یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

دین زدایی از جامعه مسلمین در سایه بی توجهی مدیران فرهنگی کشور

danesheroz1 اسفند ۱۵, ۱۳۹۲ ۱
دین زدایی از جامعه مسلمین در سایه بی توجهی مدیران فرهنگی کشور

دانش روز: در هر دوره ای که دولتی جدید با افکار متفاوت و وزیرانی با سلایق گوناگون روی کار آمده شاید آنچه به طور جدی توجه به آن نشده هجمه های فراوانی است که از طریق رسانه های داخلی که اکثرا با بودجه های دولتی ارتزاق می کنند صورت گرفته است

 به گزارش دانش روز، اگر نگاهی به احکام الهی داشته باشیم متوجه میشویم که هر کدام از مسائلی که در شرع مقدس اسلام مطرح شده و یا از طریق پیامبر عظیم الشان اسلام به عنوان خاتم الانبیاء که با آمدنش دین خدای متعال بر روی زمین تکمیل شد از طریق وحی به مردم رسیده، دارای ریشه و اساسی است که با عنوان علل احکام نامیده میشوند.

 مطمئنا بیشتر ما انسانها که جمعیت اکثر مسلمانان ایران یا حتی جمعیت یک میلیاردی جهان را تشکیل میدهیم به دنبال این که چرا هر کدام از احکام الهی که به پنج دسته واجبات، محرمات، مستحبات و مکروهات و مباحات تقسیم بندی میشوند دارای نظام بندی و قانون های خاصی برای رعایت هستند.

 برای نمونه چرا باید نمازهای ۱۷ رکعتی روزانه ما به چهار رکعتی و دو رکعتی و سه رکعتی تقسیم شوند؟ یا چرا باید نحوه وضو گرفتن ما بدین صورت باشد؟

 چرا باید مردها نمازشان را در شبها بلند و در روزها آهسته بخوانند؟ و خیلی موارد دیگر…

 اما آنچه مهم میباشد توجه به این مطلب است که آیا علت ندانستن دلیل یک واجب الهی زمینه ای است برای اینکه آن را قبول نداشته باشیم یا همنوا با شبهه افکنیهای رسانه های بیگانه که از طریق سایتهای خبری و شبکه های ماهواره ای خود در حال تیشه زدن به اعتقادات نوجوانان و جوانان و خانواده های ایرانی هستند احکام دین خود را زیر سئوال ببریم؟

 در هر دوره ای که دولتی جدید با افکار متفاوت و وزیرانی با سلایق گوناگون روی کار آمده شاید آنچه به طور جدی توجه به آن نشده هجمه های فراوانی است که از طریق رسانه های داخلی که اکثرا با بودجه های دولتی ارتزاق می کنند صورت گرفته است.

 رسانه هایی که در سایه بی توجهی مدیران فرهنگی کشور در راستای دین زدایی و اسلام هراسی از جامعه مسلمان ایرانی قدم برداشته و با دشمنان قسم خورده این مرزو بوم که اندازه کل بودجه کشورمان برای ضربه زدن به اعتقادات جامعه خرج میکنند همنوا می شوند .

 روزنامه

 توهین به مقدسات و مبانی دینی در انتشارات نشر چشمه، زیر سئوال بردن ولایت امام علی(ع) در روزنامه بهار و این دسته گل آخری که به آب داده شد ،غیر انسانی دانستن حکم قصاص که جزء احکام قضایی دین اسلام می باشد از مصادیق این همنوایی  است  .

 در این زمینه حجت الاسلام رسول نوروزی از اساتید حوزه علمیه قزوین و کارشناس مسائل دینی حکم قصاص را از اساسی ترین احکام در برقراری عدالت اجتماعی در جامعه دانست و گفت: در آیه ۱۷۹ سوره بقره خدای متعال میفرماید، حیات و زندگی در قصاص است.

