چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

شانس قبولی در کنکور

رقابت ۱/۰۸۳/۵۷۱ نفر در ماراتن ورود به دانشگاه‌

danesheroz1 تیر ۱, ۱۳۹۲ ۰
رقابت ۱/۰۸۳/۵۷۱ نفر در ماراتن ورود به دانشگاه‌

دانش روز: براساس اعلام رئیس سازمان سنجش در کنکور ورودی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور شانس قبولی در گروه‌های آزمایشی ریاضی و فنی، تجربی، انسانی، هنر و زبان خارجی به‌ترتیب ۸۷ درصد، ۳۱ درصد، ۸۳ درصد، ۴۳ درصد و ۳۲ درصد است.

به گزارش دانش روز، ابراهیم خدایی با اشاره به ظرفیت پذیرش ۶۷۷ هزار و ۹۶۰ نفری داوطلبان در رشته‌ محل‌های با آزمون و بدون آزمون کنکور۹۲ اعلام کرد: شانس قبولی داوطلبان در کنکور امسال ۶۳درصد است. وی با بیان اینکه کمترین شانس قبولی در کنکور امسال در گروه آزمایشی علوم تجربی است، گفت:

در حالی داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی کمترین شانس قبولی را دارند که تعداد داوطلبان این گروه از سایر گروه‌های آزمایشی کنکور بیشتر است. اگر ظرفیت برخی رشته‌هایی را که در چند گروه پذیرش آنها انجام می‌شود، جدا کنیم، شانس قبولی در گروه آزمایشی علوم تجربی به ۱۷درصد می‌رسد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور افزود: از هر ۱۰۰داوطلب گروه آزمایشی علوم تجربی ۱۷نفر وارد دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی می‌شوند که امید است با همکاری بیشتر وزارتخانه‌های بهداشت و علوم برای ظرفیت‌سازی این گروه، به ظرفیت پذیرش بیشتری برسیم، زیرا ظرفیت پذیرش با احتساب ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی در همه گروه‌های آزمایشی بیشتر از تعداد داوطلبان است. به گفته وی، ظرفیت پذیرش در کنکور امسال نسبت به کنکور سال گذشته ۱۵درصد افزایش یافته است، ظرفیت پذیرش کنکور سال گذشته ۵۸۸هزارنفر بود.

ترین‌ های کنکور ۹۲

خدایی درباره جوان‌ترین و مسن‌ترین داوطلبان ثبت‌نام‌کننده در چهل و سومین کنکور ورودی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور گفت: جوان‌ترین داوطلب کنکور امسال آرمیتا فرید ۱۴ساله و متولد سال ۱۳۷۸است که در گروه آزمایشی علوم تجربی از اصفهان ثبت‌نام کرده و مسن‌ترین داوطلب کنکور امسال نیز پیرمرد ۷۶ساله و متولد ۱۳۱۶به‌نام سیدقاسم پیرو موسوی جلالی از آستانه اشرفیه استان گیلان است.

امسال تعداد داوطلبان کنکور نسبت به سال گذشته ۱۸هزار نفر افزایش یافته که به گفته رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، برای پذیرش دانشجو در رشته محل‌های با آزمون دانشگاه‌های دولتی فقط یک آزمون از طریق سازمان سنجش برگزار می‌شود، البته فقط پذیرش داوطلبان علاقه‌مند به گزینش دانشگاه آزاد توسط دانشگاه آزاد نیز انجام می‌شود. خدایی با اشاره به اینکه تعداد داوطلبان کنکور در همه گروه‌های آزمایشی به جز علوم تجربی کاهش داشته، اظهار کرد: تعداد داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی نه‌تنها کاهش نیافته بلکه ۵۷هزار نفر افزایش داشته و بیشترین کاهش نیز در گروه آزمایشی علوم انسانی با ۲۸هزار مشاهده می‌شود.

