چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اختصاصی دانش روز:

در باره “اسهال” بیماری شایع فصل گرما

danesheroz1 شهریور ۶, ۱۳۹۲ ۰
در باره “اسهال” بیماری شایع فصل گرما

دانش روز: اسهال به معنای تغییر حرکات روده ای و دفع مدفوع شل است. مدفوع چیزی است که پس از آن که دستگاه گوارش شما (معده، روده کوچک و روده بزرگ) مواد مغذی و ما یعاتی را که خورده و نوشیده اید جذب نمود باقی می ماند.

به گزارش دانش روز، مدفوع از طریق راست روده از بدن خارج می شود.

اگر مایعات جذب نشوند یا دستگاه گوارشی مایع اضافی تولید کند، مدفوع شل و آبکی خواهد شد.

مدفوع شل بیشتر از معمول است. افراد دچار اسهال غالباً حرکات روده ای زیادی دارند و امکان دارد حدود ۱ لیتر در روز مدفوع شل دفع نمایند.

نشانه های دیگر همراه با اسهال چه هستند؟

16

– افرادی که اسهال دارند ممکن است موارد زیر را نیز داشته باشند:

– دردهای چنگ زننده در شکم، ناحیه بین قفسه سینه و لگن

– باد کردن شکم

– احساس ناراحت کننده ای در اطراف مقعد

– احساس نیاز فوری به داشتن اجابت مزاج

– نا توانی در کنترل مدفوع (بی اختیاری دفع)

– لرز

– تب

در ضمن افراد دچار اسهال ممکن است احساس ناراحتی در معده داشته باشند یا کم آب شوند.

کم آبی چیست؟

کم آبی به این معناست که بدن شما میزان کافی آب برای درست کار کردن ندارد. هر بار که شما نفس خود را بیرون می دهید، عرق می کنید، ادرار می کنید یا اجابت مزاج دارید، مایع از دست می دهید. اسهال میزان مایع از دست رفته در اجابت مزاج را افزایش می دهد. همراه با مایع، نمکها – مواد معدنی که بدن برای کارکرد مناسب به آنها نیاز دارد- را نیز از دست می دهید. از دست دادن مایعات و نمک می تواند خطرناک باشد، خصوصاً برای نوزادان و کودکان و افراد مسن.

علائم کم آبی در بزرگسالان شامل موارد زیر است:

– تشنگی

– کاهش ادرار کردن نسبت به زمان معمول

– ادرار تیره

– داشتن پوست تیرهRoz5.com

– غش کردن

به علاوه ممکن است کلیه از کار بایستد.

علائم کم آبی در نوزادان و کودکان کم سن و سال موارد زیر است:

– دهان و زبان خشک

– گریه بدون اشک

– خیس نکردن پوشک به مدت سه ساعت یا بیشتر

– تب بالا

– خواب آلودگی یا خوابیدن غیر معمول

در ضمن زمانی که کودکان اسهال دارند، پوستشان خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. وقتی پوستشان را می کشید و سپس رها می کنید به حالت صاف اول خود بر نمی گردد.

چه کسی به اسهال مبتلا می شود؟

هر فردی می تواند اسهال بگیرد. این مشکل شایع می تواند به مدت یک یا دو روز یا برای ماهها یا سالها بسته به مشکل اولیه ادامه پیدا کند. بسیاری افراد خود بخود بهبودی می یابند اما در صورتیکه مایع از دست رفته جایگزین نشود، اسهال می تواند برای نوزادان، شیر خواران و افراد مسن خطرناک باشد. افراد زیادی در سراسر جهان به دلیل از دست دادن حجم زیاد مایع و نمک از بین می روند.

چه عاملی اسهال ایجاد می نماید؟

اسهال می تواند به وسیله موارد زیر ایجاد شود

– باکتریها، ویروسها یا انگلها (جانداران ریزی که در داخل جانداران بزرگتر زندگی میکنند)

– داروهایی مانند آنتی بیوتیکها

– غذاهایی مانند شیر

– بیماریهایی که بر معده، روده کوچک یا روده بزرگ تأثیر میکنند مانند بیماری کرون و سندرم روده تحریک پذیر

گاهی هیچ علتی برای اسهال یافت نمی شود.

