سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

روایت بی بی سی از آرامش و خشم نویسنده متعهد انقلاب

danesheroz اردیبهشت ۸, ۱۳۹۲ ۰
روایت بی بی سی از آرامش و خشم نویسنده متعهد انقلاب

شبکه دولتی انگلیس علیه نویسنده متعهد و پیش کسوت انقلاب مرحوم امیرحسین فردی(ره) عقده گشایی کرد

بی بی سی مرحوم فردی را به سانسورگری متهم کرد و در عین حال درباره وی نوشت:

امیرحسین فردی که در سن ۶۴ سالگی درگذشت، یکی از نویسندگان و روزنامه نگارانی بود که در ساختار قدرت حاکم بر ایران پس از انقلاب، نفوذ داشت. او از سوی برخی از نزدیکانش به چهره ای آرام و مهربان در عرصه ادبیات توصیف می شود، اما هستند کسانی که معتقدند در پشت این آرامش، خشمی نسبت به نویسندگان و شاعران منتقد حکومت نهفته بود. بی شک، امیرحسین فردی را می توان مروج ادبیات مسجد و هیات های مذهبی در ایران دانست.

او قبل از انقلاب، در سال ۱۳۵۴، در یکی از مسجدهای تهران به نام جوادالائمه با تأسیس کتابخانه ای، عده ای از همفکرانش، نظیر بهزاد بهزادپور و فرج الله سلحشور را گرد هم آورد.

بی بی سی با اذعان به اینکه «فردی در آثارش مدافع جمهوری اسلامی به شمار می رفت» نوشت: رمان اسماعیل مهم ترین نوشته او بود که از سوی نویسنده به «انقلاب اسلامی» تقدیم شد.

او مرد پشت پرده ممیزی کتاب بود [!] و حتی گفته می شد وزارت ارشاد کتاب های رسیده را برای بررسی به دفتر فردی در موسسه کیهان می فرستد.

بی بی سی آنگاه راز ناخرسندی خود از این نویسنده متعهد را بروز داده و می نویسد: امیرحسین فردی درباره آیت الله خامنه ای گفته بود «حضرت آقا نه تنها نسبت به مقوله هنر توجه خاصی دارند، بلکه در ادبیات اعم از شعر و داستان صاحب نظر هستند و این نعمت بزرگی است که نصیب جامعه ایران شده است.»

اما آن سوی دفاع او از جمهوری اسلامی، اظهارنظرهای تند وی نسبت به مخالفان نظام قرار دارد. او در یادداشت شدیداللحنی خطاب به محسن مخملباف نوشت؛ «خوب است این را بشنوی که هنوز هم بوی گند آن کفش های پت و پهن کهنه و جوراب های پاره پوره و کثیفت که ماه به ماه نمی شستی، توی خانه ما مانده است. مثل این که اصلا مشرب تو این است که پشت سر میزبان بروی حرف بزنی و لودگی کنی؛ کاری که الان داری با ملت ایران می کنی و تصویری وارونه از این ملت رشید و نجیب به چپاولگران و آدم کشان غربی می دهی.»

فردی حوادث پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ را «فصل پوست اندازی جمهوری اسلامی» توصیف کرد و گفت «دشمن خواست براندازی کند اما خدا تقدیر دیگری برای مان نوشته بود».

او همچنین درباره کنار گذاشتن میرحسین موسوی از فرهنگستان هنر، گفت؛ «موسوی دیگر وجاهت و لیاقت نشستن بر کرسی ریاست فرهنگستان هنر را نداشت و باید عوض می شد.»

یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۵:۴۴
کد خبر : 13222
بازدیدها: 220

پاسخی بگذارید »