پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

در آستانه انتخابات فریب نخورید

danesheroz اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۲ ۰
در آستانه انتخابات فریب نخورید

حجت الاسلام محسن قرائتی

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی در این نشست گفت: «خداوند در قرآن به قلم قسم خورده و به سطرهایی که در آینده نوشته خواهد شد و درست به همان دلیلی که خداوند به قلم قسم خورده به کتاب هم قسم‌خورده است و هر جا خواسته از قومی فرهیخته یاد کند آنها را اهل کتاب خوانده است.»

قرائتی در این نشست درباره اهمیت قلم گفت: «خداوند در قرآن به قلم و کتاب قسم خورده است. نقش قلم از شمشیر بیشتر است. امام خمینی(ره)، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران قلم داشت و شاه شمشیر داشت. شاه ارتش داشت اما امام هیچ نداشت ولی در نهایت قلم امام به اسلحه شاه پیروز شد. قلم گزارشگر تاریخ است. با قلم هم می شود مردم را خواب کرد و هم می شود آنها بیدار کرد. با قلم می شود امتی را عزیز و امتی را ذلیل کرد. قلم تجربه ها را رشد می دهد.»

وی افزود: «خداوند در قرآن برای مفسد اقتصادی یک بار «وای» می‌گوید اما برای قلم به دست خطرناک سه بار «وای» می‌گوید. در آیه ۷۹ سوره بقره آمده است: «وای به کسانی که چیزی بنویسند و به خدا نسبت بدهند.» دین سازی یک جریان خطرناک در طول تاریخ است. در این شرایط که کاغذ و چاپ گران است گناه قلم سنگین‌تر می‌شود. امروز کتابی به عنوان سفرنامه چاپ می شود که ۴۵۰ صفحه دارد اما ۱۰ صفحه هم مطلب ندارد. بسیاری از نوشته ها را چه بخوانیم یا نخوانیم فرقی نمی‌کند.»

حجت الاسلام قرائتی ادامه داد: «کتاب باید به آدم بصیرت بدهد. بهترین کتاب قرآن است. من سه دقیقه از قرآن برای شما می گویم که از صد کتاب مفیدتر است. با توجه به اینکه این روزها نزدیک انتخابات هستیم خوب است بدانید که قرآن می گوید چشمتان را باز کنید و فریب گریه قلابی را نخورید. فریب قسم را نخورید. فریب سخنرانی را نخورید. فریب مسجد، دعا و ایمان را هم نخورید.»

وی افزود: «مواظب قلم و کتاب و مقالات باشید. ببینید وظیفه تان چیست و کار واجب را انجام دهید. نان بخورید تا بنویسید تا قلمتان مفید باشد نه اینکه بنویسید تا نان بخورید. آنچه می نویسید باید چهار شرط داشته باشد: ۱.واجب باشد. ۲.یا حداقل مستحب باشد. ۳.مشکل فرد را حل کند. ۴.مشکل جامعه را حل کند. بسیاری پژوهش‌ها نه واجب است و نه مستحب. در جامعه ما بسیاری واجبات فراموش می شود. مثلا اینکه در نمایشگاه کتاب یک کتاب راجع به زکات نیست.»

قرائتی در پایان تاکید کرد: «اهل قلم به قرآن توجه کنید. خواهش می‌کنم هر کسی که قصه می‌نویسد سوره یوسف قرآن را بخواند. قلم باید ارزش داشته باشد. هر قلمی ارزش ندارد و بعضی از قلم‌ها اسراف هستند.»

پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۹:۲۹
کد خبر : 17788
بازدیدها: 232

پاسخی بگذارید »