پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

نقدی در عملکرد یک ماهه خبرگزاری بین المللی تسنیم

رسالت خبری یا شهرت طلبی رسانه ای؟

danesheroz آذر ۲۷, ۱۳۹۱ ۰

ظاهرا جذب توریستی مخاطب به هر نحو برای دست اندکاران خبرگزاری بین المللی”تسنیم” خوش آیند تر آمده که اهم اخبارشان را به جریان های انحرافی و هتاکان و ضد انقلاب ها اختصاص داده است.  کمتر از یک ماه است که از افتتاح خبرگزاری بین المللی “تسنیم ” می گذرد. در مراسم افتتاحیه خبرگزاری بین الملل [&hellip

ظاهرا جذب توریستی مخاطب به هر نحو برای دست اندکاران خبرگزاری بین المللی”تسنیم” خوش آیند تر آمده که اهم اخبارشان را به جریان های انحرافی و هتاکان و ضد انقلاب ها اختصاص داده است.
 کمتر از یک ماه است که از افتتاح خبرگزاری بین المللی “تسنیم ” می گذرد. در مراسم افتتاحیه خبرگزاری بین الملل که با حمایت رجال سیاسی و دولتی و همچنین پخش مستقیم از رسانه ملی همراه بود، مشاورعالی مفام معظم رهبری ، خبرگزاری بین المللی بیداری اسلامی (تسنیم) را مژده ای برای حمایت از بیداری اسلامی دانست.

آن روز علی اکبر ولایتی با بیان این  که تأسیس این نمونه خبرگزاری ها کمک شایانی به مقابله با توطئه های غربی به خصوص در منطقه خواهد کرد، اظهار داشت: دو موضوع مهم و کلیدی بیداری اسلامی و سپس اطلاع رسانی جریان بیداری اسلامی در منطقه در این رابطه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اما با نگاهی گذرا  به کارنامه یک ماهه این خبرگزاری بیداری اسلامی، به رویکرد جذب مخاطب به هر نحو خواهیم رسید.

در شمار اخبار این خبرگزاری که قرار بود مژده ای باشد برای بیداری اسلامی و رسانه ای باشد برای حقوق اججاف شده برادران و خواهران دینی ما در منطقه که توسط رسانه های ضدانقلاب و خارجی بایکد خبری می شوند، اما ظاهرا جذب توریستی مخاطب به هر نحو برای دست اندکاران ایشان خوش آیند تر آمده که اهم اخبارشان را به جریان های انحرافی و فراری ها و ضد انقلاب ها اختصاص داده است.

روز گذشته بود که تسنیم تصمیم به مصاحبه مستقیم خبری با نیک آهنگ کوثر، کاریکاتوریست خارج نشین کرد.

هرچند “تسنیم” در انجام این رسالت نیز خیلی موفق نبود و مصاحبه با ضدانقلاب فراری را به دو سوال کاملا معمولی ختم کرد اما این سوال برای همیشه در ذهن مخاطبان “تسنیم”  هک شد که  ضرورت ارتباط مستقیم یک خبرگزاری بیداری اسلام با یک ضد انقلاب خارج نشین و موضوعی غیر مرتبط با رسالت اصلی سایت چه بود؟

تسنیم

شایسته سالاری از دیدگاه تسنیم!

اما سوال بعدی این که چگونه است که  یک روزنامه نگار ضد انقلاب که برای جذب مخاطب در سایت خود(خودنویس) از پرداختن به هیچ گونه مطلبی ابا ندارد شایستگی مصاحبه با خبرگزاری بین المللی بیداری اسلامی را کسب می کند؟

سال گذشته که دختر نوجوان مصری برای مطرح شدن خود عکس های عریان خود را بر روی اینترنت منتشر کرده بود تا حدود یک ماه سوژه اصلی این سایت برهنه شدن این دختر بود.

جالب تر از همه تحلیل هایی بود که از اقدام این دختر نوجوان در این سایت مطرح شد، تحلیل های مضحکی که صدای اعتراض مخاطبینش را نیز بلند کرده بود.

