دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

راز سین های سفره هفت سین را از ابو علی سینا بپرسید

danesheroz1 فروردین ۱, ۱۳۹۳ ۰
راز سین های سفره هفت سین را از ابو علی سینا بپرسید

دانش روز: چیدن سفره هفت سین از دیرباز از مراسم‌های جدانشدنی بوده که ساعاتی قبل از تحویل سال این سفره گذاشته می شود و نمادهای مقدسی در آن چیده می شود

 به گزارش دانش روز، خوراکی‌هایی چون سرکه،سماق، سمنو، سیر، سنجد و سیب و… میوه‌های سفره هفت سین هستند که  ما در ایجاد برخی از  خواص آنها را از زبان ابو علی سینا ذکر می کنیم.

 سیب :جزو میوه‌هایی است که به وفور در تمام طول سال یافت می شود و در طب سنتی بوعلی سینا این میوه جزو میوه‌هایی است که قادر است سموم بدن را دفع کند و خون را تصفیه کند و در گذشته نیز مرسوم بوده است هر فرد در نوروز با خوردن یک عدد سیب سلامت خود را برای شروع سال نو تضمین کند.
 سیر: در طب داروسازی این ماده دارویی کاربردهای زیادی دارد وعلاوه بر کاهش دهنده فشار خون قادر است بیماری‌هایی همچون نازایی، جراحات، میگرن و عفونت‌ها را برطرف کند و پزشکان در قدیم نیز  این گیاه را همچون پزشک طبیعی می دانستند و مصرف چندین عدد از آن را چه به صورت خام و یا پخته توصیه می کردند.
 سماق: سماق  که به سمت قرمزی آن که نماد شور و هیجان است در سر سفره‌ها قرار می دهند منبعی غنی از خیر است که در گذشته مرسوم بوده است با خوردن مقداری کمی از این ادویه جریان خون و سرزندگی را در بدن به گردش در بیاورند.

سنجد: سنجد میوه‌ای سرد و خشک است که مصرف آن در فصل بهار  از آلرژی‌ها و سرماخوردگی‌های فصلی جلوگیری می کند و این میوه می تواند در بعضی آجیل ها و تنقلات شما جایگاه ویژه ای برای سلامتی تان داشته باشد.

سمنو: این ماده غذایی که انرژی و توان زیادی برای مصرف کنندگانش دارد می تواند مواد سمی بدن را دفع کند و ابوعلی سینا این ماده غذایی را مرهمی برای دردهای عضلانی و گرفتگی‌های عضلات می داند.

گفتنی است، کاهش فعالیت‌های بدنی و مصرف غذاهای پر کالری درعید بدن را با نوعی چاقی روبرو می کند که نفس کشیدن‌های عمیق و محدود کردن روغن و غذاهای پر کالری و کاهش حجم وعده‌های غذایی از راهکارها و توصیه‌های ابوعلی سینا برای افرادی است که فعالیت بدنی بسیار کمی دارند.

نتایج مطالعات نشان می دهند، خوراکی های سفره هفت سین هر یک خواص متعددی دارد اما متخصصان طب سنتی و طبیبان از قدیم به افراد توصیه می کردند تا در اوایل بهار نیز همچون زمستان باید مراقب سلامتی بود و با مصرف سبزیجات تازه سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

جمعه ۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۴
کد خبر : 99687
بازدیدها: 255

پاسخی بگذارید »