دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

درد «چیاکو» دانش آموز مریوانی به گوش مسئولان رسید

danesheroz1 اسفند ۶, ۱۳۹۲ ۰
درد «چیاکو» دانش آموز مریوانی به گوش مسئولان رسید

دانش روز: به دنبال انتشار گزارشی با موضوع «کوه کوچک مریوان را سرپا نگه داریم» دربرگیرنده وضعیت «چیاکو ایوازه» دانش آموز بیمار مریوانی، رییس روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کردستان حمایت های این اداره کل را از چیاکو اعلام کرد

به گزارش دانش روز، چیاکو (کوه کوچک در زبان کردی) دانش آموز کلاس دوم ابتدایی دبستان تازه آباد مریوان مبتلا به بیماری دوشن از دو ماه پیش تاکنون هر دو پایش فلج شده است و نمی تواند به مدرسه برود.

براساس اطلاعات پزشکی، دوشن بیماری خاص جنس مذکر ژنتیکی است که به دلیل اختلال در یکی از کروموزم های x نهایتا ماهیچه های ارادی بدن را از کار می اندازد، شیوع این بیماری یک در سه هزار و ۵۰۰ کودک است و تنها در جنس مذکر رخ می دهد.

خستگی زود هنگام و درد در ماهیچه های ساق پا پس از مدت کوتاهی پیاده روی، زمین خوردن مکرر، مشکل در دویدن، مشکل در بالا رفتن و پایین آمدن از پله، مشکل در انجام حرکات ورزشی، عدم توانایی در برخاستن راحت از روی زمین و کمک از پاها برای بلند شدن، تحلیل ماهیچه های بازو و شانه، از دست دادن توانایی راه رفتن، ضعیف شدن دستگاه گوارش و اشکال در دفع از دیگر علایم این بیماری است.

رییس روابط عمومی و سخنگوی اداره کل بهزیستی استان کردستان با قدردانی از بازتاب این موضوع گفت: مدیرکل بهزیستی استان در پی انتشار این گزارش دستور بررسی وضعیت این کودک بیمار را داد.

عارف رحیمی افزود: در گام اول پرونده ای برای کودک بیمار در بهزیستی شهرستان مریوان تشکیل شد و چیاکو هم اکنون تحت پوشش این نهاد حمایتی قرار گرفته است.

به گفته وی همچنین یک عدد ویلچر مخصوص معلولین نیز از طرف بهزیستی به این کودک بیمار تحویل داده شده است.

وی به کمک نقدی بهزیستی استان به این کودک بیمار نیز اشاره کرد و افزود: قرار است مبلغی در حد تامین نیازهای اولیه کودک پرداخت شود و در گام های بعدی و براساس تشخیص تیم های تخصصی، میزان کمک ها افزایش خواهد یافت.

رحیمی با اشاره به اینکه چیاکو از تمام مزایا و حمایت های این سازمان برخوردار خواهد شد، گفت: خدمات توانبخشی و درمانی نیز توسط بهزیستی به این کودک ارایه می شود.

وی به اعزام تیمی تخصصی از طرف بهزیستی به مریوان برای بررسی وضعیت این کودک بیمار اشاره کرد و گفت: پس از بررسی وضعیت بیماری این کودک اقدام به تلاش در جهت مداوای آن خواهیم کرد.

عثمان ایوازه پدر چیاکو که کارگر جوشکاری است وضعیت جسمی فرزندش را مانند قبل دانست.

وی از پیگیری های رسانه ها و مسوولان استان در راستای کمک به فرزندش قدردانی کرد و افزود: اداره کل بهزیستی استان کردستان تماس گرفتند و اکنون پرونده ای برای چیاکو در بهزیستی مریوان تشکیل داده ایم.

وی همچنین اظهار کرد: یک عدد ویلچر نیز از بهزیستی مریوان برای چیاکو تحویل گرفته ام.

ایوازه این حمایت ها را موجب دلگرمی خود و خانواده اش دانست و افزود: به بهبودی چیاکو بسیار خوشبینم و همچنان در انتظار حمایت ها و کمک های مسوولان و مردم به چیاکو هستم.

منبع: ایرنا

سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۰:۳۳
کد خبر : 95389
بازدیدها: 186

پاسخی بگذارید »