چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

درمان نوید بخش برای نابینایی

danesheroz1 تیر ۳۱, ۱۳۹۲ ۰
درمان نوید بخش برای نابینایی

دانش روز: به دنبال تولید شبکیه آزمایشگاهی، دانشمندان بریتانیایی یک گام مهم به درمان نابینایی نزدیک تر شدند

 به گزارش دانش روز، دانشمندان بخشی از چشم را در آزمایشگاه تولید کرده و سلولهای حساس به نور را که برای بینایی مهم است، وارد آن کردند.

این سلولها به یک موش پیوند زده شد که به نظر می رسید رشد آنها عادی است و ارتباط های مهمی بین چشم و مغز آنها به وجود آمده است.

دانشمندان امیدوارند که ظرف ۵ سال آینده نخستین بیمار انسانی با این روش مورد درمان قرار گیرد و راه را برای درمانی که در نهایت موجب بازگشتن بینایی میلیونها نفر می شود باز کند.

محقق این پروژه روبین آلی اظهار داشت که تنها پیوند تعداد معدودی سلول می تواند تأثیر بزرگی بر کیفیت زندگی بگذارد.

زنان و مردانی که مبتلا به تباهی لکه زرد، به عنوان مهترین علت نابینایی در سالخوردگی هستند می توانند از این درمان بهره ببرند. برای مثال براساس آمار ارائه شده توسط رسانه های بریتانیایی در این کشور ۶۰۰ هزار نفر به این بیماری مبتلا هستند و گفته شده است که ظرف ۲۵ سال آینده با سالخورده شدن جمعیت این تعداد سه برابر می شود.

درحال حاضر برای این شرایط راهکارهای درمانی معدودی وجود دارد اما هیچ درمان قطعی برای آن ارائه نشده است.

تباهی لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا شایعترین علت کوری در افراد مسن است. در این بیماری ماکولا یا لکه زرد تخریب می ‌شود. ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه و مسئول دید مستقیم و واضح است که برای کارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی لازم است.

محققان دانشگاه کالج لندن تلاش می کنند سلولهای آسیب دیده در شبکیه، پوشش حساس به نور در پشت چشم را با شبکیه ساخته شده در آزمایشگاه تعویض کنند. سال گذشته آنها از سلولهای سالم موشهای جوان برای احیای بینایی حیوانات بالغ استفاده کردند که نتایج آن بسیار چشمگیر بود. این حیوانات درمان شده توانستند راه خود را از میان یک استخر مینیاتوری در نور کم پیدا کردند. این درحالی است که حیوانات درمان نشده در این استخر سرگردان بودند.

دانشمندان با گرفتن سلولهای بنیادین جنینی که از قابلیت تبدیل شدن به سایر انواع سلولها برخوردارند و اغلب به عنوان جعبه تعمیر بدن از آنها یاد می شوند، تلاش کردند که با مخلوطی مغذی آنها را به شبکیه تبدیل کنند و با افزودن سلولهای حساس به نور آنها را به موش پیوند زدند.

شبکیه پیشتر در آزمایشگاه تولید شده بود اما این گروه برای نخستین بار این سلولها را به طور موفقیت آمیز پیوند زدند.

نتایج این تحقیق در مجله زیست فناوری نیچر منتشر شده طی آن مشخص شده است که پس از پیوند سلولهای آزمایشگاهی به چشم ارتباطهای عصبی مورد نیاز برای ارسال اطلاعات به مغز شکل گرفت که این امر یک پیشرفت مهم تلقی می شود و محققان یک گام به درمان انسانی نزدیک تر شده اند.

منبع:مهر

دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۳
کد خبر : 41098
بازدیدها: 246

پاسخی بگذارید »