دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

در محیط کار چه بگوییم و چه نگوییم؟

danesheroz1 دی ۱۴, ۱۳۹۲ ۰
در محیط کار چه بگوییم و چه نگوییم؟

دانش روز: روانشناسان برای کسب موفقیت در محیط کار راهکارهای مختلفی را پیشنهاد می دهند

 به گزارش دانش روز، در این محیط باید کاملا مراقب اعمال و رفتار و گفتار خود باشید. اهمیت کلامی که در محیط کار بر زبان می آوریم تا حدی است که روان شناسان چند نمونه از بدترین کلمات و جملاتی که می تواند برای شما زیان آور باشد را مشخص کرده اند به چند نمونه از این جملات اشاره می کنیم:

 زمانی که کار جدیدی به شما پیشنهاد می شود بلافاصله آن را رد نکنید . مثلا هرگز نگویید:”این کار من نیست” اگر کمی بیشتر فکر کنید می توانید جملاتی به مراتب بهتر و با تاثیرگذاری مثبت بیابید.به عنوان مثال می توانید بگویید:”تاکنون در این زمینه کار نکرده ام ” یا ” در این زمینه تجربه ندارم” . هرکسی در محیط کار به دنبال پیشرفت و ترقی است و اگر شما در پاسخ به کارهای جدیدی که به شما پیشنهاد می شود فورا پاسخ منفی بدهید راه را برای پیشرفت و به دست آوردن کارهای بهتر با مزایای بیشتر می بندید. زمانی که اطلاعات خاصی از شما خواسته می شود یا سوالی از شما پرسیده می شود بلافاصله نگویید نمی دانم چون می توانید آن را بدانید ، پس سعی کنید پاسخ بهتری بیابید. روان شناسان توصیه می کنند به جای نمی دانم از جملاتی نظیر “کمی فرصت دهید تا پاسخ را پیدا کنم” یا ” فعلا نمی دانم اما در اسرع وقت پاسخ را پیدا می کنم ” و … استفاده کنید.

 هرگز نگویید “نمی توانم” این بدترین کلمه ای است که می توانید بر زبان بیاورید.اگر کار خاصی از شما خواسته اند به جای “نمی توانم” بگویید:”در حال حاضر فرصت انجام این کار را ندارم اما به محض این که کمی فرصت پیدا کنم آن را انجام خواهم داد” و اگر واقعا توان انجام آن کار را ندارید بگویید:” با کسی صحبت کرده ام که این کار را به جای من انجام دهد”. اگرچه این جملات نیز تاثیر منفی دارنداما بار منفی آنها از نمی توانم به مراتب کمتر است.از آن جا که انسان ها ذاتا قسمت منفی جملات را بیشتر متوجه می شوند به همین دلیل توصیه می شود از جملات و کلمات منفی کمتر استفاده شود. زمانی که یکی از همکارانتان طرحی پیشنهاد می دهد که شما اطمینان دارید آن طرح اجرایی نخواهد بود فورا با آن مخالفت نکنید . به جای مخالفت می توانید بگویید ” چگونه می توانیم این طرح را اجرا کنیم”.

 نویسنده:علی کاظمی/ مفاآنلاین

شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۲ - ۲۲:۴۴
کد خبر : 85126
بازدیدها: 181

پاسخی بگذارید »