پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

روایات مهمترین ویژگی رئیس جمهور چیست؟

danesheroz خرداد ۵, ۱۳۹۲ ۰
روایات مهمترین ویژگی رئیس جمهور چیست؟

با اندکی دقّت در این نامه پر محتوا به وضوح دیده می شود که وظایفی که امیر المؤمنین ذکر نموده اند وجه مشترک همه دولت ها و حکومتهای اسلامی و غیر اسلامی است.

اما نکته مهم اینجاست که این وظایف باید تحت نظر ولایت فقیه ، انجام شود.

 

 پس از اعلام احراز صلاحیت برخی کاندیداهای ریاست جمهوری و عدم احراز برخی دیگر، نوبت به آن میرسد که از میان افراد واجد شرایط، اصلح آنها را انتخاب نماییم. حال که انتخاب رئیس جمهور بر عهده مردم است بسیاری از افراد سود جو از این فرصت استفاده کرده اند و با فریب مردم و تغییر معیارها و دادن وعده و وعید و شعار و … سعی در بدست آوردن آرای مردم دارند و گاهی نیز موفق بوده اند .

چه ملاکهایی برای انتخاب وجود دارد ؟
حال سوالی که مطرح می شود این است که یک فرد باید دارای چه ویژگی هایی باشد تا بتواند رئیس جمهور شود؟
بهترین ملاک ها برای مسئولیت ، ملاک هایی هستند که از سوی معصوم علیهم السلام تعیین شده است.
حضرت علی(علیه السلام) در نامه خود خطاب به مالک اشتر و تمام کسانی که منصب مهمی را در کشور به عهده می گیرند؛ آیین کشورداری را از تمام جهات بررسی کرده و اصول پایداری که هرگز کهنه نمی شود را بیان نموده است.(نزدیک ۵۰ نکته مهم در یک فرمان نهادینه شده)،ایشان در ابتدای نامه می فرمایند:
 “بسْمِ اَللَّهِ اَلرَّحْمَنِ اَلرَّحِیمِ . هَذَا مَا أَمَرَ بِهِ عَبْدُ اَللَّهِ عَلِیٌّ أَمِیرُ اَلْمُؤْمِنِینَ مَالِکَ بْنَ اَلْحَارِثِ اَلْأَشْتَرَ فِی عَهْدِهِ إِلَیْهِ حِینَ وَلاَّهُ مِصْرَ ، جِبَایَهَ خَرَاجِهَا وَ جِهَادَ عَدُوِّهَا وَ اِسْتِصْلاَحَ أَهْلِهَا وَ عِمَارَهَ بِلاَدِهَا”،” این فرمانى است از بنده خدا ، على امیر المؤمنین ،به مالک بن الحارث الاشتر. در پیمانى که با او مى ‏نهد ، هنگامى که او را فرمانروایى مصر داد تا خراج آنجا را گرد آورد و با دشمنانش پیکار کند ، زمینه طلب اصلاح مردم فراهم شود و شهرهایش را آباد سازد.”(نامه ۵۳ نهج البلاغه ص۵۶۴)
در این فراز نامه است که وظایف دولت اسلامی را تیتروار معین می کند:
۱- جمع آوری مالیات و یا به قول امروزی ها، کسب درآمدهای عمومی
۲- جهاد با دشمنان و یا به قول امروزی ها ، داشتن سیستم دفاعی
 ۳- آماده کردن زمینه اصلاح امّت اسلامی
۴- آباد کردن شهرها و یا عمران و شهرسازی
در ادامه نامه، حضرت به نکات دیگری نیز اشاره نموده اند؛ از جمله : ” تاکید بر رعایت تقوا و مبارزه با هوای نفس، کنار گذاردن سردمداران حکومت های ستمگر پیشین و ارتباط با اهل ورع و صداقت و ایمان ، تداوم نشست و مشورت با خردمندان ، توجه خاص به سوابق اشخاص ، فاصله نگرفتن از مردم به مدت طولانی و توجه به سیره ی رسول خدا و انبیای الهی در تمام امور مربوط به زمامداری و خلاصه تذکرات اخلاقی فوق العاده که در روش حکومت بسیار تاثیر گذار است.”
(برگرفته از کتاب پیام امام،آیت الله مکارم شیرازی،صفحات ۳۵۴ تا ۳۶۱)
با اندکی دقّت در این نامه پر محتوا به وضوح دیده می شود که وظایفی که امیر المؤمنین ذکر نموده اند وجه مشترک همه دولت ها و حکومتهای اسلامی و غیر اسلامی است. اما نکته مهم اینجاست که این وظایف باید تحت نظر ولایت فقیه ، انجام شود.
از دیدگاه امام خمینی (ره)، هم تدیّن و تعهد، شرط تصدی هر مسئولیتی، از جمله ریاست‌جمهوری، در حکومت دینی و جمهوری اسلامی است.
حضرت آیت الله خامنه ای ، نیز تهذیب اخلاقی و درگیر حواشی نشدن را از دیگر ویژگی های مورد نیاز در انتخاب رئیس جمهور، برشمردند و گفتند: من همواره در سالهای گذشته از رؤسای جمهور و دولتهای مختلف حمایت و در کنار آن، توصیه نیز کرده ام و توضیح هم خواسته ام. ایشان افزودند: یکی از توصیه ها و تأکید های همیشگی به رؤسای جمهور این بوده است که برای مردم هزینه و مشکل درست نکنند و از دغدغه آفرینی و ایجاد تشویش و نگرانی بین مردم پرهیز نمایند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی خاطر نشان کردند: کسانی که وارد عرصه انتخابات می شوند نباید به مردم وعده های نادرست و درِ باغِ سبز غیر منطقی نشان بدهند بلکه باید با سخنان منطقی و منطبق بر واقعیت و توکل بر خدا پیش روند.
به عنوان جمع بندی می توان گفت که مهمترین خصیصه ریاست جمهوری که اغلب بزرگان بدان اشاره نموده اند ،” تقوا ، زهد و ساده زیستی” می باشد بنابراین باید در انتخاب خود دقت کرد و فرد اصلحی را انتخاب نمود. به امید انتخاب شایسته و مدبرانه به پای صندوق های رای برویم و خداوند و حضرت ولیعصر را ، که ولی ، امام و پیشوای اصلی ماست ، ناظر بر انتخاب خود بدانیم.

منبع : فرهنگ نیوز

یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۲۳
کد خبر : 20796
بازدیدها: 236

پاسخی بگذارید »