پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

دسترسی به آب و صابون در رشد کودک تأثیرگذار است

danesheroz1 مرداد ۱۲, ۱۳۹۲ ۰
دسترسی به آب و صابون در رشد کودک تأثیرگذار است

دانش روز: تحقیقات نشان می دهد که دسترسی به آب پاکیزه و صابون نه تنها در بهداشت فردی موثر است بلکه رشد کودکان را ارتقا می دهد

به گزارش دانش روز، بررسی اطلاعات جهانی شواهدی از افزایش قد (حدود ۰.۵ سانتیمتر) کودکان زیر ۵ سال را در مقایسه کودکانی که به آب پاکیزه و بهداشت کافی دسترسی داشته است.

این مطالعات گسترده در بنگلادش، اتیوپی، نیجریه، شیلی، گواتمالا، پاکستان، نپال، آفریقای جنوبی، کنیا و کامبوج صورت گرفته است.

میلیونها کودک در سراسر دنیا دچار رشد ضعیف هستند که این امر تأثیرات بلند مدتی در سلامتی آنها می گذارد.

این شواهد از ۱۴ تحقیق که دربرگیرنده مطالعه روی ۱۰ هزار کودک بوده و به ریاست دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری و بنیاد بین المللی خیریه امداد آب بوده، بدست آمده است.

دکتر آلن دانگور متخصص تغذیه در دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری به عنوان رئیس این پروژه تحقیقاتی گفت که فراهم کردن آب پاک و بهداشت راه موثری برای کاهش مرگ و میری است که با نشانه های اسهال همراه است.

این تحقیق برای اولین بار نشان می دهد که دسترسی به این نوع خدمات ممکن است تأثیر کوچکی روی رشد کودک داشته باشد اما این تأثیر بسیار مهم است.

وی گفت: آنچه ما با جمع کردن تمام شواهد برای اولین بار به دست آورده ایم این است که این عوامل رشد که رشد کودکان را بهبود می بخشد بسیار حائز اهمیت است.

این پزشک یادآور شد: ارتباط واضحی بین نوشیدن آب غیرپاک، ابتلا به اسهال و رشد ضعیف در کودک وجود دارد چرا که این نوع بیماریها در دوران اولیه خردسالی می تواند بر رشد تأثیرگذار باشد.

دکتر آلن دانگور اظهار داشت: ممکن است نیم سانتیمتر (۰.۵ سانتیمتر) چندان زیاد به نظر نرسد اما در برآوردهای ما، این افزایش رشد برابر با کاهش ممانعت از ۱۵ درصد رشد کودک است که نسبتا حائز اهمیت است.

رشد ضعیف یا بازماندن از رشد شرایطی است که ۱۶۵ میلیون کودک را در دنیا تحت تأثیر خود قرار داده است و خطر مرگ در کودکی را افزایش و بهره وری در بزرگسالی را کاهش می دهد.

سوء تغذیه نیز عامل ۳.۱ میلیون مرگ در سال است که نیمی از آنها کودکان زیر ۵ سال هستند.

منبع:مهر

شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ - ۲۲:۵۸
کد خبر : 46103
بازدیدها: 270

پاسخی بگذارید »