چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

دولت تدبیر، یک بام و چند هوا

danesheroz1 اسفند ۲۰, ۱۳۹۲ ۰
دولت تدبیر، یک بام و چند هوا

دانش روز: عضویت و فعالیت وزرا ومدیران ارشد دولت در این شبکه اجتماعی، بسیاری از توده های مردم را ناگزیر نمود برای اطلاع از روند تصمیم سازی های دولت همچون دولتمردان قانون را دور بزنند وبه مدد فیلتر شکن ها وارد فیس بوک شوند

به گزارش دانش روز، عملکرد دولت اعتدال درهشت ماهی که از تشکیل آن گذشت در موضوعات مختلف اقتصادی،فرهنگی وسیاست خارجی باعث شد کمتر کسی نگران موضوعات یادشده نبوده وقاطبه علما،دلسوزان ونخبگان کشور ناراحت ونگران وضع موجود نباشند.

هنوز چند روزی از فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری وابراز نگرانی معظم له از وضع فرهنگی کشور نگذشت،که سخنان روز شنبه رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه جشنواره مطبوعات در مورد وظایف واختیارات وعملکرد دولت در حوزه فرهنگی،موجی از انتقادات گسترده در سطح جامعه ودلسوزان نظام را به همراه داشت.

اگر قدری درسخنان واظهارات رئیس جمهور دقت شود،نکات در خور توجهی در ضدو نقیض بودن عملکرد دولت با موضع گیری های آن روشن می شود.درحالی آفای روحانی اظهاراتی مانند: “هر کشوری که درآن آزادی اندیشه، سخن،بیان،قلم وگردش آزاد اطلاعات بیشتر باشد،  زمینه ی پیشرفت وتعالی درآن کشور مهیا ترخواهد بود.


بی تردید اگر درجامعه ای دهان ها بسته شود وقلم ها شکسته شود،اعتماد عمومی درآن جامعه از بین خواهد رفت وچشم ها و گوش ها به سمت امکانات ارتباطی بیگانگان قرار خواهد گرفت.بنابرین بگذاریم میدان قلم وبیان میدان بازی باشد تا حقایق برای مردم وجامعه تبدیل شود.”بیان می کندکه اولین بار عدم گردش اطلاعات وفضای نقد ونقادی،از ناحیه دولت و در بحث عدم شفاف سازی واطلاع رسانی در موضوعات توافق نامه هسته ای و مذاکرات ژنو صورت پذیرفت.لذا بیان این اظهارات وگلایه ها درخصوص از بین رفتن اعتماد عمومی از جانب رئیس جمهور قابل تامل است.

ایشان چه کسانی را دراین خصوص سرزنش می کند؟!هم چنین ایشان با بیان جملاتی نظیر: “امروز فرهنگ در اختیار کیست؟ چه مقدار از مسائل فرهنگی ما در اختیار وزیر است؟ چه مقدار بودجه فرهنگی در اختیار بخش های فرهنگی دولتی است؟چند برابر بودجه ای که دراختیار دولت،به عنوان قوه مجریه برای امور فرهنگ است در اختیار نهاد های دیگر ومراکزی است که از بودجه عمومی بهره برداری واستفاده می کنند؟نیازی به نام بردن آنها نیست.”تقصیر دولت را در بخش فرهنگی کمرنگ وبا کلی گوئی به گردن نهادهای دیگرمی اندازد.

متاسفانه این شیوه از فرار به پاسخ صریح وروشن،بارها طی ماه های گذشته توسط دولتمردان مشاهده شده است. بعنوان نمونه آنچه در گزارش ۱۰۰روزه اتفاق افتاد ورئیس دولت یازدهم بدون پرداختن به عملکرد خود طی ۱۰۰روزگذشته، تمام تقصیرات واشتباهات را به گردن دولت قبلی انداخت وبا متهم کردن مسئولان سابق تصویری سیاه از کشور نمایان ساخت.

پر واضح است که ادامه دادن به این شیوه از پاسخگوئی به مطالبات مردم و نیز فرا فکنی از سوی رئیس دولت،نه تنها باعث رویگردانی مردم از شیوه مدیریت دولتمردان خواهد شد،بلکه باعث گسترده شدن حجم انتقادات مردم،دلسوزان وعلما نسبت به فعالیت های دولت می گردد.

