یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

در نشست وزیران خارجه گروه ۸ چه گذشت؟

danesheroz فروردین ۲۳, ۱۳۹۲ ۰

با وجود انتشار اختلاف میان وزیران خارجه گروه ۸ در موضوع های مختلف جهانی، وزیر امور خارجه روسیه از توافق وزیران خارجه گروه ۸ در نشست روز پنج شنبه لندن با وجود اختلاف نظرها میان آنها در موضوه ایران، سوریه و کره شمالی خبر داد

بنا بر گزارش روسیا الیوم، سرگئی لاوروف، گفت: وزیران خارجه گروه هشت توانستند طی نشست‌شان در لندن با وجود همه اختلاف‌نظرهایی که در آغاز وجود داشت، درباره مهم‌ترین مسایل بین‌المللی از جمله ایران، سوریه و کره به توافق برسند.

لاوروف ادامه داد: طبیعتا در ابتدا مواضع به شکل جدی متفاوت بود اما به لطف عقل سلیم و اراده خوب، مواضع مشترکی حاصل شد که در چارچوب ضرورت یافتن یک راه‌حل سیاسی و دیپلماتیک بود بدون این که هیچ یک از طرف‌ها در انزوا قرار گیرد.

وی افزود: برخی از وزیران مسایل دیگری از جمله منع اشاعه سلاح هسته‌ای، مبارزه با تروریسم و تولید مواد مخدر را مطرح کردند که به واسطه ایده ما و حمایت فرانسه، مساله توجه به مبارزه با قاچاق مواد مخدر به مبارزه با تولید آن بدل شد.

لاوروف یادآور شد: طرف انگلیسی هم مساله خشونت‌های جنسی را در مناطق درگیر و مسلح مطرح و اعلام کرد که این مساله وجود دارد اما باید قبل از هر چیز، راه‌حلی برای آن بر اساس تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل و مجمع عمومی آن در خصوص زنان، کودکان و درگیری‌های مسلح در پیش گرفته شود.

این درحالی است که اختلاف اعضای “گروه هشت “درباره موضوعات مختلف از جمله سوریه و کره شمالی ، در رسانه های انگلیسی بازتاب گسترده ای داشت.

“ویلیام هیگ” وزیر امور خارجه انگلیس در نشست خبری پس از پایان نشست وزیران امور خارجه گروه ۸ به طور تلویحی گفت: اختلاف بر سر بحران سوریه، عمیق تر از گذشته است.

بی بی سی نیز در واکنش به این نشست، گفته است: “متقاعد کردن چین، بزرگ ترین شریک بازرگانی و همسایه کره شمالی در فشار آوردن بیشتر بر این کشور و نیز راضی کردن روسیه برای فشار بیشتر بر دولت سوریه، ماموریت ساده ای نبود و به این علت، دستیابی به همه اهداف نشست لندن ، میسر نشد”.

افزون بر این، شبکه چهار تلویزیون انگلیس هم از هم پیمانی سران شورشی عراق و سوریه با ایمن الظواهری، رهبر القاعده خبر داد و اعلام کرد: معلوم نیست کدام گروه و با چه هدفی از سلاح هایی که انگلیس، فرانسه، ترکیه، عربستان و قطر در سوریه می فرستند، استفاده می کند.

خبرگزاری رویترز هم پیش از این خبر داده بود بعید است درباره حمایت بیشتر از مخالفان دولت سوریه، در نشست وزیران خارجه گروه ۸، تغییر جدی مشاهده شود زیرا سیاست روسیه در این باره، تغییر نکرده است.

در نشست گروه وزیران امور خارجه گروه ۸ قرار بود درباره وضع کشورهای میانمار، سومالی، مساله امنیت سایبری، گفتگوها درباره برنامه‌های هسته ای جمهوری اسلامی ایران، همکاری اقتصادی با کشورهای عرب، خشونت جنسی در منازعات و نیز تنش‌های اخیر در شبه جزیره کره گفتگو شود، اما تاکید عمده این گروه، به ریشه کنی بردگی جنسی در جنگ، نشان داد دستیابی به توافق درباره دیگر موضوعات، مشکل بوده است.

 

جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۱
کد خبر : 11395
بازدیدها: 212

پاسخی بگذارید »