جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

راز مرگ کودکان ۵۰۰ سال یخ زده کشف شد

danesheroz1 مرداد ۸, ۱۳۹۲ ۰
راز مرگ کودکان ۵۰۰ سال یخ زده کشف شد

دانش روز: محققان دانشگاه بردفورد با انجام تجزیه تحلیلهای شیمیایی روی بدنهای یخ زده و مومیایی شده اینکا به این نتیجه رسیدند که این سه کودک ۵۰۰ ساله که جسد سالم آنها در سال ۱۹۹۹ کشف شد، با الکل و کاکائو مسموم شده اند.

به گزارش دانش روز، مومیایی جونیتا که از آن با عنوان دختر یخی هم نام می برند بدن یخزده دختری از اینکاها است که به عنوان پیشکش و قربانی به خدایان اینکا بین سالهای ۱۴۵۰ و ۱۴۸۰ در سن ۱۳ سالگی به قتل رسیده است.

این دختر در کوهستان آمپاتو جنوب پرو در سال ۱۹۹۵ توسط خوان رینهارد و میگل زارته کارشنا انسان شناسی کشف شد و در موزه انسان شناسی آرژانتین به نمایش گذاشته شده است و به طور دوره ای در کشورهای مختلف چون ژاپن و آمریکا نیز در معرض دید عموم قرار داده شده اند.

وضعیت بدن این دختر یخزده که با توجه به قدمت آن در شرایط خوبی باقی مانده بود به یک حساسیت در دنیای علم تبدیل شد. مجله تایمز در سال ۱۹۹۵ از آن با عنون یکی از ده کشف برتر دنیا یاد کرد.

اما آنچه امروز برای دانشمندان قابل توجه بوده راز مرگ وی با تجزیه تحلیل موهایش بوده است.

این دختر ۱۳ ساله اینکایی به شدت تحت تأثیر الکل و برگهای کاکائو به عنوان پایه کوکائین قرار گرفته و پس از آن در ارتفاعات سرد به عنوان یک قربانی برای مرگ قرار گرفته است.

رادیوگرافی های محوری از داخل دهان این مومیایی یخ زده نشان دهنده کاکائو ( قسمت سبز رنگ) است که بین دندانهایش گذاشته شده است. کاکائو و الکل موادی بودند که از نظر اینکاها مقدس در نظر گرفته می شدند

تصاویر سه بعدی ازجمجمه این دختر یخی ( رنگ زرد) دندانهایش ( رنگ نارنجی) زبانش ( رنگ قرمز) و کاکائو (رنگ سبز) نشان می دهد که در دهان این دختر تکه هایی از برگهای کاکائو قرار گرفته بود

این دختر با روسری از جنس پر که روی موهای بافته شده کشیده شده بود در سال ۱۹۹۹ در کنار دو کودک دیگر کشف شد.

محققان اعتقاد دارند که این کودکان قربانی مراسمی به نام ” کاپاکوچا” (capacocha) شده اند. مراسمی که تصور می شود برای القای وحشت و کنترل اعضای امپراطوری درحال گسترش اینکا برگزار می شده است.

تجزیه موهای این کودکان که نشان اثر شیمیایی رژیم غذایی آنها است نشان می دهد که هر سه با دارو و الکل مسموم شده اند تا برای ماه های پیش از مرگشان آرام شوند. میزان این داروها در دختر ۱۳ ساله به طور چشمگیری بالا بود که شاید به این علت بوده است که وی مقاومت بیشتری از خود نشان داده است.

این دختر یکی از سه کودکی است که در مقبره های سنگی کوهستانی کشف شده است. سن این دختر از دو نفر دیگر بیشتر بود و با پاهای چهارزانو و سر خمیده داخل پاهایش پیدا شد

آزمایشهای شیمیایی توسط محققان دانشگاه بردفورد انجام شده و نتایج آن در مجله مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است.

محققان اظهار داشتند که برگهای کاکائو هنگام جویدن و جذب شدن نوعی محرک معتدل آرام کننده تولید می کرده است.

این سه کودک مومیایی نشده اند اما به طور کامل یخ زده اند، در کنار آنها مجموعه چشمگیری از طلا، نقره، مجسمه، منسوجات و ظرفهای حاوی غذا کشف شد. در کنار این دختر ۱۳ ساله یک پسر هفت ساله و یک دختر شش ساله نیز در این مراسم آئینی به قتل رسیده اند.

انتخاب این سه کودک که افتخار بزرگی برای مردم آن زمان بوده برای مرگ در مراسم آئینی به نام کاپاکوچا صورت گرفته است

براساس اظهارات دکتر اندرو ویلیام از این تیم تحقیقاتی دانشگاه بردفورد، حقیقت این است که در هفته های پایانی سطح مصرف کاکائو و الکل در بدن این دختر نسبت به دو کودک کم سن تر بالا رفته است، چرا که به نظر می رسد نیاز به آرام کردن وی در هفته های پایانی زندگیش بیشتر بوده است.

منبع:مهر

سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۳:۱۴
کد خبر : 44287
بازدیدها: 251

پاسخی بگذارید »