15

چه زمانی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اسهال اغلب خود بخود بهبوئد می یابد اما می تواند علامتی از یک مشکل خطرناکتر باشد. در صورتیکه اسهال یه مدت بیش از ۳ روز ادامه یابد باید به پزشک مراجعه کنید. در صورت موارد زیر نیز باید با یک پزشک مشورت کنید:

– علائم کم آبی

– درد شدید در شکم یا راست روده

– تب ( ۱۰۲ درجه فارنهایت یا بیشتر)

– مدفوع سیاه رنگ یا قیری

بچه های کمتر از ۱۲ سال ساده تر از بزرگسالان کم آب می شوند. اگر کودک شما بعد از ۲۴ ساعت بهیودی پیدا نکند یا هر یک از نشانه های زیر را همراه با اسهال داشته باشد باید با پزشک مشورت کنید. (این مسئله خصوصاً در صورتیکه کودک شما کمتر از ۶ ماه سن دارد اهمیت دارد.)

– مدفوع حاوی خون یا چرک

– مدفوع سیاه

– تب بیش از ۱۰۱ درجه فارنهایت؟

– علائم کم آبی

اسهال چگونه درمان می شود؟

– در بسیاری موارد اسهال، تنها درمان مورد نیاز جایگزینی آب و نمک است.

– بزرگسالان باید آبگوشت، سوپ، آبمیوه، میوه های تا

درمان اسهال با چای:

چای گیاهی است با نام علمی Camelia sinensis از خانواده Theaceae که به صورت بوته و گاهی درختچه دیده می ‌شود. به غیر از زمستان، در سه فصل دیگر، برگ چای به منظور تهیه ی انواع چای برداشت می‌ شود.

در صورتی که پس از برداشت برگ، سریعاً آن را خشک کنند چای سبز یا Green tea به ‌دست می‌ آید و در صورتی که پس از برداشت برگ، آن را تخمیر نمایند و به اصطلاح عمل آورند، چای سیاه یا چای معمولی یا Black tea تولید می ‌شود.

هر دو نوع چای سبز و سیاه حاوی ترکیبات گس (تلخ) بوده که تانن (Tannin) نامیده می‌ شود.مهم ‌ترین خاصیت تانن‌ها، قابض بودن آن‌هاست، به همین دلیل یکی از مهم‌ ترین خواص درمانی چای خاصیت ضد اسهال آن است.

با توجه به اینکه چای سیاه حاوی ۱۲- ۸ درصد تانن می ‌باشد، بنابراین یکی از بهترین داروهای ضداسهال طبیعی است که دارای هیچگونه محدودیت و ممنوعیت مصرف نمی ‌باشد.

اگر اسهال‌ ایجاد شده به تغییر شرایط غذایی و آب و هوایی مربوط ‌باشد(مثلا در مسافرت) و میکروب‌ها و ویروس‌ها در آن نقشی نداشته باشند، استفاده از چای به‌ صورت پودر می ‌تواند در ایجاد تعادل هضم و جذب و برگشت شرایط طبیعی بدن از حالت اسهال به حالت طبیعی تأثیر خوبی داشته باشد.

میزان مصرف روزانه در بزرگسالان ۱۰- ۷ گرم(معادل یک قاشق غذاخوری) از پودر خشک چای به مدت سه روز می ‌باشد. مقدار مصرف برای سنین پایین‌تر می ‌تواند نصف یا یک سوم بزرگسالان باشد.

مصرف این ماده ی خوراکی و طبیعی در درمان اسهال، از هیچگونه عارضه ی جانبی برخوردار نبوده و در سال‌های اخیر به عنوان یک روش ساده و موثر در منابع جدید توصیه شده است.

باید اضافه نمود چای جوشیده که رنگ سیاه، مزه ی تلخ و بوی خاص چای جوشیده دارد، نیز دارای خاصیت ضداسهال بوده و در شرایط عادی می‌ تواند ایجاد یبوست کند، چرا که با جوشیدن زیاد، مقدار زیادی از تانن‌های موجود در پودر چای به محلول جوشیده منتقل می ‌شوند، در صورتی که در چای تازه دم کشیده مقدار تانن خیلی کم است. Roz5.com

ناگفته نماند که چای دارای خواص زیادی است و تاکنون دست کم ۵۰ اثر فیزیولوژیک و فارماکولوژیک از آن به اثبات رسیده است.

مهران رضایی: دانشجوی کارشناسی پرستاری

  مدیر ثبت خبر دانش روز: گلاویژاصحابی

چهارشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۳:۳۲
کد خبر : 55027
بازدیدها: 406

پاسخی بگذارید »