جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

راه‌اندازی مدارس غیرانتفاعی ارزان‌ قیمت

danesheroz بهمن ۱۶, ۱۳۹۲ ۰
راه‌اندازی مدارس غیرانتفاعی ارزان‌ قیمت

دانش روز : رئیس سازمان مدارس غیردولتی، توسعه مشارکت‌های مردمی و خانواده وزارت آموزش و پرورش از ایجاد مدارس ارزان ‌قیمت و معتبر غیردولتی با استفاده از تسهیلات و تدوین آیین‌نامه جدید برای این مدارس خبر داد

به گزارش دانش روز  ،مرضیه گرد درباره الگوی تعیین شهریه مدارس و مراکز آموزشی غیردولتی گفت: در سال گذشته پس از آن که شورای نظارت مرکزی درباره این طرح نظر داد، مقرر شد، الگوی تعیین شهریه در برخی استان ها و شهرستان های تهران اجرا شود که بررسی و ارزیابی از نقاط ضعف و قوت آن تا یک ماه آینده احصا و اعلام خواهد شد.

وی تصریح کرد: این طرح باید براساس قانون بررسی و مشخص گردد که کدام بخش این برنامه به درستی اجرا شده و کدام بخش آن دارای مشکل است؛ ضمن آن که مدارس باید براساس این طرح تمام برنامه های خود را اعلام کنند.

گُرد ادامه داد: اگر قرار است براساس همین الگو، شهریه از دانش آموزان دریافت شود، باید اولیا در جریان تمام برنامه هایی که مدرسه در طول یک سال تحصیلی ارائه می دهد، قرار گیرند، لذا در این زمینه با برگزاری نشست تخصصی ضعف ها و قوت ها، الگوی شهریه مدارس غیردولتی مشخص می شود.

وی اضافه نمود: بر این اساس، آموزش و پرورش به دنبال تدوین برنامه ای است تا بتواند براساس تسهیلاتی که به مدارس غیردولتی ارائه می شود، مدارس غیردولتی معتبر و ارزان قیمت ایجاد کند که یکی از شعارهای اصلی سازمان مدارس غیردولتی، این طرح است.

گُرد در پاسخ به این پرسش که آموزش و پرورش میانگین دریافت شهریه مدارس غیردولتی را یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در دوره ابتدایی اعلام می کند، در حالی که در شهر تهران بسیاری از مدارس این رقم مصوب را رعایت نمی کنند، عنوان کرد: شهریه هایی که از اولیا اخذ می شود، شهریه های واقعی نیست، زیرا وقتی شهریه به صورت واقعی دیده نشود و هیچ حمایتی از موسس صورت نگیرد، با توجه به نرخ تورم و شرایط پیش آمده و قوانینی که باید اجرا می شد و مغفول مانده، طبیعی است که مدرسه برای سر پا ماندن و ادامه حیات باید بتواند هزینه های خود را تامین کند.

معاون وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: منابع مادی مدارس غیردولتی براساس ماده ۱۴ قانون تاسیس مدارس و مراکز غیردولتی براساس شهریه دریافتی از اولیا، کمک های دریافتی از اولیا و افراد خیر و موسسات خیریه و همچنین کمک های دریافتی از آموزش و پرورش تامین می شود، این در حالی است که نقش حمایتی آموزش و پرورش متاسفانه در حد جزئی دیده شده است.

وی ابراز کرد: طرح رتبه بندی مدارس به رغم آن که آغاز شده بود و می توانست تحولی ایجاد کند، ادامه پیدا نکرد و همین امر باعث شد تا عدد و رقمی که شورای نظارت مصوب و اعلام می کند، با شهریه دریافتی مدارس از اولیا متفاوت باشد.

مشکلات خاص تهران

گرد خاطرنشان کرد: اگر طرح رتبه بندی اجرا شود و براساس برنامه، شهریه اخذ شود و حمایت های لازم از موسسان صورت گیرد، قطعا می توان شهریه های مدارس غیردولتی را ساماندهی کرد.

به گفته وی، برخی از مشکلاتی که در مدارس غیرانتفاعی تهران به وجود آمد، به صورت ویژه پیش آمد و جزو مسائل خاص تهران شد؛ هرچند که در برخی استان ها و شهرستان ها موارد مشابهی بود، اما شدت آن در تهران بالا بود.

معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: چنانچه قانون به طور کامل اجرا می شد، قطعا شاهد چنین مشکلاتی در حوزه مدارس غیرانتفاعی و توسعه مشارکت های مردمی نبودیم و حل تمام مشکلات نیاز به زمان و حمایت دولت از موسسان دارد.

چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۳
کد خبر : 91716
بازدیدها: 232

پاسخی بگذارید »