چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

رتبه پنجم بیکاری برای استان سه ساله و هنر مدیران البرزی

danesheroz خرداد ۳, ۱۳۹۲ ۰
رتبه پنجم بیکاری برای استان سه ساله و هنر مدیران البرزی

استان البرز در شرایطی رتبه پنجم بیکاری در کشور را یدک می کشد که تا سالگرد سومین سال تاسیسش زمان زیادی نمانده است و به رغم نوپا بودن برای برون رفت از این معضل، مسئولان باید علاوه بر تجربه های کوتاه گذشته راهکاری های جدیدی بیندیشند

استان البرز که در آستانه سومین سال تاسیس خود قرار دارد، بر اساس آمار در زمره پنج استان با نرخ بالای بیکاری در کشور است و از این موضوع رنج می برد؛ به طوری که براساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران هم اکنون نرخ بیکاری در این استان ۱۴.۹ درصد و چند پله بالاتر از میانگین ۱۲.۲ درصد کشوری است.

گرچه البرز در سال ۹۰ در رتبه نخست نرخ بیکاری کشور جا خوش کرده بود و  تغییر این رتبه به پنجم کشوری طی سال گذشته گویای تلاشهای صورت گرفته مسئولان استان است، اما در هر حال رقمی نگران کننده است و نیازمند برنامه ریزی و چاره اندیشی موشکافانه تر.

شاید به جرات بتوان گفت استان البرز به ویژه کلانشهر کرج مهاجرپذیرترین استان و کلانشهر کشور است و سرریز جمعیت استانهای دیگر به این منطقه به مشکلات اشتغال دامن زده است.

در نگاهی کلان اما فرقی نمی کند آنانی که امروز در البرز زندگی می کنند و روزگار می گذارنند، بومی همین استان باشند یا خیر؛ بهرحال بخشی از جامعه فعلی این منطقه را تشکیل می دهند و رسیدگی به معیشت و اشتغال آنها وابسته به برنامه ریزی مدبرانه و پایدار است.

از طرفی براساس گزارش دبیرخانه کارگروه تخصصی اشتغال، از مجموع ۱۲۵ هزار و ۴۳۰ فرصت شغلی ایجاد شده در استان بالغ بر ۸۰ هزار تا در بخش ساختمان و مربوط به پروژه های مسکن مهر بوده است.

این به معنی ناپایدار بودن حجم وسیعی از مشاغل ایجاد شده و بیکاری فصلی افرادی است که در تمام برهه ها و فصول سال شاغل محسوب نمی شوند.

از دیگر سو بررسی های نشان می دهد به رغم اهمیت ساماندهی و حمایت از مشاغل خرد و خانگی، در این استان اما این بخش تا حد زیادی مغفول مانده است؛ به طوری که طی سالهای ۹۰ و ۹۱ میانگین نسبت پرداخت به اعتبار ۹ بانک عامل ارائه دهنده تسهیلات به مشاغل خانگی در البرز تنها ۳۳.۴ درصد گزارش شده است

چنانکه معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست نخست کارگروه اشتغال البرز در سال جاری عملکرد بانکهای این استان در ارائه تسهیلات بانکی را ضعیف ترین در کشور توصیف کرد. حال آنکه در برخی استانها این رقم تا ۱۰۰ درصد هم پیش رفته است.


تکلیف مسئولان البرز بیشتر از همتایان استانی

علی اکبر لبافی در  آن نشست با انتقاد از عملکرد ضعیف بانکهای این استان در ارائه تسهیلات بانکی به مشاغل خرد و خانگی به صراحت گفته بود بانکهای عامل این استان ضعیف ترین عملکرد را نسبت به سایر استانها داشته اند.

وی با بیان اینکه اعتبار جذب شده برای تخصیص به مشاغل خانگی و خرد با رایزنی های بسیار وزارتخانه با بانک مرکزی صورت می گیرد اما در البرز به این امر چندان توجهی نشده است، اظهار داشت: در قبال وجود بیکاری در استان ما مسئول هستیم. در حوزه مشاغل خانگی و خوداشتغالی بعضی بانکهای البرز تنها تا پنج درصد عملکرد داشته اند که کل استان را زیر سوال می برد. حال آنکه عملکرد برخی استانها تا ۱۰۰ درصد نیز گزارش شده است.

وی گفت: قابل قبول نیست منابعی که به سختی جذب می شود با بی توجهی به دست متقاضیان مشاغل خانگی نرسد.

لبافی با اشاره به نرخ بیکاری در استان البرز افزود: نرخ بیکاری حدود ۱۵ درصد یعنی بیشتر از میانگین کشوری در این استان در شرایطی که این منطقه از ظرفیت بالایی برخوردار است، تکلیف مسئولان استان را نسبت به سایر استانها بیشتر کرده است.

وی تصریح کرد: نمی توان با نگاه اداری فرصتها را ایجاد کرد و رفع مشکل در گرو کار عملیاتی و کاربردی از طریق شناخت چالشها و ارائه راهکار است.

مدیران هنرمند البرز….

این در حالیست که معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری البرز اما در ارزیابی خود از وضعیت اشتغال این استان در گفتگو با خبرنگار مهر، سال گذشته را بسیار خوب توصیف کرد.