زنان همچنان در صدر

طی چند سال اخیر همواره زنان به لحاظ تعداد شرکت‌کننده گوی سبقت را از مردان ربوده‌اند. امسال کفه ترازو به نفع زنان است و به گفته رئیس سازمان سنجش ۵۹.۴۲ درصد ثبت‌نام‌کنندگان کنکور خانم و ۴۰.۵۸ درصد نیز آقا هستند. خدایی اعلام کرد: کنکور سال۹۲ پنجشنبه ۶تیرماه شروع می‌شود و داوطلبان از امروز (۲تیر) تا ۵تیر‌ماه مهلت دارند از کارت‌های ورود به جلسه کنکور خود از طریق پایگاه www. sanjesh. org پرینت تهیه کنند و داوطلبانی که در ۲یا ۳گروه آزمایشی ثبت‌نام کرده‌اند باید هنگام تهیه پرینت افزون بر کارت گروه آزمایشی خود، کارت دیگر گروه‌هایی را که در آنها ثبت‌نام کرده‌اند نیز دریافت کنند. در کنکور امسال یک میلیون و ۸۳هزار و ۵۷۱داوطلب در ۳۵۸شهرستان، ۱۴کشور و ۵گروه آزمایشی با هم به رقابت می‌پردازند.

کنکور گروه ریاضی با شرکت ۲۵۱هزار و ۹۵۶نفر صبح پنجشنبه ۶تیر‌ماه برگزار می‌شود که۳۹.۴۱درصد زن و ۶۰.۵۹درصد مرد هستند. کنکور گروه هنر نیز با شرکت ۱۵۴هزار و ۷۷داوطلب بعدازظهر همان روز برگزار می‌شود و۷۳.۱۵درصد زن و ۲۶.۸۵درصد مرد هستند. کنکور گروه علوم تجربی با حضور ۵۰۷هزار و ۵۷۵نفر شرکت‌کننده صبح جمعه ۷تیر برگزار می‌شود که ۶۶.۸۰درصد زن و ۳۳.۲۰درصد مرد هستند. کنکور زبان خارجی هم بعدازظهر همان روز با شرکت ۱۰۹هزار و ۸نفر داوطلب برگزار می‌شود که ۷۷.۱۴درصد زن و ۲۲.۸۶درصد مرد هستند. کنکور گروه آزمایشی علوم انسانی نیز با شرکت ۲۹۷هزار و ۶۵۵داوطلب صبح شنبه ۸تیر برگزار می‌شود که۶۲.۴۰درصد زن و ۳۷.۶۰درصد مرد هستند.

احتمال افزایش ظرفیت پذیرش

رئیس سازمان سنجش درباره ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ های سراسری گفت: تاکنون ظرفیت ۶۷۷هزار و ۹۶۰نفر برای پذیرش در دانشگاه‌های سراسری اعلام شده است که احتمال افزایش ظرفیت پذیرش نیز وجود دارد. وی با اشاره به نحوه اصلاح رفع نقص کارت ورود به جلسه آزمون، اظهارکرد: داوطلبان پس از مشاهده کارت ورود به جلسه اگر در مواردی چون جنس، دین، زبان، معلولیت و بهیاری نقصی مشاهده کردند باید به باجه‌های رفع نقص مراجعه کنند.

وی با اشاره به انتشار دفترچه سؤالات آزمون ۲ساعت پس از اتمام هر نوبت، گفت: کلید سؤالات گروه‌های آزمایشی مختلف روز یکشنبه ۹تیرماه از طریق سایت سازمان سنجش منتشر می‌شود. خدایی افزود: نتایج اولیه کنکور امسال ۱۲مردادماه اعلام می‌شود، انتخاب رشته داوطلبان مجاز به انتخاب رشته نیز از ۱۷مردادماه تعیین شده است و نتایج نهایی کنکور ۲۱شهریورماه اعلام می‌شود.

منبع:همشهری آنلاین

 

شنبه ۱ تیر ۱۳۹۲ - ۲۱:۵۳
کد خبر : 30774
بازدیدها: 438

پاسخی بگذارید »