یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

از سوی سفیر ایران در باكو اعلام شد؛

دلیل بازداشت شهروند ایرانی در آذربایجان

28 danesheroz خرداد ۱۶, ۱۳۹۲ ۰
دلیل بازداشت شهروند ایرانی در آذربایجان

دانش روز: در پی فضا سازی برخی محافل رسانه ای مخالف بهبود روابط ایران و آذربایجان در مورد اتهامات میکاییل کاظمی ، شهروند ایرانی بازداشت شده در جمهوری آذربایجان ، سفیر ایران در باکو ، علت دستگیری این تبعه ایرانی را اعلام کرد

به گزارش دانش روز ، محسن پاک آیین با اشاره به طرح برخی اتهامات بی اساس درباره این شهروند دربرخی رسانه های جمهوری آذربایجان،گفت که میکاییل کاظمی برخلاف ادعای رسانه های یادشده،کارمند حفاظت نمایشگاه بازرگانی استان اردبیل بوده که هشت ماه پیش به همراه هیاتی ازاین استان از مرز بیله سوار وارد خاک جمهوری آذربایجان شده است.

وی گفت: طبیعی است کارکنان حفاظت درهمه کشورها،برحسب وظایف محوله دارای اسلحه سازمانی هستند و ایشان قبل از ورود به جمهوری آذربایجان ، اسلحه خود را تحویل نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی ایران می کند ولی فراموش می کند خشاب همراه خودرا نیز به آنان تسلیم نماید. بنابراین دلیل بازداشت او کشف این خشاب نزد ایشان از سوی ماموران گمرک آذربایجان در بیله سوار بوده است. سفیر در پاسخ به این سئوال که در آن مقطع چه اقدامی از سوی نمایندگی سیاسی کشورمان برای رفع این سوءتفاهم صورت گرفت ، گفت :سفارت ایران در باکو ، بعد از مطلع شدن از موضوع ، بلافاصله مراتب را طی یادداشتی به وزارت خارجه آذربایجان اعلام کرد و خواستار آزادی وی شد و حتی یکی از مقامات رسمی مرزبانی آذربایجان قول آزادی وی را به ما دادند ولی بدلایل نامعلومی این موضوع لاینحل باقی ماند. پاک آیین افزود:اخیرا بطور ناگهانی متوجه شدیم که دادگاه آذربایجان وی را محاکمه و به ۵/۳ سال حبس محکوم کرده است؛ ازاینرو درخواست تجدید نظر در رای صادره به مبادی ذیربط ارائه شده و انتظار داریم دوستانمان در آذربایجان این پرونده را مختومه کنند. وی بااشاره به اینکه برخی رسانه های آذربایجان تلاش کردند موضوع آزادی “خالده خالد” شهروند آذری بازداشت شده در تبریز را به این مساله ربط دهند،گفت:زمان بازداشت میکاییل کاظمی به هشت ماه پیش بر می گردد، در صورتیکه موضوع خالده خالد و راننده وی مربوط به دهم اردیبهشت سال جاری است . بنابراین هیچ رابطه ای بین این دو موضوع وجود نداشته است. پاک آیین با اشاره به مساعدت های شیخ الاسلام”الله شکور پاشازاده”رییس اداره مسلمانان قفقاز در رفع سوء تفاهمات ایجاد شده بین دو کشور گفت:درجریان سفر اخیر رییس اداره مسلمانان قفقاز به تهران ، خبرنگاری از سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در مورد سرنوشت میکاییل کاظمی سئوال کرد و بدین ترتیب، شیخ الاسلام در جریان ماجرا قرار گرفت و پس از بازگشت به باکو تلاش هایی را برای رفع این مشکل بعمل آورد و ما امیدواریم که این تلاش به نتیجه برسد و این شهروند ایرانی نیز به آغوش خانواده خود بازگردد.

منبع : پانا
پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۳
کد خبر : 24248
بازدیدها: 266

پاسخی بگذارید »