 کارشناس مسائل دینی قزوین افزود: برخی اشکال می کنند که قصاص که کشتن یک فرد است چگونه قرآن گفته که در آن حیات و زندگی جریان دارد؟ در تفسیر این آیه میتوان گفت اگر این فرد خطاکار به جزای عملش قصاص نشود ممکن است اولیای مقتول به تلافی یک نفر چند نفر را بکشند و این امر باعث شده خانواده قاتل برای جبهه گیری در مقابل این مسئله به آنها حمله کرده و یک عده بیگناه در این میان کشته شده و هرج و مرج ایجاد شود.

 وی ادامه داد: با این هرج و مرجی که در جامعه به وجود میآید آرامش مردم از بین میرود و حیات و زندگی انسانها در معرض خطر قرار میگیرد، موضوع قصاص که در آیات و روایات ائمه اطهار(ع) بیان شده یکی از اساسی ترین و مهمترین مسائل احکام اسلامی است که دلایل علمی و عقلانی دارد.

 نوروزی با بیان اینکه اگر فرد خطاکار در مقابل فرد مقتول کشته شود خانواده مقتول آرامش و تسلی پیدا میکنند چون میفهمند که فرد متهم به جزای عملش رسیده گفت: از سوی دیگر خدای متعال در قرآن در بیان مسئله قصاص حق را به اولیای مقتول داده ولی می گوید اگر گذشت کنید و ببخشید برای شما بهتر خواهد بود زیرا قرآن اصراری به اعدام شخص خاطی ندارد.

 کارشناس مسائل دینی قزوین خاطرنشان کرد: البته اگر قاتل انسانی شرور است و بخشیده شود دوباره به عمل اشتباهش مشغول می شود بهتر است او را مجازات کنند.

 وی با تاکید بر اینکه قرآن عدالت در قصاص را شرط میداند یادآور شد: در آیه ۱۷۸ سوره بقره آمده، انسان آزاده در برابر انسان آزاده، مرد در مقابل مرد، زن در مقابل زن، برده در مقابل برده و این امر نشان میدهد در حکم قصاص جایگاه مهمی تصور شده که حقی ضایع نشود؛ پس نمیتوان ایجاد شبهه کرد که کشتن انسان در مقابل جرمی که کرده یک عمل غیرانسانی است.

 استاد حوزه علمیه قزوین اضافه کرد: همچنین در آیه ۴۵ سوره مائده خداوند حکم قصاص هر اعضا در مقابل اعضای مشابه آن میداند و میگوید دندان در مقابل دندان، دست در مقابل دست و…؛ زیرا در این حکم الهی پروردگار عالم مسئله عدالت و تعادل را در نظر گرفته است.

 نوروزی در پایان تصریح کرد: اگر کسانی با این حکم دینی مخالفت میکنند از دو حالت خارج نیست یا اینکه از روی غرض و عناد این کار را میکنند یا از روی نادانی و جهالت دلیل غیر منطقی میآورند.

 آنچه در پایان لازم به ذکر است توجه به این مسئله میباشد که برای دانش آموزان که آینده سازان این مملکت اسلامی و همچون مشتهای کوبنده ای در دهان استکبار جهانی هستند و خانواده های آنها که حامیان و پاسخگوی شبهات فرزندان خود خواهند بود؛ باید برنامه ریزی مدونی از سوی مسئولین آموزش پرورش با تعامل و همکاری کارشناسان فرهنگی حوزه و دانشگاه صورت گیرد تا از این تیرهای زهرآگین دشمنان که از طریق لباس و پوشش داخلی به خورد جامعه داده میشوند مصون بمانند.

منبع: همشاگردیها

پنجشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۲
کد خبر : 96808
بازدیدها: 3,860

یک دیدگاه »

  1. asFeekak6bbk مهر ۱۷, ۱۳۹۵ در ۵:۵۲ ب٫ظ - Reply

پاسخی بگذارید »