چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آیت‌الله نوری‌همدانی هشدار داد

رشد وهابیت در کشورهای منطقه با هزینه کردن پول‌های فراوان

28 danesheroz خرداد ۹, ۱۳۹۲ ۰
رشد وهابیت در کشورهای منطقه با هزینه کردن پول‌های فراوان

یکی از مراجع تقلید گفت: یکی از مصایب در شرایط کنونی رشد وهابیت در کشورهای منطقه با هزینه کردن پول‌های فراوان است

به گزارش دانش روز، آیت‌الله حسین نوری همدانی چهارشنبه شب در سومین مجمع حافظان قرآن کریم که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد با اشاره به فعالیت‌های تبلیغی وهابیت در کشورهای منطقه اظهار داشت: یکی از مصایب، رشد وهابیت در کشورهای منطقه با هزینه کردن پول‌های فراوان است.وی پاسخ به شبهات از جمله شبهات وهابیت را کار حافظان قرآن دانست و افزود: کسی که با فرهنگ قرآنی آشنا باشد می‌تواند پاسخگوی شبهات باشد.

این مرجع تقلید حضور در بین حافظان قرآن را توفیق بزرگی دانست و ادامه داد: حافظان قرآن در اسلام جایگاه بلندی دارند و پیامبر در خصوص حافظان قرآن می‌فرمایند که بزرگان امت من حافظان قرآن هستند.

وی اضافه کرد: خداوند نعمتی را به شما داده است که بالاتر از آن توصیف نمی‌شود. هر دلی که ظرفیت دارد، ظرف حفظ قرآن است و صاحب آن دل عذاب نمی‌شود و حفظ قرآن توفیق بسیار بزرگی است.

آیت‌الله نوری‌همدانی با اشاره به حضور خود درس علامه طباطبایی اظهار داشت: من پنج سال در درس اسفار علامه طباطبایی شرکت داشتم و او از نوادر و نوابغ روزگار بود و باید به عظمت این شخصیت توجه کرد.

وی با بیان اینکه علامه طباطبایی علم وسیعی داشت اضافه کرد: تفسیر المیزان کتاب بسیار بزرگی است و تا به حال تفسیری به این جامعیت نوشته نشده است. شهید مطهری می‌گوید باید ۱۰۰ سال بگذرد تا عمق مطالب تفسیر المیزان مشخص شود.

استاد برجسته حوزه علمیه با اشاره به گسترش تفکرات کمونیستی در زمان حکومت پهلوی گفت: در دوره پهلوی شوروی در ایران دست به تبلیغات گسترده‌ای برای مکتب کمونیست زد و جوانان بسیاری به این مکتب گرایش پیدا کردند در چنین شرایطی علامه طباطبایی علاوه بر المیزان درسی به نام اصول فلسفه و روش رئالیسم را تدریس می‌کردند و در آن اصالت فلسفه اسلامی را اثبات می‌کرد که موجب بازگشت جوانان بسیاری به اسلام شد.

وی اضافه کرد: علامه طباطبایی در تفسیر آیه ۲۰۰ سوره عمران ۵۰ صفحه مطلب در تفسیر المیزان نوشته است که نشان از احاطه علامه طباطبایی به علوم مختلف دارد.

آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به سیره اخلاق علامه طباطبایی اظهار داشت: علامه طباطبایی از لحاظ اخلاقی ویژگی‌های خاصی داشت و در زمینه اخلاق و خودسازی کار کرده بود. او حماسه اخلاقی عجیبی داشت و به اهل بیت عشق می‌ورزید.

وی اضافه کرد: علامه طباطبایی روزه خود را در ماه رمضان با بوسیدن ضریح حضرت معصومه باز می‌کرد و در اواخر عمر عصا به دست  خود را به مجالس عزاداری می‌رساند. علامه طباطبایی در ماه رمضان از صبح تا شب به عبادت و تهجد اشتغال داشت و تجسم اخلاق قرآنی بود.

این مرجع با اشاره به نظر شهید مطهری در خصوص علامه طباطبایی اظهار داشت: شهید مطهری می‌گفت من به دو شخصیت دل بسته‌ام این دو شخصیت امام خمینی و علامه طباطبایی بودند.

وی اضافه کرد: علامه طباطبایی از نوادر روزگار در زمینه اخلاق و علم بود. او با امام خمینی رفت و آمد بسیاری داشت و امام خمینی نخستین شخصیتی بود که پس از درگذشت علامه طباطبایی برای او مجلس ختم گرفت.

آیت الله نوری همدانی حفظ کردن قرآن را توفیقی از جانب خداوند دانست و افزود: حفظ قرآن مرحله بزرگی است، اما این حوزه به افرادی که در زمینه تفسیر کار کرده باشند نیز محتاج است. نشان دادن اسلام ناب افتخار است و باید حافظان قرآن با تفاسیر نیز آشنا شوند.

وی اضافه کرد: در تفاسیر اهل سنت مطالب بسیاری نوشته شده است که ما آنها را قبول نداریم، باید با تفاسیر اهل سنت آشنا شویم و بر روی آن‌ها تسلط داشته باشیم. در برخی از تفاسیر اهل سنت نسبت به اهل بیت کم توجهی و حتی گاهی جفا شده است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به ضرورت ایجاد تشکلی توسط حافظان قرآنی گفت: حافظان قرآن باید در کشور تشکلی ایجاد کنند و در خصوص مسائل سیاسی و فرهنگی کشور اظهار نظر داشته باشند.

 

منبع : فارس

پنجشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۲
کد خبر : 22339
بازدیدها: 210

پاسخی بگذارید »