سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

رسوایی و حوض نقاشی فیلم‌های اکران نوروزی شدند

danesheroz اسفند ۵, ۱۳۹۱ ۰

از میان ۱۵ کاندید اکران فیلم هایی که نامزد اکران نوروزی فیلم های «رسوایی» مسعود ده‌نمکی، «تهران ۱۵۰۰» بهرام عظیمی، «حوض نقاشی» مازیار میری، «قاعده تصادف» بهنام بهزادی و «رژیم طلایی» رضا سبحانی به عنوان اولین گزینه‌های اکران نوروز معرفی شدند

حبیب کاوش سخنگوی شورای صنفی نمایش در برنامه «هفت» درباره فیلم های اکران نوروزی گفت: فیلم های «رسوایی» مسعود ده‌نمکی، «تهران ۱۵۰۰» بهرام عظیمی، «حوض نقاشی» مازیار میری، «قاعده تصادف» بهنام بهزادی و «رژیم طلایی» رضا سبحانی به عنوان اولین گزینه‌های اکران نوروز معرفی شدند.اگر این فیلم‌ها آمادگی اکران در نوروز ۹۲ را نداشته باشند، فیلم‌های جایگزین برای گروه‌های سینمایی در نظر گرفته شده‌اند.

 

کاوش درباره تصمیم گیری شورای صنفی درباره اکران فیلم های نوروزی گفت: شورای صنفی نمایش تلاش داشت فیلم‌های شاد و مناسب برای نوروز اکران کند اما این آرزو محقق نشد و فیلم‌هایی را انتخاب کردیم که در وهله اول خوب بفروشند.

وی خاطرنشان کرد: بسیار متاسفم که دو فیلم «پل چوبی» مهدی کرم‌پور و «برف روی کاج‌ها» پیمان معادی همچنان گرفتار پس لرزه‌های اتفاقات افتاده در اکران نوروز ۹۱ هستند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این دو فیلم مجوز اکران نداده است. ما دعا می‌کنیم مشکل این دو فیلم حل شود و وزارت فرهنگ و ارشاد پای امضای خود برای پروانه نمایش این دو فیلم بایستد.

سخنگوی شورای صنفی نمایش تصریح کرد: ما ۱۵ فیلم را برای اکران عید در نظر گرفته بودیم که دو فیلم «برف روی کاج‌ها» و «پل چوبی» در بین آنها نبودند چرا که مشکل این فیلم‌ها در ارشاد حل نشده است.

بر اساس این گزارش در بخش دیگری از برنامه هفت  مهدی کرم‌پور کارگردان فیلم «پل چوبی» روی خط برنامه «هفت» آمد و درباره اکران فیلم خود گفت: ما طبق آیین نامه شورای صنفی نمایش عمل کردیم. در این آیین نامه آمده است فیلمی که وزارت ارشاد مجوز دارد می‌تواند با توافق پخش‌کننده و سینمادار قرار داد خود را در شورای صنفی نمایش به ثبت برساند.

وی یادآور شد: ما از وزارت ارشاد برای فیلم «پل چوبی» پروانه نمایش گرفتیم و بعد هم پخش کننده با سینما قدس قرارداد نوشته است. شورای صنفی نمایش موظف بوده این قرارداد را به ثبت برساند اما تخلف کرد و این کار را انجام نداد. ضیاءالدین هاشمی رئیس شورای صنفی نمایش چند روز پیش با یکی از رسانه‌ها مصاحبه و مطلبی را عنوان کرد که واقعا جای تعجب دارد.

کارگردان «پل چوبی» درباره اظهارنظر هاشمی توضیح داد: ایشان گفته فیلم‌هایی که تولید سال گذشته هستند از میز اکران نوروز ۹۲ کنار رفته‌اند. این در حالی است که ما هر سال در اکران نوروز فیلم‌های سال‌های قبل را نیز داشتیم. مثلا سالی که «به رنگ ارغوان» نمایش داده شد، تولید دو سال قبل سینما بود. یا سال گذشته «انتهای خیابان هشتم» علیرضا امینی مربوط به تولیدات سال ۹۰ نبود. همچنین امسال فیلم «تهران ۱۵۰۰» نیز از تولیدات سال ۹۰ سینمای ایران است که در اکران ۹۲ قرار است روی پرده برود، پس این مطلب در مورد همه فیلم‌ها صدق نمی‌کند.

 کاوش نیز در واکنش به صحبت‌های امینی  افزود: حرف‌های آقای کرم‌پور صحیح و قانونی است و آن‌ها را قبول دارم اما یادم نمی‌آید که برای بستن قرارداد «پول چوبی» به شورای صنفی نمایش مراجعه کرده باشند. من متاسفم که فیلم «پل چوبی به مشکل برخورده است اما تا جایی که می‌دانم این مشکل به شورای صنفی نمایش ربطی ندارد و مربوط به وزارت ارشاد است و این پرونده باید در آنجا بسته شود.

بر اساس گزارش پانا؛ در ادامه این بحث کرم پور در جواب به کاوش اظهار داشت: خوبی آقای کاوش این است که حداقل صداقت دارد. اما ای کاش دوستان شورای صنفی نمایش به ما می‌گفتند که اکران «پل چوبی» از عهده‌شان خارج است و مسئولی گفته این فیلم در نوروز اکران نشود.

وی خاطرنشان کرد: اکران نوروز مانند کنکور نیست که ۱۵ فیلم را به عنوان فیلم‌های منتخب اعلام و بعد از آن بگوییم که از بین این تعداد پنج فیلم را برای اکران انتخاب می‌کنیم. شورای صنفی نمایش پیرو مصوبات قانونی نباید اجازه این همه تصدی‌گری دولت را در مسائل اکران بدهد. قرار بوده اکران سینماها آزادانه انجام شود. قرار بود این حق به سینماگران داده شود و شورای صنفی نمایش هم نباید در اکران مداخله کند چرا که وظیفه این شورا تنها بستن قرارداد فیلم‌ها است. خیلی از فیلمسازان در مصاحبه‌های مختلف اعلام کردند که فیلم‌هایشان قرار است در نوروز اکران شود. هر کس که گفت می‌خواهم فیلم در نوروز اکران کنم که متقاضی به حساب نمی‌آید.

کاوش در پایان سخنان خود اظهار کرد: این مسائل ربطی به دولتی بودن سینما ندارد. ما در جدول ۱۵ فیلم را داشتیم که می‌توانستند با سینماها قرارداد بنویسند. البته اکران نوروز هم مثل کنکور است بالاخره باید از بین فیلم‌ها پنج فیلم انتخاب شود.

 

 

شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۸:۱۳
کد خبر : 7755
بازدیدها: 253

پاسخی بگذارید »