جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

راه اندازی نانوایی زنان به رسم نان آوری

danesheroz1 تیر ۳۰, ۱۳۹۲ ۰
راه اندازی نانوایی زنان به رسم نان آوری

دانش روز: هشت ماهی می شود که بلحاظ بیماری قلبی همسرش، سرپرستی خانواده را به عهده گرفته و با همکاری سه بانوی سرپرست خانوار دیگر یک نانوایی راه انداخته، حالا آرد، نمک، آب، زردچوبه، شنبلیله، زیره و سیاهدانه را مخلوط و نان می پزند و در بسته بندی که کمیته امداد امام(ره) برای آنان تهیه کرده، نان ها را به فروش می رسانند

به گزارش دانش روز، با یک سیاه چادر و لباس های محلی بر تن که آدمی را به حال و هوای زندگی عشایر و به دنبال آن صداقت و صمیمیت می برند، به بازارچه جشن رمضان آمده اند، آمده اند تا هم نمادی باشند بر توانمندی زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ه) و هم فرصتی برای عرضه محصولات که همان پخت نان محلی و فروش آن است.
صدیقه کریمی ۵۰ ساله از نخستین حضورش در جشن رمضان و رضایت از فروش در بازارچه جشن رمضان می گوید، از اینکه ابتدا به عنوان کارگری ساده در نانوایی محل سکونت خود از صبح تا عصر کار می کرد و چون به خاطر درآمد پایین نمی خواست دست کمک به سوی کسی دراز کند، از کمیته امداد درخواست وام و یکصد میلیون ریال وام دریافت می کند تا اینکه اکنون توانسته یک نانوایی راه اندازی کرده و خودکفا شود.
این بانوی کارآفرین که هفت فرزند دارد، درباره درآمدش می افزاید: از کار و فروش راضی هستم، ولی توان اینکه کرایه نانوایی را در استان بپردازم ندارم و از مسئولین کمیته امداد می خواهم مکانی را برای پخت نان در اختیار ما قرار دهند تا من و همسرم و این سه خانم سرپرست خانوار بتوانیم زندگی خود را بهتر بچرخانیم.

** دستانی که تار و پود زندگی را می بافند

در قسمتی دیگر از این سیاه چادر دو خانم دیگر یکی جوان و دیگری مسن با لباس های محلی بر تن با دستهایشان تار و پود زندگی را می بافند تا با فروش آن گره‌ای از مشکلات زندگی باز کنند.
حلقه های رنگارنگی با انگشتان افسانه فرهادیبر تار و پود قالی گره می خورد می گوید: از استان فارس آمده و ۱۰ سال است که پای دار قالی جوانی می کند و نان آور خانواده شده است.
این بانوی کارآفرین که ۳۵ سال سن دارد در ارتباط با نحوه آشنایی خود با کمیته امداد، گفت: پدرم از ابتدا تحت حمایت این نهاد بوده که در پی فوت پدر و تداوم حمایت های این نهاد تصمیم به فعالیت در طرح های خوداشتغالی کردم.
وی افزود: با قالیبافی در منزل کار را شروع کردم و همراه با سه نفر دیگر از همسایگان در این حرفه فعالیت می کنم که اکنون منبع درآمدی برای ما محسوب می شود.
وی ادامه داد: چهار میلیون تومان وام از کمیته امداد امام(ره) جهت خرید وسایل مورد نیاز دریافت و در خانه دار قالی برپا کردیم و اکنون مشغول به بافت قالیچه با طرح و رنگ های مختلف هستیم.
وی گفت: کمیته امداد امام نیز دستباف ها و قالیچه های کارگاه را با هدف کمک به امرار معاش و گردش زندگی ما خریداری می کند.
بیش از۲۰۰ غرفه دربازارچه خیریه جشن رمضان برپا شده که از این تعداد، بیش از یکصد غرفه به تولیدات مددجویان تحت پوشش این نهاد در سراسر کشور اختصاص دارد که با قیمت مناسب و به طور مستقیم محصولات مختلف خود را جهت بهره مندی بازدیدکنندگان عرضه می کنند.

منبع:ایرنا

یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۲ - ۲۱:۳۵
کد خبر : 40851
بازدیدها: 292

پاسخی بگذارید »