دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

دیدار اشتون و جلیلی/پیگیری دور دوم مذاکرات از ساعت ۱۱ به وقت محلی

danesheroz اسفند ۹, ۱۳۹۱ ۰

˝سعید جلیلی˝دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و ˝کاترین اشتون˝ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از آغاز دور دوم مذاکرات ایران و ۱+۵ با یکدیگر دیدار کردند

این دیدار دوجانبه در آستانه برگزاری دور دوم مذاکرات ایران و ۱+۵ در هتل رکسوس شهر آلماتی قزاقستان برگزار شد.
سعید جلیلی، رییس هیات مذاکره کننده ایرانی پس از این ملاقات، دیدار دوجانبه ای را با وزیر امور خارجه قزاقستان برگزار کرد.

مذاکرات ایران و ۱+۵ روز سه‌شنبه آغاز و ادامه آن به امروز چهارشنبه موکول شد. طرف ۱+۵ در پایان روز نخست این مذاکرات را سازنده و مفید خواند و از ارایه بسته پیشنهادی به ایران خبر داد.

“مایکل مان” سخنگوی کاترین اشتون با مفید و سازنده خواندن مذاکرات روز نخست ایران و ۱+۵ اعلام کرد: ادامه این مذاکرات چهارشنبه ۱۱ صبح آغاز می شود.

مان با اشاره به نشست توجیهی اش با خبرنگاران درباره دور اول مذاکرات، اعلام کرد: مذاکرات روز نخست مفید و سازنده بود.

سخنگوی اشتون در ادامه از ارائه پیشنهادات ۱+۵ به ایران در روز نخست مذاکرات خبر داد و گفت: ما منتظر پاسخ ایران هستیم.

ایران هنوز درباره نتایج مذاکرات روز نخست اظهارنظری نکرده است.

دور نخست هشتمین نشست هسته ای گروه ۱+۵ و کشورمان پیش از ظهر روز سه شنبه در هتل ریکسوس شهر آلماتی قزاقستان از ساعت ۱۳ به وقت محلی(۱۱ به وقت تهران) آغاز و سه ساعت به طول انجامید.

دو طرف در این نشست، بسته های پیشنهادی جدیدی را ارایه کردند.

یکی از اعضای هیأت نمایندگی کشورمان در نشست آلماتی اعلام کرد: بسته پیشنهادی جدید ایران شبیه طرح “گام به گام” روسیه است اما محتوای آن کمی بهتر شده است.

در همین حال رسانه های خبری حاضر در محل برگزاری نشست آلماتی نیز به نقل از طرف های غربی گروه ۱+۵ اعلام کردند که بسته پیشنهادی این گروه شامل رفع تحریم های یکجانبه و غیرقانونی غرب در زمینه تجارت طلا و فلزات گرانبها و نیز برخی امور بانکی محدود است.

هر چند هنوز اخبار رسمی از دور اول مذاکرات آلماتی منتشر نشده است.

پس از پایان مذاکرات در دور اول نشست های دوجانبه طی عصر و شب دیروز برگزار شد.

طبق روال مذاکرات قبلی ایران و گروه ۱+۵، در این دور از مذاکرات نیز “سعید جلیلی” دبیر شورای عالی امنیت ملی ریاست هیات ایرانی را برعهده داشت و خانم “کاترین اشتون” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز ریاست تیم مذاکره کننده گروه ۱+۵ را عهده دار بود.

قرار است دور دوم نشست گروه ۱+۵ و کشورمان درباره برنامه هسته ای صلح آمیز ایران امروز در آلماتی پیگیری شود.

هفتمین دور مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۹۱ (۱۸ژوئن ۲۰۱۲) در مسکو برگزار شده بود.

در آن مذاکرات طرف ایرانی یک چارچوب جامع درباره نحوه تداوم مذاکرات که از جمله شامل گام های متقابل پیشنهادی برای حل و فصل دیپلماتیک مسئله بود به طرف مقابل ارائه کرد که تاکنون پاسخی از سوی مذاکره کنندگان گروه ۱+۵ دریافت نکرده است.

پیشنهادهای ایران در نشست مسکو

در پیشنهاد ایران ۵ گام پیش بینی شده بود.
گام اول : اعلام به رسمیت شناختن حق غنی سازی ایران از جانب ۱+۵ و متقابلا اعلام عدم پیگیری قطعی هر نوع پروژه تسلیحات هسته ای از سوی ایران در چارچوب فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی .
گام دوم : اعلام آمادگی ایران برای همکاری با آژانس برای حل و فصل . موضوع ابعاد احتمالی نظامی در مقابل لغو کلیه تحریم های یک جانبه از جانب گروه ۱+۵ .
گام سوم : اعلام آمادگی ایران برای همکاری در زمینه تامین سوخت راکتور تهران (توقف موقت غنی سازی ۲۰ درصد) در ازای لغو کلیه قطعنامه های شورای امنیت .
گام چهارم : همکاری هسته ای میان ایران و ۱+۵ .
گام پنجم : همکاری غیر هسته ای میان ایران و ۱+۵ .

