شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

پایان سفر دو روزه به قرقیزستان:

رئیس جمهور به تهران بازگشت

danesheroz1 شهریور ۲۲, ۱۳۹۲ ۰
رئیس جمهور به تهران بازگشت

دانش روز: حسن روحانی، پس از پایان سفر دو روزه به قرقیزستان و شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان شانگهای دقایقی قبل وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد.

به گزارش دانش روز، حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان و هیئت همراه پس از انجام سفر دو روزه به بیشکک پایتخت قرقیزستان و شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای دقایقی قبل وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد و مورد استقبال علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب قرار گرفت.

مراسم استقبال رسمی از روحانی نیز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول وی در فرودگاه مهر آباد انجام شد.

در جریان این سفر رئیس جمهور با روسای جمهور کشورهای چین، قزاقستان، افغانستان، قرقیزستان، تاجیکستان، مغولستان و روسیه و نیز وزیر امور خارجه کشور هند دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه و موضوعات منطقه گفتگو و تبادل نظر کرده و با ایرانیان مقیم قرقیزستان نیز دیدار و گفتگو کرد.

روحانی همچنین به عنوان عضو ناظر سازمان همکاری شانگ های در اجلاس سران کشورهای عضو که امروز در بیشکک برگزار شد سخنرانی کرد.

دکتر روحانی صبح دیروز با بدرقه آیت الله گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری، اسحاق جهانگیری، معاون اول و دیگر اعضای کابینه راهی بیشکک شده بود.

به گزارش مهر، سازمان همکاری شانگهای سازمان میان دولتی است که برای همکاری های چند جانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه گذاری شد.

سازمان همکاری شانگهای در حقیقت ترکیب جدید سازمان شانگهای ۵ است که در سال ۱۹۹۶ تاسیس شد اما نام آن پس از عضویت ازبکستان به سازمان همکاری شانگهای تغییر داده شد. علاوه بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال ۲۰۰۴ و یک سال بعد ایران، پاکستان، هند و افغانستان در سال ۲۰۱۲ به عنوان عضو ناظر به سازمان ملحق شدند.

 

 

 

منبع:مهر

 

جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۲ - ۲۱:۵۶
کد خبر : 59913
بازدیدها: 120

پاسخی بگذارید »