امیر یزدی در ارزیابی خود با استناد به آمار ثبت شده در سامانه رصد گفت: براساس آمار، سال گذشته فرصت های شغلی متعددی در حوزه های مختلف و بیشتر از تعهدات به ثبت رسید و امسال نیز با برنامه ریزی درصددیم تا پایان سال تمام تعهد استان محقق شود.

وی با بیان اینکه معتقد است حفظ اشتغال بهتر از ایجاد فرصت های شغلی جدید ناپایدار است، افزود: سال گذشته با حمایت نهادهای مسئول از تعطیلی چندین واحد تولیدی پیشگیری و بنا به اعلام اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیش از ۵۰ هزار فرصت شغلی حفظ شد.

یزدی با تایید کاهش ظرفیت بخش تولید به یک سوم ظرفیت واقعی در عین حال اظهار داشت: این هنر مدیران استان است که مانع تعطیل شدن واحدهای تولیدی شدند.

یزدی افزود: برای سال جاری نیز منتظر ابلاغ بودجه و همچنین برنامه ریزی برای جذب سرمایه گذار در زمینه های مختلف به ویژه در حوزه گردشگری هستیم که استان از ظرفیتهای متنوعی در این زمینه برخوردار است.

بعضی حوزه ها در البرز از دورافتاده ترین مناطق کشور محروم تر است

وی در ادامه با بیان اینکه البرز استانی متفاوت از سایر استانها است و بعضی از حوزه های این استان از دوره افتاده ترین نقاط کشور محروم تر است، اظهار داشت: البرز تا مدتها در سایه تهران و حیات خلوت پایتخت بود و سرریز جمعیت سایر نقاط کشور به این کلانشهر به عنوان یکی از مهاجر پذیرترین شهرهای کشور ادامه دارد.

وی گفت: بخش عمده ای از آمار بیکاری این استان مربوط به مهاجران است و افراد بومی منطقه درصد کمی از بیکاران استان را تشکیل می دهند.

 


مهاجرپذیری بیش از حد به دردسر انجامید

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز در گفتگو با خبرنگار مهر، با تایید نرخ بالای بیکاری در استان دلایل آن را در قابلیت بالای مهاجرپذیری البرز، کریدور شمال به جنوب و غرب به شرق و البته پیشانی پایتخت بودن برشمرد و اظهار داشت: مهاجرپذیری بیش از حد از عمده دلایل نرخ بالای بیکاری در استان است.

علی ایمانی گفت: سال گذشته با تمهیدات اندیشیده شده و با همکاری دستگاههای اجرایی و بنگاههای تولیدی شاهد کاهش رتبه بیکاری البرز در کشور بودیم به طوریکه نرخ بیکاری استان از ۲۰.۷ در سال ۹۰ به ۱۴.۹ درصد در سال ۹۱ کاهش یافت که رقم قابل توجهی است.

وی در پاسخ به راستی آزمایی آمار ثبت شده، با بیان اینکه عملیات راستی آزمایی و اعتبارسنجی مشاغل ایجاد شده در حال انجام است، گفت: حدود ۹۰ درصد صحت فرصتهای شغلی ایجاد شده تایید شده است.

ایمانی با بیان اینکه فارغ التحصیلان دانشگاهی بیشترین جمعیت بیکاران استان را تشکیل می دهند، اظهار داشت: عدم توازن بین رشته های دانشگاهی با بخش تولید و صنعت منجر به رشد بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهها و عدم تمایل آنها در اشتغال به مشاغل کارگری شده است.

وی گفت: براساس آمار بیشترین مراجعه کنندگان به مراکز کاریابی فارغ التحصیلان دانشگاهها و جوانان بین سنین ۲۵ تا ۳۴ سال است که باید در این زمینه به طور اساسی چاره ای اندیشید.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز درعین حال تکمیل بنگاههای کوچک زودبازده طرف قرارداد بانکها، توجه بیشتر به بحث مشاغل خانگی و تعامل بانکها با دستگاههای اجرای را از مهمترین برنامه های سال جاری برای حفظ اشتغال برشمرد.

آمارها در حالی از رتبه بالای بیکاری در البرز حکایت دارد که از مستعدترین و پرظرفیت ترین استانهای کشور به شمار می آید. وجود بیش از چهار هزار واحد صنعتی و تولیدی مستقر در ۱۳ شهرک صنعتی استان، البرز را در زمره هشت استان صنعتی کشور قرار داده است.

اراضی و باغات مستعد کشاورزی این منطقه پر از فرصت های بی نظیر برای ایجاد کسب و کار و اشتغال است، در حالیکه بسیاری از جوانان این دیار از بیکاری که بلای جانشان شده و انگیزه و شادابی جوانی شان را نشانه رفته است، بسی رنج می برند.

انتظار این است متولیان امر اشتغال با شناسایی ضعفها و پرکردن نقاط خالی، درک و پذیرش مهاجر پذیربودن استان و البته با بهره گیری از نظرات کارشناسان و اساتید فن نسبت به رفع دغدغه جوانان و خانواده ها وارد میدان شوند.

 

منبع :مهر

جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۳:۵۸
کد خبر : 20059
بازدیدها: 195

پاسخی بگذارید »