سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ذخیره ۳۵ هزار نمونه خون بند ناف در کشور

danesheroz1 تیر ۱۰, ۱۳۹۲ ۰
ذخیره ۳۵ هزار نمونه خون بند ناف در کشور

دانش روز: مدیرعامل شرکت فناوری بن‏یاخته ‏های پژوهشگاه رویان گفت: بیش از ۳۵ هزار نمونه خون بند ناف تاکنون در کشور ذخیره شده است

 

 

  به گزارش دانش روز، مرتضی ضرابی روز دوشنبه در آیین افتتاح نمایندگی بانک خون بند ناف در جهاد دانشگاهی استان البرز افزود: در این بانک ،خون بند ناف با حفظ هویت خانواده متقاضی ذخیره سازی می شود تا در صورت نیاز در آینده برای آنان و هر فرد دیگری که از نظر ژنتیکی با نمونه سازگاری دارد، مورد استفاده قرار گیرد.

وی اظهار کرد: آمارها نشان می دهد ،این نمونه ها برای استفاده در تطابق ژنتیکی با پدر و مادر ۵۰ درصد ،خواهر و برادر ۲۵ درصد و در مورادی در بستگان نزدیک جوابگو بوده است.

وی با اشاره به اینکه اکنون نمایندگی خون بند ناف پژوهشگاه رویان در ۲۲ استان کشور فعال است، ادامه داد: تعداد نمونه خون های ذخیره شده در بانک خون عمومی هفت هزار مورد است.

ضرابی خاطرنشان کرد: خانواده هایی که مایل باشند می توانند خون بند ناف نوزاد خود را اهدا کنند تا برای افراد دیگری که نیاز به پیوند دارد، مورد استفاده قرار گیرد.

وی ادامه داد:نمونه اهدا شده در مالکیت بانک خون بند ناف عمومی بوده و ضمانتی وجود ندارد که فرد اهدا کننده در آینده خودش از آن استفاده کند.

وی یادآور شد: طبق بررسی های به عمل آمده اغلب نمونه های خون بند ناف پیوند زده شده از نمونه های افراد غیر خویشاوند بوده است.

ضرابی گفت: بیشترین کاربرد درمانی سلول های بنیادین خون ساز خون بند ناف در بیماری هایی از جمله کم خونی مادرزادی و انواع سرطان خون، تالاسمی، فلج مغزی، دیابت و اختلالات کبدی است .

وی افزود: خون بند ناف اکنون به سبب اطلاع نداشتن بسیاری از والدین و پزشکان از کاربرد آن، به عنوان زباله بیولوژیکی دور انداخته می شود.

منبع:ایرنا

دوشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۲ - ۲۰:۰۰
کد خبر : 33504
بازدیدها: 283

پاسخی بگذارید »