پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

راز مهاجرت آئیش به خارج از کشور

danesheroz2 شهریور ۲۷, ۱۳۹۲ ۰
راز مهاجرت آئیش به خارج از کشور

دانش روز:تعصب فرهاد آئیش به هنر ایرانی کجا و تحمل دوری از وطن کجا؟!

به گزارش دانش روز، فرهاد آئیش بازیگری با کوله باری از کارهای جورواجور در کارنامه هنری اش، یک تئاتری واقعی است با کلی تجربه، وی متولد شمیران است و تحصیلات خود را در آمریکا گذرانده. در ۲۷ شهریورماه سال ۱۳۳۱ به دنیا آمده، پس از اتمام تحصیلات متوسطه، ابتدا به انگلیس و سپس به آمریکا رفت.

او فارغ التحصیل فیلمسازی و عکاسی از دانشگاه کالیفرنیا است. آئیش یک هنرمند واقعی است، بازیگر، نمایشنامه نویس، کارگردان تئاتر، بازیگر سینما و تلویزیون.. او سال های زیادی در لندن، برلین، بوستون، واشنگتن و سانفرانسیسکو زندگی کرده و در آنجا به کارگردانی و بازی در بیش از ۳۰ نمایشنامه به زبان های فارسی و انگلیسی پرداخت، او پس از ۲۷ سال زندگی در خارج از کشور، سرانجام سال ۷۶ به ایران بازگشت، در واقع در کار خودش «طلای ناب» است، طلایی که با این همه افتخار در کارنامه هنری اش و تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان، با غرور چنان فاصله ای دارد که شما را به تعجب وا می دارد، (نه مثل بعضی از بازیگران تازه کار) باید قدر چنین اشخاصی را در سینمای ایران بدانیم. هنرمندی به واقع هنرمند… همسر او مائده طهماسبی، مدرک فوق لیسانس تئاتر دارد و سال های سال است که به امر بازی می پردازد، او در سال ۸۳ برای بازی در فیلم «ماهی ها عاشق می شوند» کاندیدای سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد.
آنها یک زن و شوهر خوشبخت هستند و به قوانین زندگی احترام می گذارند. یک نکته جالب که بد نیست در مورد آئیش بدانید، اینکه او برای هر روز زندگی اش برنامه دارد، فرد بسیار منظم، خوش اخلاق و دنیا دیده ای است، ضمن اینکه ۱۸ سال است غذاهای گیاهی مصرف می کند و شاید طی این همه سال چند باری از گوشت استفاده کرده است…

اولین کاری که در تلویزیون ایران از وی پخش شد، قطار ابدی بود، در این کار به عنوان کارگردان و بازیگر حضور داشت و تمام تلاش خود را به کار بسته بود تا طنز مدرن و متفاوتی را به مخاطب ارائه دهد.

با سامان مقدم یک تجربه کاری بسیار خوبی در فیلم سینمایی «مکس» کسب کرد و به گفته خودش زمانی که سامان از وی خواست در سریالش بازی کند. با آغوش باز پذیرفت چرا که اساسا نگاه او و از آن مهم تر شخصیتش را بسیار دوست داشت.

وقتی جوان بود برای کسب تجربه، دیدن دنیا و ادامه تحصیل تصمیم گرفت راهی خارج از کشور شود، ابتدا به انگلیس رفت تا در این کشور تحصیل کند، بعد از گذشت مدتی تصمیم گرفت در کنار تحصیل، کار هم بکند اما باتوجه به اینکه در کشورهای اروپایی همزمانی انجام دو کار با هم چندان راحت نیست، به همین دلیل راهی آمریکا شد چرا که در این کشور این یک مسئله کاملا عادی و پذیرفته شده است و اکثر جوان ها خرج تحصیلشان را خودشان درمی آورند.
اینکه او چرا به خارج رفت تقریبا دلیل روشن دارد آئیش برای تحصیلات هنر به اروپا و سپس به آمریکا مهاجرت کرد، اما دلیل اینکه چرا ۲۷ سال در آنجا ماند کمی عجیب است زیرا او سال ۷۶ به ایران بازگشت و عاشقانه به هنر وطنش خدمت کرد لابد تایید می کنید از کسی که اینچنین با تعصب روی هنر کشورش مایه می‌گذارد عجیب است که ۲۷ سال دوری از وطن را تحمل کرده است.

تجربه نویسندگی و کارگردانی آثار طنز را دارد حتی در خارج از کشور هم این کار را کرد، سال ها در تئاتر کار کرد اما حضور در “شمس العماره” برای وی جذابیت های خودش را داشت، بازی ها در این کار همگی خوب و یکدست بود و این در بهتر دیده شدن این اثر تاثیر زیادی داشت و با تصویر سازی شخصیت مش رحمت با کمک کارگردان توانست تصویر نهایی را به مخاطب نشان دهد.

از حضور در نقش های متفاوت همواره استقبال کرده و سعی میکند در هر نقشی خود را رها کند در بین آثاری که در آن بازی کرده به “مکس” علاقه بیشتری دارد و به نوعی آن نقش او را به مخاطبان معرفی کرد وبه همین دلیل نقطه عطفی هم در کارنامه هنری وی محسوب می شود، بعد از آن نیز نقش «در شهر خبری نیست» را دوست دارد اما از نقشم در «نصف مال من، نصف مال تو» چندان راضی نبود.

در حوزه تئاتر نیز تاکنون ۵ نمایشنامه از این نمایشنامه نویس تحت عناوین “تق صیر”،” ۳۲ دقیقه از ماجرا”، “یک رابطه ساده”، “زن در خانه”، “نقش زن” و پنج نمایشنامه را چاپ و اجرا کرده است. همچنین نمایشنامه های “هفت شب با مهمان ناخوانده در نیویورک”، “سیمرغ”، “چمدان”، کمدی” شام آخر”، “پنجره ها” چاپ نشده اما اجرا شده اند.

منبع: باشگاه خبرنگاران
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۲
کد خبر : 60852
بازدیدها: 199

پاسخی بگذارید »