پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

دو نرخی شدن مرغ در آستانه شوک مصرفی

danesheroz2 خرداد ۲۷, ۱۳۹۲ ۰

دانش روز، اگرچه بنا بر گفته تولیدکنندگان مرغ روند تولید مطلوب است و تنظیم کنندگان بازار نیز از ذخیره سازی مرغ مورد نیاز برای مقابله با شوک مصرفی ماه رمضان خبر می دهند اما با توجه به فرایند طبیعی تولید و ذخیره سازی مطلوب اکنون مرغ در بازار بین ۵۵۰۰ تا ۶۳۰۰ تومان فروخته می شود

به گزارش گروه اقتصادی دانش روز،  بنا بر اعلام رسمی رییس اتحادیه تولید کنندگان مرغ گوشتی هیچ کمبودی در تولید مرغ کشور وجود ندارد و حتی تولید مازاد بر مصرف نیز هست و در این میان دولت هم تا جایی که امکان داشته باشد مرغ مازاد را خریداری و ذخیره سازی کرده است.

مرغ

همچنین با توجه به گفته های محمد یوسفی قیمت مرغ نسبت به سایر اقلام مصرفی بسیار نازل تر است چنانکه اکنون هر کیلو مرغ در میادین میوه و تره بار کیلویی ۵ هزار و ۴۰۰ تومان عرضه می شود که قیمت بسیاری از میوه ها از قیمت یک کیلوگرم مرغ بالاتر است!

البته گفته های رییس اتحادیه تولیدکنندگان مرغ گوشتی این روزهای از زبان سایر مسوولان و مدیران اقتصادی مرتبط با تنظیم بازار مصرف شنیده می شود اما آنچه که مصرف کننده هنگام مراجعه به مراکز خرید با آن مواجه می شود بسیار متفاوت تر از شنیده هاست.

افزایش قیمت مرغ در بازار با توجه به ثبات نرخ تولید

قیمت مرغ کشتار روز در بازار طی دو روز گذشته افزایش پیدا کرده چنانکه حداقل نرخ ۵۵۰۰ و حداکثر ۶۳۰۰ تومان است این در حالی است که بنا بر گفته های حسین مقدم نیا- مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی- قیمت مرغ زنده درکارخانه بین ۳۸۰۰ تا ۳۹۰۰ تومان است و مرغ آماده طبخ که به دست مصرف کننده می رسد باید ۵۷۰۰ تومان باشد.

حسین مقدم نیا گفت: اکنون تولید مرغ روند خوبی دارد و مازاد تولید نیز برای شوک مصرفی چند روزه در آستانه ماه رمضان نیز ذخیره می شود.

مقدم نیا در ادامه می افزاید: علاوه بر ذخیره سازی دولت برای تنظم بازار بسیاری از خانوارها از اکنون به ذخیره سازی خانگی برای مصرف خود در ماه رمضان روی آورده اند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی در ادامه می گوید: البته با توجه به روند طبیعی تولید و همچنین ذخیره سازی مناسب نباید افزایش قیمت داشته باشیم و دو نرخی بودن و رشد قیمت مرغ باید از سوی ستاد تنظیم بازار رسیدگی شود چرا که تولیدکنندگان با توجه به رشد نرخ نهاده همچنان تلاش دارند تا قیمت مرغ را ثابت نگه دارند.

اگرچه بنا بر گفته های مکرر تولیدکنندگان روند تولید مرغ طبیعی است و ذخیره سازی مناسب برای ماه رمضان نیز صورت گرفته اما مصرف کننده نهایی با قیمت های متفاوت در بازار مواجه می شود.

به نظر می‌رسد اشکال در توزیع و عرضه محصول در بازار به افزایش قیمت‌ مرغ دامن زده است، تفاوت کیلویی ۴۰۰ تومان تا ۶۰۰ تومان از میادین عرضه تا مغازه بسیار زیاد است به هر حال ماه های پر مصرف در پیش است و افرایش قیمت از حالا می تواند دامنه گسترده تری پیدا کند.

منبع: پانا

دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۱
کد خبر : 28451
بازدیدها: 221

پاسخی بگذارید »