سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

استفاده مجازی از کلاسهای اساتید حوزه:

راه اندازی سایت مدرسه فقاهت و ویکی فقه

danesheroz1 مهر ۱۱, ۱۳۹۲ ۰
راه اندازی سایت مدرسه فقاهت و ویکی فقه

دانش روز: به تازگی محققان کشور سایت “مدرسه فقاهت” را راه اندازی کرده اند که با وجود آن کاربران می‌توانند از کلاس‌های درس اساتید حوزه‌های علمیه قم، کشور و ۳ کشور دیگر بهره مند شوند، همچنین آنها می توانند به صورت رایگان از کتابخانه مجازی در حوه‌های مرتبط استفاده کنند

 به گزارش دانش روز، احمد ملکی- از محققان این طرح هدف از راه اندازی این سایت را استفاده از محتوای دورس حوزه‌های علمیه ذکر کرد و گفت: این سایت به طلبه‌های حوزه‌های علمیه امکان می‌دهد که در هر زمان بتوانند از کلاس‌های درس به صورت زنده و یا دانلود در زمان غیر از ساعت کلاس بهره مند شوند.

وی با تاکید بر اینکه طلبه‌ها می‌توانند در زمان معینی از دورس اساتید مورد نظر بهره مند شوند، اظهار داشت: در صورتی که فرد طلبه موفق نشد در زمان معین از مطالب ارائه شده استفاده کند، می‌تواند درس مورد نظر را در زمان دیگر از طریق سایت “مدرسه فقاهت” به صورت صوتی دانلود کند.

ملکی دسترسی به متن دروس ارائه شده در کلاس‌های حوزوی را از دیگر امکانات این سایت نام برد و یادآور شد: به منظور دسترسی طلاب به متن مباجث مطرح شده در کلاس، عده‌ای از شاگردان که از سوی استاد مورد نظر تایید شده باشند متن موضوعات ارائه شده از سوی استاد را تهیه و با ارسال آن ما این متن را در سایت بارگذاری خواهیم کرد.

وی تنوع اساتید را از مزایای این سایت عنوان کرد و ادامه داد: در سایت راه اندازی شده اساتید متنوعی در نظر گرفته شده است و طلاب می‌توانند اساتید خود را انتخاب و از آموزش‌های وی به صورت مجاری بهره مند شوند.

ملکی فقه، اصول، تفسیر و فلسفه را از جمله دورس ارائه شده در این سایت دانست و خاطر نشان کرد: هر طلبه‌ای می‌تواند درس مورد نظر را با استاد مد نظر انتخاب و در برنامه آموزشی آن شرکت کند.

این محقق بخش کتابخانه مجازی را از دیگر بخش‌های این سایت دانست و در این باره توضیح داد: در متون درسی که در سایت آورده شده در صورتی که احادیث و یا روایتی در متن باشد منابع آن به صورت پاورقی آورده شده است که این منابع در کتابخانه مجازی این سایت لینک شده است.

وی افزود: علاوه بر این کاربران می‌توانند به صورت مستقیم از منابع این کتابخانه استفاده کنند. این کتابخانه حاوی ۹ هزار کتاب در حوزه‌هایی چون اصول، قرآن، علوم حدیث، اخلاق، عقاید، ادیان و فقه است.

ملکی از راه اندازی بخش”ویکی فقه” در این سایت خبر داد و یادآور شد: در این بخش مقالات طلاب در حوزه‌های مرتبط بارگذاری شده است و در صورتی که طلاب و محققانی مقالاتی دراین زمینه‌ها باشند با ارسال آن ما پس از داوری آن را در ویکی فقه بارگذاری خواهیم کرد.

محقق راه اندازی این سایت با تاکید بر اینکه در این سایت تعامل میات عالمان با عالمان و شاگردان با عالمان و اساتید پیش بینی شده است،‌خاطر نشان کرد: در صورتی که شاگردان در زمان مشاهده پخش زنده درس اساتید با سوالی مواجه شدند آن سوال پرسیده می‌شود و در صورتی که آن سوال قابل مطرح کردن باشد در کلاس پخش و استاد به آن پاسخ می‌دهد.

وی با بیان اینکه این سایت تنها حوزه علمیه را پوشش نمی دهد، ادامه داد: این سایت سخنرانی اساتید حوزه های علمیه مشهد، نجف، کربلا، افغانستان و لبنان را تحت پوشش دارد و در بخش آرشیو آن نیز اساتیدی که سخنرانی آنها به صورت کاست است جمع آوری و در این سایت بارگذاری شده است.

ملکی دسترسی به این سایت را با رایگان ذکر کرد و اظهار داشت: علاقه مندان با مراجعه به سایت مدرسه فقاهت به آدرس www.eshia.ir  از بخش‌های مختلف آن بهره مند شوند.

منبع:مهر

 

پنجشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۵
کد خبر : 64154
بازدیدها: 239

پاسخی بگذارید »