در یکی از این تحلیل ها، نویسنده این اقدام را نماد مبارزه مردم مصر علیه اسلام نامیده بود، این تحلیل به قدری غیر واقعی بود که یکی از مخاطبین سایت در بخش نظرات کاربران آن این چنین نوشته بود: حالا این دختر مصری یک کاری کرد … اگر یک مرد این کار رو می کرد شما کاری به کارش نداشتید.

حال باید دید که “تسنیم” چه ویژگی خاص و منحصر به فردی در این شخص دیده است که به ارتباط مستقیم با وی پرداخته است؟

فحاشی به ساحت نورانی یک مرجع تقلید دلیل محکمی برای تسنیم نیست؟

همانطور که اهالی سیاست می دانند در زمان حاکمیت جریان اصلاح طلب، فحاشی های متعددی به ساحت نورانی حضرت آیت الله مصباح یزدی صورت پذیرفت.
به قولی می توان بیان کرد که هر کس قصد داشت خود را مدافع آزادی بیان و شعارهای رنگارنگ توخالی اصلاح طلبان نشان دهد باید قلمی و قدمی در راه توهین به این استاد بزرگ حوزه ی علمیه ی قم برمی داشت

سه هفته پیش از انتخابات مجلس ششم در بهمن ماه سال ۱۳۷۸به خاطر کاریکاتور موسوم به «استاد تمساح» که به تمسخر آیت‌الله مصباح یزدی پرداخته بود، طلاب و اساتید حوزه در قم و دیگر شهرهای مذهبی سه روز تجمع کردند که بعد از دستگیری کوثر، با پیام مقام معظم رهبری این تجمع پایان یافت. وی بعدها پس از فرارش از ایران، در کاریکاتورهایش از عنوان «تمساح» برای مصباح یزدی استفاده کرده‌است.

هر چند کوثر  پس از آن وی توسط دستگاههای قضایی دستگیر شد اما  در سال ۱۳۸۱ نامزد مستقل شورای شهر تهران شد و همراه با گروهی، ائتلاف سبز را راه انداخت. در تیر ماه ۱۳۸۲ از کشور خارج شد و از آن زمان ساکن کاناداست.

چندی بعد فرید حائری‌نژاد، تهیه کننده وقت در تلویزیون سی.بی.سی کانادا، فیلمی با عنوان «جنگ وبلاگ‌نویس‌ها» درباره نیک آهنگ کوثر و آنچه بر او گذشته ساخت. این مستند برنده جایزه جشنواره جهانی فیلم و ویدئوی کریستوفر کلمبوس در اوهایو آمریکا شد که از جمله جشنواره های ضد مسلمانان است.

همچنین کوثر عضو سندیکای نیویورک تایمز بوده و کارهایش در نیویورک تایمز، واشنگتن پست، گاردین، گلوب اند میل کانادا، تورنتو استار و دیگر نشریات بین‌المللی منتشر شده است.

بلندگوی فتنه گران

کوثر هم نوا با سران فتنه در ایران کوشید تا بر تاثیر شایعه های مطروحه بیافزاید. زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی در مصاحبه با خودنویس ضمن طرح این ادعا که از اول انقلاب تحت فشار و سانسور قرار داشته، علنا روزگار حیات مبارک حضرت امام خمینی(ره) را مورد تخطئه قرار داد و به اعدام برخی عناصر وابسته به گروهک های محارب در آن زمان حمله کرد.

وی ادعا کرد: اینکه امام می گفت نگذارید انقلاب به دست نامحرمان و نااهلان بیفتد، اکنون دقیقا این اتفاق افتاده است.

با این اوصاف جا دارد تا خبرگزاری با عنوان بیداری اسلامی، افق بهتری را در رسالت خبرنگاری خود ترسیم کند تا آن که به فکر جذب مخاطب از هر راهی شود.
چرا که خیلی زودتر از اینان، رسانه های خارجی این راه ها را طی کردند که بعدا ها تنها شایسته دریافت لقب “بنگاه های دورغ پراکن” شدند.

منبع: تیتریک
دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۱ - ۱۴:۴۳
کد خبر : 1153
بازدیدها: 272

پاسخی بگذارید »