شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

در نطق پيش از دستور مطرح شد؛

راهکارهای هشت گانه رئیس‌مجلس برای تحقق بودجه بدون نفت

danesheroz فروردین ۱۸, ۱۳۹۲ ۰
راهکارهای هشت گانه رئیس‌مجلس برای تحقق بودجه بدون نفت

رئیس مجلس شورای اسلامی در آستانه بررسی بودجه سال جاری، هشت راهکار برای تحقق بودجه بدون نفت ارائه کرد

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود در اولین جلسه علنی بهارستان در سال جدید ضمن گرامی‌داشت ایام فاطمیه و شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: امیدوارم در این سال که به وجود مقدس دخت گرامی رسول‌الله حضرت فاطمه زهرا (س) تعلق دارد، توفیقات مادی و معنوی نصیب امت اسلامی گردد و از مکتب فاطمی توشه حرکتی حماسی در جهات مختلف آن گونه که رهبر معظم برای سال ۹۲ ترسیم نموده‌اند، برگرفته شود.

وی افزود: رهبر معزز انقلاب در سخنرانی ارزشمند خود در ابتدای سال جدید ضمن ارزیابی جامعی از روند حرکت انقلاب اسلامی در مورد اقدامات اقتصادی و سیاسی نکاتی را بیان داشتند که براین اساس وظیفه مهمی بردوش کارگزاران کشور قرار می‌گیرد مخصوصا مجلس و دولت فعلی و آینده باید در تحقق این سیاست‌ها تلاش وافری داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: تاکید محوری رهبر معظم انقلاب در فعال نمودن پتانسیل درونی کشور در زمینه تولید و افزایش توان اقتصادی کشور که وظیفه ملی است، بود و باید پذیرفت نرخ رشد اقتصادی ما در سال ۹۱ تناسبی با نیازهای کشور نداشت و اگر بخواهیم حماسه اقتصادی تحقق یابد، باید تولید کشور چه در صنعت و چه در کشاورزی رونق یابد و کلید آن در توجه به بهبود شاخصه‌های اقتصادی کلان در نظام برنامه‌ریزی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: با توجه به اینکه لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق در دست بررسی است، فرصت مغتنمی است که در ابتدای سال بسته اقدامات ضروری جهت تحقق حماسه اقتصادی در لایحه بودجه سال جاری در نظر گرفته شود.

نماینده مردم قم در مجلس افزود: از رئیس کمیسیون تلفیق جناب آقای مصباحی‌مقدم و اعضای کمیسیون می‌خواهم با مشارکت کمیسیون‌های تخصصی به خصوص کمیسیون صنعت، انرژی، کشاورزی و عمران در این جهت با چند اقدام اساسی که ذکر می‌شود تصمیم‌گیری و دربودجه سال ۹۲ منعکس نمایند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور در ادامه ۸ راهکار جهت تحقق بودجه بدون اتکا به نفت مطرح و تصریح کرد :

۱-در جهت تحقق سیاست‌های اصل ۴۴ و اجرای قانون مربوطه و توجه به شرایط کشور از نظر نیاز به تحرک بیشتر در بودجه عمرانی و هم چنین کمبود منابع در این زمینه، تلاش شود تسهیلات لازم برای واگذاری طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی به بخش خصوصی با تشریفات لازم به خصوص تسهیلات بانکی در نظر گرفته شود.

۲-فلسفه تاسیس صندوق توسعه ملی پشتیبانی از بخش خصوصی بوده و از کارهایی که این هدف را محقق می‌کند و خصوصا در شرایط فعلی که مردمی شدن اقتصاد به عنوان رکن اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی است باید مشخص شود و اداره این صندوق کاملا در جهت رشد تولید کشور قرار گیرد و شاید نیازمند تدوین ضوابطی در نحوه عمل آن باشیم. البته تصمیمات سال گذشته مجلس در بودجه سال ۹۱ که ۱۰ درصد منابع این صندوق به صورت ریالی برای اهداف کشاورزی و ۱۰ درصد برای صنعت در نظر گرفته شده بود، اثرات مثبتی داشت که علی‌القاعده باید تداوم یابد اما باید از هر گونه تصمیمی در جهت هزینه نمودن بی‌موقع این صندوق در جهت اهداف مغایر فلسفه وجودی این صندوق پرهیز شود.

