پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

دستگاهی برای اندازه گیری میزان چربی سوزی بدن

danesheroz1 مرداد ۴, ۱۳۹۲ ۰
دستگاهی برای اندازه گیری میزان چربی سوزی بدن

دانش روز: دانشمندان ژاپنی یک حسگر جیبی ساخته اند که می تواند مشخص کند کاربر خود هنگام ورزش و یا سایر فعالیتهای فیزیکی چقدر چربی سوزانده است

به گزارش دانش روز، ساتوشی هیایاما از آزمایشگاه های تحقیقاتی ” NTT DOCOMO” اظهار داشت که نتیجه تحقیقات آنها روی قابلتهای این دستگاه در مجله تحقیقات تنفس منتشر شده است.

هیایاما اظهار داشت که چاقی عامل احتمال ایجاد بیماریهای ناشی از سبک زندگی کم تحرک را افزایش می دهد بنابراین نظارت کردن بر وضع سوزاندن چربی و ایجاد تغییراتی در رژیم روزمره حائز اهمیت تلقی می شود.

این دستگاه در وضعیت کنونی به افرادی که مراقب رژیم غذایی خود هستند این امکان را نمی دهد که هر زمان که می خواهند متابولیسم چربی خود را بررسی کنند. آنها با این توصیه رو به رو می شوند که سطح استون که از نفس فرد خارج می شود را اندازه گیری کنند. استون زمانی تولید می شود که سلولها از سلولهای چربی برای تغذیه استفاده می کنند این دستگاه تحلیلگر تنفس نوسانات ظریف خروج استون را اندازه گیری می کند.

دانشمندان پس از ساخت این دستگاه را روی ۱۷ داوطلب که به سه گروه تقسیم شده بودند، آزمایش کردند. گروه اول کارهای عادی روزمره را انجام داد، گروه دوم ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش سبک را به کارهای روزمره افزود و گروه سوم هم ورزش و هم رژیم را مدنظر قرار داد.

پس از آن به مدت دو هفته هرکدام از اعضای گروه ها سطح استون تنفس خود را با این دستگاه اندازه گیری می کردند و نتایج آن به تلفنهای هوشمند اندرویدی آنها ارسال شد. نتایج نشان می دهد که تنها گروه سوم دارای تغییرات قابل توجهی در سطح استون تنفسشان بودند که این امر با میزان چربی بدنشان مرتبط بود.

هیایاما اظهار داشت که این تحقیق نتیجه گیری کرده که دستگاه ساخته شده برای تحلیل تنفس کاربردی است و برای افرادی که رژیم خاصی را مدنظر قرار داده اند می تواند سودمند باشد تا آنها سطح چربی بدن خود را کنترل کنند.

از سوی دیگر از آنجا که اگر دیابت از کنترل خارج شود سطح استون نفس افزایش می یابد این دستگاه می تواند برای افرادی که از دیابت رنج می برند نیز موثر تلقی شود.

منبع:مهر

جمعه ۴ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۴:۴۸
کد خبر : 42779
بازدیدها: 153

پاسخی بگذارید »