شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

راه و رسم چٌرت مرغوب

danesheroz1 دی ۲۸, ۱۳۹۲ ۰
راه و رسم چٌرت مرغوب

دانش روز: بعد از ناهار احساس سنگینی می کنید؟

به گزارش دانش روز، بعد از ظهرها حوصله کار ندارید ؟ راه حل شما «چٌرت مرغوب » است ؛ اصلا هم نباید به خاطرش خجالت بکشید چون بدن انسان بعد از ظهرها به پایین ترین نقطه کارایی اش می رسد و یک استراحت کوتاه دوباره کارایی را بالا می برد .

 راز چٌرت مرغوب چیست؟ اینکه موقع چٌرت زدن نباید سنگین بخوابیم . محققان به این نتیجه رسیده اند که اگر چٌرت کوتاه بیشتر از ۳۰ دقیقه طول بکشد وارد فاز خواب سنگین می شویم و هنگام بیداری حالت خستگی و خواب آلودگی پیدا می کنیم . این چٌرت با خوابیدن دو ساعته بعد از ناهار فرق می کند و البته آن موقع نباید تلویزیون یا موبایل تان روشن باشد . خوشبختانه زمانش هم طولانی نیست و بین ۱۰ دقیقه تا نیم ساعت طول می کشد . چطور چٌرت مرغوب بزنیم؟ روی زمین یا تخت خواب یا پشت میز فرقی نمی کند ، بدن را در حالتی قرار دهید که راحت باشد و آماده ی استراحت. بعد چشم ها را ببندید و نفس های عمیق بکشید تا آرام تر شوید . به خودتان فشار نیاورید که حتما خوابتان ببرد چون هدف چٌرت مرغوب این نیست ، قرار است در این نیم ساعت بدن انرژی از دست رفته را بازیابد. ( اگر ذهن تان مشغول بود برای آرام شدنش فشار نیاورید ، بگذارید هرجا که می خواهد برود.)

 برای بیدار شدن از چٌرت مرغوب می توانید ساعت کوک کنید . اما بدون ساعت بهتر است . چون اصولا زنگ ساعت یا موبایل به آدم استرس وارد می کند . می توانید به جای زنگ ساعت از کلید استفاده کنید . چطور؟ اگر روی صندلی یا کاناپه چٌرت می زنید یک کلید دست تان بگیرید . هروقت کلید از دست شما پایین بیفتد یعنی در حال ورود به مرحله خواب سنگین بوده اید. به هر حال نگذارید چٌرت مرغوب بیشتر از نیم ساعت طول بکشد.

 اگر قبل از چٌرت مرغوب یک فنجان قهوه یا چای هم بنوشید بهتر است ، چون اینها عموما بعد از نیم ساعت عمل می کنند و این جوری سر حال بیدار می شوید . بعد از بیدار شدن هم یک دقیقه قدم بزنید تا سرحال تر شوید . چرت تان مرغوب !

 منبع: کتاب «چگونه صبح ها سرحال تر باشیم » اثر کریستا گبهارت/مفاآنلاین

 

شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۲ - ۱۵:۴۷
کد خبر : 88298
بازدیدها: 315

پاسخی بگذارید »