شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

راه اندازی سایت مرجع برای رتبه بندی کشورها در زمینه نانو فناوری

danesheroz1 آبان ۱۴, ۱۳۹۲ ۰
راه اندازی سایت مرجع برای رتبه بندی کشورها در زمینه نانو فناوری

دانش روز: در جلسه روزگذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر لزوم استفاده از مدل‌های استاندارد ارزیابی علمی و فناوری در کشور، خبر راه اندازی سایت www.statnano.com و استقبال کشورهای دیگر از آن به عنوان یک سایت مرجع برای رتبه بندی کشورها در زمینه علوم و فناوری نانو نیز اعلام شد

 به گزارش دانش روز، جلسه ۹۴ کارگروه مشورتی ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور روز گذشته  ۱۲ آبان ۹۲ ، به ریاست دکتر منصور کبگانیان در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

دستور اول این جلسه بررسی پیشنهاد مدل ارزیابی وضعیت علم در ایران، با مطالعه موردی ارزیابی وضعیت کشور در شاخص های علوم و فناوری نانو بود و یکی از مسئولان ستاد توسعه فناوری نانو گزارشی در این باره ارائه کرد.

در این گزارش، با بررسی داده‌های برخی از پایگاه‌های بین‌المللی در زمینه آمار پیشرفت‌های حوزه‌های علم و فناوری بعضی از کشورها، بر لزوم استفاده از پایگاه‌های خبری استاندارد و متنوع‌تر تاکید شده است.

همچنین لزوم استفاده از یک الگوریتم علمی و دقیق برای انتخاب کلید واژه مناسب جهت بررسی دقیق جایگاه هر کشور در یک حوزه مشخص علم و فناوری در جهان و همچنین تعیین تعداد مقالات چاپ شده هر کشور در مجلات معتبر بین المللی نیز از دیگر مطالب مورد تاکید در این گزارش بود.

در ادامه جلسه، ضمن تاکید بر لزوم استفاده از مدل‌های استاندارد ارزیابی علمی و فناوری در کشور، خبر راه اندازی سایت www.statnano.com و استقبال کشورهای دیگر از آن به عنوان یک سایت مرجع برای رتبه بندی کشورها در زمینه علوم و فناوری نانو نیز اعلام شد.

پیمایش مستمر وضعیت کشورهای مختلف و اعلام رتبه جهانی و منطقه‌ای  سایر کشورها در شاخص های علم، فناوری و نوآوری و همچنین دسترسی به اسناد سیاستگذاری کلان این کشورها در توسعه فناوری نانو از جمله مطالبی است که در این سایت درج خواهد شد.

دستور دیگر این جلسه، بررسی امکانات و توانایی‌های جهاد دانشگاهی برای تحقق نقشه جامع علمی کشور بود. در گزارش ارائه شده توسط مسئولان جهاد دانشگاهی، ضمن اشاره به اهداف تشکیل این نهاد، مزیت ها و توانمندی‌های بالفعل جهاد دانشگاهی و همچنین کمبودها و خلاهای نهادی نظام علم و فناوری کشور، بر آمادگی جهاد دانشگاهی  جهت پذیرش و انجام ماموریت های گوناگون برای ایفای نقش در  اجرایی‌سازی راهبردها و اقدامات نقشه جامع علمی نیز  تاکید شده است.

در این گزارش همچنین با تاکید بر توجه ویژه به تجاری‌ سازی فناوری در کشور،  انتقال فناوری از خارج به داخل به عنوان یکی از اهداف کلان جهاد دانشگاهی بیان شده است.

منبع:مهر

سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۲ - ۰۸:۴۲
کد خبر : 72066
بازدیدها: 139

پاسخی بگذارید »