جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

روایت توکلی از پشت پرده افزایش سود بانکی

danesheroz1 اسفند ۱۶, ۱۳۹۲ ۰
روایت توکلی از پشت پرده افزایش سود بانکی

دانش روز: نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان پشت پرده افزایش چراغ خاموش نرخ سود بانکی گفت: شورای پول و اعتبار ۲ سال قبل مجوز افزایش نرخ سود بانکی را داده است

به گزارش دانش روز، بعد از افزایش نرخ سود اوراق مشارکت بانک‌ها برای جلوگیری از خروج منابع مردم مجبور شدند پیشنهاد منطقی درباره نرخ سود به سپرده گذاران خود بدهند و همین چراغ سبزی برای افزایش نرخ سود بانکی می‌باشد.

احمد توکلی درباره افزایش چراغ خاموش نرخ سود بانکی در بانک‌ها اظهار داشت: بانک‌ها برای لحاظ نرخ سود عقود مشارکتی نباید در قرارداد خود نرخ سود را تعیین و لحاظ کنند. البته در عمل در فرایندی غیرقانونی با شروط ضمن عقد نرخ سود را قید می نمایند.

وی اضافه کرد: بانک مرکزی با افزایش نرخ سود اوراق مشارکت جاذبه این اوراق را افزایش داد و بانک‌ها برای رقابت به سمت افزایش سود سپرده سوق داده می شوند.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: بعد از افزایش نرخ سود اوراق مشارکت بانک‌ها برای جلوگیری از خروج منابع مردم مجبور شدند پیشنهاد منطقی درباره نرخ سود به سپرده گذاران خود بدهند و همین چراغ سبزی برای افزایش نرخ سود بانکی می‌باشد.

توکلی با تأکید براینکه در شرایط فعلی و با توجه به تورم بالا افزایش نرخ سود بانکی مضر است، تصریح کرد: من با این کار مخالفت کردم اما بانک مرکزی گفت سهم هزینه تسهیلات در قیمت تمام شده کالا کم است و خیلی نباید افزایش نرخ سود تأثیری در مبادلات بگذارد. اما به اعتقاد بنده آثار روانی افزایش نرخ سود بسیار بالاست و رکود را به همراه خواهد داشت که به نفع کشور نیست.

شورای پول و اعتبار: ۲ سال قبل مصوبه‌ای داشتیم که اجازه افزایش نرخ سود بانکی را داد.

این عضو ناظر در شورای پول و اعتبار درباره توجیه مسئولان در خصوص افزایش چراغ خاموش نرخ سود بانکی گفت: شورای پول و اعتبار می گوید طی دو سه سال گذشته مصوبه ‌ای داشته که عملا اختیار افزایش نرخ سود بانکی را به بانک‌ها داده است.

منبع: تسنیم

جمعه ۱۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۲:۵۶
کد خبر : 97158
بازدیدها: 267

پاسخی بگذارید »