در ادامه آقای روحانی با تاکید براینکه دولت معتقد است فرهنگ باید به اصحاب فرهنگ،صاحب نظران،اندیشمندان وانجمن های مرتبط واگذار شود،ادامه می دهد:”حاکمیت با قانون است اما قانون باید شفاف باشد.


امروز ساختن افکار عمومی در مسیر تعالی واخلاق اهمیت دارد اما آیا اخلاق حرفه ای در رسانه های ما رو به توسعه وتعالی است؟ آیا تهمت ها،اتهامات،صحبت های ناروا و دروغ ها کم شده است؟ اگر این چنین نیست باید اشکال کار را جستجو کنیم.”این اظهارات رئیس جمهور درحالی است که وزرای دولت خود نسبت به قوانین فرهنگی-اجتماعی بی توجهی می کنند.آنجا که اگر تاهمین چند وقت پیش عضویت در شبکه های اجتماعی فیس بوک برای برخی از افراد وگروه های جامعه جالب بود اما عضویت وفعالیت وزرا ومدیران ارشد دولت در این شبکه اجتماعی،بسیاری از توده های مردم را ناگزیر نمود برای اطلاع از روند تصمیم سازی های دولت همچون دولتمردان قانون را دور بزنند وبه مدد فیلتر شکن ها وارد فیس بوک شوند.


نکته اساسی اینجاست که این شبکه ازجمله شبکه های اجتماعی است که در کشورمان مشمول قانون فیلترینگ است واین قانون نیز شامل مسئولان ودولتمردان نیز می شود!این قانون گریزی و رفتار متضاد باعث شده است بازتاب بین المللی نیز داشته باشد،بطوریکه وزیر خارجه سوئد طی سفر اخیر خود به ایران وپس از بازگشت به کشورش گفته است:”در ایران اتفاق شگفتی افتاده است،مسئولان ارشد کشور صفحه فیس بوک را غیر قانونی اعلام وفیلتر کرده اند،اما همان مسئولان خودشان با “فیلتر شکن”وارد فیس بوک شده اند وصفحه باز کرده اند وبا مردمی که آنها هم با فیلتر شکن وارد فیس بوک می شوند،ارتباط برقرار می کنند.”


لذا اینجاست که تضاد عملکرد دولت در حاکمیت قانون وهمچنین یک بام وچند هوایی در سیاستگذاری های دولت اعتدال بخصوص در حوزه قوانین فرهنگی-اجتماعی مشاهده می شود و نیز آنجا که رئیس جمهور می گوید:”آیا تهمت ها،اتهامات،صحبت های ناروا ودروغ ها کم شده است؟”در تضاد کامل با اظهارات چندی قبل ایشان در بی سواد خواندن منتقدان مذاکرات هسته ای واظهار نظر مشاوران خویش است.


نکته دیگری که از سخنان آقای روحانی به وضوح نمایانگر است ،دفاع ضمنی از نشریه های توقیف شده یا همان نشریه های همراه دولت است.ایشان دراظهارات خود درخواست آزادی وامنیت همراهان دولت را داشتند!

به نظر می رسد توقیف روزنامه یالثارات که از منتقدین دولت بود،به وضوح مبین این است که منتقدان دولت آنطور که رئیس جمهور ادعا می کند آزاد نیستند!البته ذکر این نکته ضروریست که باید بین هتاکی وحمله به مقدسات واعتقادات دینی ومذهبی مردم با انتقاد از عملکرد دولت تفاوت قائل شد.بهر حال دولت محترم بایدضمن استقبال از نقد سازنده،از هجمه به رسانه هاپرهیز نموده و به دغدغه های رهبری در زمینه فرهنگی توجه ویژه داشته وعملا وارد این عرصه مهم شود چراکه طبق فرمایش رهبری فتنه فرهنگی به آسانی قابل ترمیم نیست.

 

حسین زندیه کارشناس سیاسی وامور بین الملل – تیتر۱

سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۰:۵۲
کد خبر : 97852
بازدیدها: 312

پاسخی بگذارید »