سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

دستیابی به شیوه ای برای تنظیم ساعت بدن

danesheroz1 فروردین ۴, ۱۳۹۳ ۰
دستیابی به شیوه ای برای تنظیم ساعت بدن

دانش روز: محققان دانشگاه منچستر با مشخص کردن آنزیمی که نقش اساسی در تنظیم ساعت بدن دارد، موفق شدند راهی برای تطبیق انسان با شرایطی که منجر به بهم خوردن این ساعت می شود پیدا کنند

به گزارش دانش روز، از پایگاه اینترنتی دانشگاه منچستر (manchester.ac.uk) ، دکتر بیچتولد از گروه تحقیقات دانشگاه منچستر دراین خصوص می گوید:وظیفه تنظیم ساعت بدن بر عهده آنزیمی به نام casein kinase 1epsilon یا به اختصار CK1epsilon است که مجموعه ای از مولکول هایی است که با عکس العمل به شرایط محیطی ، نور و تاریکی قادرهستند ، ساعت بیولوژیک انسان را تنظیم کنند.

درتوضیح اهمیت درست کار کردن ساعت بدن باید گفت،زمانی که فعالیت های انسان با این ساعت تنظیم نیست، بدن در حالت استرس قرار می گیرد.

کارشناسان اعتقاد دارند وقتی ساعت درونی انسان دو تا سه ساعت عقب تر از ساعت بیرونی کار می کند مانند این است که فردی بخواهد در مسکو کار کند ، در حالی که در مونیخ زندگی می کند.

براساس این گزارش عکس این موضوع نیز صادق است ، زمانی که شما در یک سفر هوایی طولانی قرار دارید به دلیل آنکه بدن انسان به نسبت این میزان سرعت تغییر در بعد زمان و مکان ، تکامل نیافته است ، شما دچار استرس ، بی خوابی و مشکلات متعاقب با آن می شوید.

در این تحقیقات ، دانشمندان با آزمایش بر روی موش ها متوجه شدند ، موشهایی که بدن آن ها فاقد آنزیم CK1epsilon است در انتقال از محیط روشن به محیط تاریک ( مشابه آنچه در سفرهای طولانی برای انسان به وجود می آید ) از قدرت انتطباق بسیار بالاتری نسبت به موش های دارای این آنزیم برخوردار هستند.

همچنین این گروه تحقیقاتی متوجه شدند که مواد مخدری که مانع ترشح این آنزیم در بدن می شوند می تواند شرایط تطبیقی را بالاتر برده و عواض ناشی از عدم انطباق محیطی و به هم خوردن ساعت بیولوژیکی را کاهش دهد.

این گروه تحقیقاتی امیدوار است با ساخت دارویی بتواند در زندگی امروزی انسان که مملو از این عدم انطباق های زمانی و مکانی است ، شرایطی را برای کاهش عوارض ناشی از به هم خوردن ساعت بدن فراهم کند.

منبع: ایرنا

دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۰
کد خبر : 100370
بازدیدها: 148

پاسخی بگذارید »