۳-پاسخگویی به سیاست راهبردی بودجه بدون اتکای به نفت از طرفی و شرایط زورگویانه غرب از جانب دیگر اقتضا می‌کند نیازهای کشور در محصولات استراتژیک و اساسی کشاورزی در داخل تامین گردد لذا کشاورزان و دامداران باید با سیاست روشنی مواجه باشند، زمینه‌های گسترش و بالا بردن بهره‌وری کار آنان در بودجه مد نظر قرار گیرد و جهت صیانت از تولید با وضع مقررات از نابسامانی در تعرفه‌ها جلوگیری شود و تضمین لازم برای خرید محصولات کشاورزی مخصوصا در زمینه گندم فراهم گردد و برای بالا بردن سطح زیر کشت از طریق بهبود روند آبیاری تحت فشار زهکشی و مهار آب‌ها تسهیلات ویژه قائل شوند.

۴-تدابیر لازم جهت فعال شدن بنگاه‌های صنعتی مخصوصا از جهت مشخص نمودن صنعت از تسهیلات بانکی جهت تامین سرمایه در گردش صنایع با توجه به نقایص کار در سال گذشته امری ضروری است و تا رکود در صنعت و معدن علاج نشود نه گام موثری در بودجه بدون نفت برداشت می‌شود و نه علاجی برای مشکل گرانی و تورم حاصل می‌گردد، با تسهیل فضای کسب و کار و رونق بخشی به تولید و توان نقدینگی سرگردان و مخرب به سمت بخش اقتصاد مولد سوق داد. در این بخش با توجه به وضعیت کشور ما به نفت و گاز ایجاد شرایطی برای فعال شدن بخش خصوصی در این قلمرو اهمیت دارد.

۵-با تاکیدات رهبر معظم انقلاب در سال ۹۱ کمیسیون ویژه با همکاری سایر کمیسیون‌های تخصصی طرحی را برای رونق تولید تهیه نمودند، به نظر می‌رسد با توجه به بار مالی و رکود آن طرح تنها راه استفاده از نکات مهم آن طرح در قالب بودجه است تا از زمان برای رونق تولید استفاده شود لذا مناسب است کمیسیون تلفیق با همکاری کمیسیون ویژه، صنعت و کشاورزی بخش‌های مهم و موثر طرح را در بودجه سال ۹۲ منعکس نماید.

۶-توجه کشور به ابتکارات نخبگان راهی است که در شرایط فعلی می‌تواند اقتصاد ملی کشور را به استقلال نزدیک کند لذا برای شرکت‌های دانش‌بنیان ، تحقیقات بنیادی، دانشگاه‌ها توجه و تسهیلات لازم در نظر گرفته شود تا فارغ‌التحصیلان دانشگاه با انگیزه بیشتری در بخش تحقیقی و توسعه اقدام کنند.

۷-گام دیگر و مهم مورد تحقق بودجه بدون نفت، کنترل بودجه جاری و هزینه‌هایی است که با انگیزه‌های مختلف هزینه‌های کشور را زیاد می‌کند توجه به این امر در همه بخش‌ها برای متوازن شدن ضروری است و باید سیاست کوچک‌سازی و یکجا نمودن دولت پایه کار قرار گیرد.

۸-تلاش همه عزیزان چه در کمسیون‌های تخصصی و تلفیق باید تدوین بودجه متناسب با درآمدهای واقعی باشد در غیر این صورت با انحراف بیش از ۷-۸ درصد در مقام اجرا عملا اثر تدوین بودجه از بین خواهد رفت لذا واقعی بودن بودجه از نظر درآمدها و هزینه‌ها ضروری است.

لاریجانی در پایان راهکارهای خود اظهار داشت: امیدواریم با تلاش همه همکاران به خصوص عزیزان کمیسیون تلفیق به زودی بتوانیم سند بودجه سال ۹۲ را، کیفیتی که بخشی از حماسه اقتصادی را پاسخگو باشد تدارک نماییم و به تصویب برسانیم.

رئیس مجلس همچنین در پایان گفت: لازم می‌دانم از جانب نمایندگان و همه دستگاه‌هایی که در سال جدید خدمات شبانه‌روزی داشته‌اند از نیروهای مسلح،‌ نیروی انتظامی به خصوص پلیس راهور و از پرسنل وزارت بهداشت و درمان، هلال احمر، آتش نشانی، صدا و سیما و سایر دستگاههای فعال سپاسگذاری و تشکر کنم.

یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۵:۵۸
کد خبر : 10967
بازدیدها: 278

پاسخی بگذارید »