پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

رواج پدیده‎ خود آزاری دیجیتال بین دانش آموزان

danesheroz1 دی ۲۷, ۱۳۹۲ ۰
رواج پدیده‎ خود آزاری دیجیتال بین دانش آموزان

دانش روز: رسانه ها خبر از رواج پدیده ای با عنوان خود آزاری اینترنتی یا دیجیتال می دهند که در آن شخص که بعضا کم سن و سال است بطور ناشناس در اینترنت به خودش پیام های تند می فرستد

به گزارش دانش روز، پیدا کردن آمار مربوط به رواج این پدیده آسان نیست و تاکنون تنها یک مطالعه تحقیقاتی در این زمینه انجام شده است.

مرکزتحقیقات کاهش خشونت ماساچوست (MARC) نشان داده که در میان ۶۱۷ دانش آموزی که در مصاحبه ها شرکت کردند ۹ درصد آنها بطور ناشناس در اینترنت به خودشان آزار رسانده اند.

دکتردانا بوید، کارشناس فناوری و فرهنگ جوانان و یکی از اولین کسانی که بر وجود خود آزاری اینترنتی تأکید کرد،دراین خصوص می گوید : من فکر نمی کنم کسی به این فکر افتاده باشد که نوجوانان از ناشناس ماندن خود به این صورت استفاده می کنند.

دراین گزارش ازدختری به نام الی نام برده می شود که از ۱۵ سالگی نوشتن پیام های آزاردهنده به خودش را شروع کرده است.

این نوجوان چندین پروفایل در اینترنت باز کرده و با استفاده از نام های مختلف، به خودش پیام های تند می فرستاد.

او درباره مشکلش گفته که در پیام هایی که برای خودم می فرستادم تاکید می کردم من زشت و بی خاصیتم و کسی مرا دوست ندارد، این چیزها در سرم بود ولی وقتی آنها را به صورت مکتوب و از جانب افراد دیگر می دیدم، مطمئن می شدم که باید درست باشند.

نوع شناسایی شده دیگری از خود آزاری اینترنتی این است که فرد با هدف گرفتن پاسخ های منفی در اینترنت سوالات شخصی طرح می کند.

به عنوان مثال می پرسد؛ آیا من جذاب هستم؟

و جواب های توهین آمیز احساس فرد نسبت به خودش را تقویت می کند.

بن که ۱۶ سال دارد درباره مشکلش می گوید: این کار مرا قانع می کرد که دچار خیالات نشده ام و واقعا به همان بدی هستم که خودم فکر می کنم.

دوستانم سعی می کردند از من دفاع کنند و در کنارم باشند و من مجبور بودم برای اینکه ماجرا لو نرود برای آنها هم پیام های تند و ناخوشایندی بفرستم.

ریچل ولچ به عنوان یک کارشناس در این حوزه معتقد است که هر دو این حالت ها جلوه هایی از خود آزاری اینترنتی هستند.

او تاکید می کند: شاید اینها جراحتی آشکار بجا نگذارند ، اما باید برای افراد کم سن و سالی که احساس ناخوشایندی نسبت به خود دارند ، خطر عاطفی واقعی تلقی شوند.

این پدیده نوظهوراست، اما در عین حال نگران کننده هم هست و می تواند عواقب بسیار بدی داشته باشد.

وی ادامه می دهد: کسانی که این کار را می کنند خیلی از رو شدن دستشان می ترسند و خجالت و تحقیر ناشی از فاش شدن منبع پیام های اینترنتی تشدید کننده این خود آزاری است.

براساس این گزارش، شرکت کنندگان در تحقیق مطالعاتی مرکز کاهش خشونت های ماساچوست انگیزه های مختلفی برای خود آزاری اینترنتی بیان کرده اند.

ازجمله آنها می توان به درخواست ملتمسانه کمک ، جلب توجه بزرگسالان و همسالان و جلب نگرانی مردم اشاره کرد.

کارشناسان بعد از مرگ نوجوانی بنام هانا اسمیت از وجود این نوع رفتارها باخبر شدند.

این نوجوان ۱۴ ساله اهل لسترشایر در ماه اوت گذشته (مرداد ۱۳۹۲) بعد از آنکه روی یک شبکه اجتماعی مورد برخورد تند و آزاردهنده قرار گرفت، جان خودش را گرفت.

وب سایت مزبور ادعا کرد که بسیاری از پیام ها و اظهارنظرهای ناراحت کننده بطور ناشناس توسط خود هانا ارسال شده بود.

منبع: ایرنا

جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۲ - ۱۸:۳۳
کد خبر : 88062
بازدیدها: 396

پاسخی بگذارید »