ایران در این مذاکرات منتظر شنیدن پاسخ طرف مقابل به پیشنهادهایی است که در مذاکرات مسکو مطرح کرده بود. با این حال هنوز هیچ خبر رسمی درباره محور مذاکرات منتشر نشده است.

هیات مذاکره کننده ایرانی به سرپرستی سعید جلیلی عصر روز یکشنبه وارد آلماتی شد و “سیدعباس عراقچی” معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه و “علی باقری” معاون سیاست خارجی و امنیت بین الملل شورای عالی امنیت ملی از جمله همراهان جلیلی در این سفر هستند.

اسامی روسای هیات های نمایندگی مذاکرات ۱+۵ در شهر آلماتی قزاقستان هم “کاترین اشتون”نماینده عالی امور خارجی و سیاست امنیتی اتحادیه اروپا، “سایمون گس” مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه انگلیس، “هانس دیتر لوکاس” مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه آلمان، “ما ژائوژو” دستیار وزیر امور خارجه چین، “سرگئی ریابکوف” معاون وزیر امور خارجه روسیه،”وندی شرمن”معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی و “ژک ادی برت” مدیرکل امور سیاسی و امنیتی وزارت امور خارجه فرانسه هستند.

مذاکرات هسته ای ایران در چارچوب گروه پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل(آمریکا، روسیه، فرانسه، چین و انگلیس) به علاوه آلمان ۱۴ آوریل سال ۲۰۱۲ میلادی بعد از حدود یک سال وقفه از سر گرفته شد و تا به حال دو دور از این مذاکرات در استانبول (۱۴ آوریل)، بغداد (۲۳ و ۲۴ ماه مه) و مسکو (۱۸ و ۱۹ ماه ژوئن سال ۲۰۱۲ میلادی) برگزار شده است. سه دور از مذاکرات نیز پیش از این در ژنو برگزار شده بود.

پیش‌تر اعلام شده بود، ۱+۵ قصد دارد در این دور از مذاکرات پیشنهاد کاهش تحریم‌ مبادلات طلای ایران و فلزات گرانبها را در مقابل تعطیلی تأسیسات هسته‌ای فردو ارائه کند.

یک دیپلمات غربی که خواسته نامش منتشر نشود، گفته است: ما با خود پیشنهادی خواهیم داشت، که به عقیده ما پیشنهادی جدید و اساسی است. این پیشنهادی است که فکر می‌کنیم اجزا جدید مهمی در آن هست.

در همین رابطه “سرگئی ریابکوف” معاون وزیر امور خارجه روسیه و مذاکره کننده ارشد هسته ای این کشور پنج شنبه گذشته در جمع خبرنگاران، اعلام کرد: گروه ۱+۵ برای مذاکرات سازنده با ایران در نشست آلماتی قزاقستان آماده شده است.
ریابکوف با اعلام اینکه امیدواریم طرف ایرانی با آمادگی خوبی ازنظر امکان انجام مذاکره به آلماتی بیاید، تصریح کرد: در این نشست امکان جستجوی زمینه های مشترک برای یافتن راهکار حل مسایل بررسی می شود و در آن تکرار مواضع صورت نخواهد گرفت.

ریابکوف گفت: گروه ۱+۵ هم به همین صورت در باره آمادگی خود برای شرکت در نشست آلماتی رفتار می کند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران هم چند روز پیش از شروع مذاکرات، در سخنانی در تهران خطاب به گروه ۱+۵ اعلام کرد که “باید با یک پیشنهاد معتبر وارد مذاکرات آلماتی شود”.

جلیلی همچنین به گروه ۱+۵ پیام داد که با راهبرد جدید فاقد اشتباهات گذشته وارد این دور از گفت و گوها شوند. او تاکید کرد که لازم است گروه ۱+۵ اشتباهات محاسباتی گذشته را کنار گذاشته و اشتباه محاسباتی دیگری را مرتکب نشوند و وارد مسیری شوند که بتوانند اعتماد ملت ایران را جلب کنند.

همچنین دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان که به منظور شرکت در مذاکرات ایران و ۱+۵ به آلماتی سفر کرده، عصر روز دوشنبه در دیدار با “نورسلطان نظربایف” رییس جمهور قزاقستان در کاخ ریاست جمهوری این کشور، اعلام کرد: برخی قدرت‌ها باید بدانند که با اتکا به سلاح هسته‌ای و تحمیل فشارهای مختلف بر مردم ایران نمی‌توانند جمهوری اسلامی ایران را از تامین حقوق هسته‌ای خود منصرف کنند.

وی افزود: جامعه جهانی منتظر پاسخ‌های سازنده، منطقی و معتبر ۱+۵ به پیشنهادهای جامع ایران در نشست مسکو است.

“فریدون عباسی” رییس سازمان انرژی اتمی ایران نیز پیش از آغاز این مذاکرت و بعد از انتشار اخبار جدیدی از دستاوردها و پیشرفت های ایران در عرصه فناوری صلح آمیز هسته ای کشورمان خطاب به طرف های مقابل گفت: آستانه تحمل خود را بالا ببرید و اگر کشوری راه فنی را طی می کند، باید راه های همکاری با آن را بررسی کنید.

 

چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۵:۰۲
کد خبر : 8082
بازدیدها: 235

پاسخی بگذارید »