پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

دردسرهای “حریم سلطان” و “عشق ممنوع” در نمایشگاه

sheida92 اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۲ ۰
دردسرهای “حریم سلطان” و “عشق ممنوع” در نمایشگاه

یک روز بعد از آنکه معاون نمایشگاهی نمایشگاه کتاب تهران از عرضه کتاب‌هایی با موضوع دو سریالِ ماهواره‌ای «عشق ممنوع» و «حریم سلطان» در این نمایشگاه اظهار بی‌اطلاعی کرد، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر لزوم جمع‌آوری این قبیل آثار تاکید کرد. این در حالی است که مدیر کمیته نظارت و ارزشیابی نمایشگاه عرضه این آثار را در نمایشگاه بیست و ششم بلامانع خوانده است

ه گزارش افکارنیوز، امسال دو کتاب داستانی با موضوع دو سریال ماهواره‌ای «عشق ممنوع» و «حریم سلطان» که از شبکه‌های فارسی زبان پخش می‌شود، در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توزیع شده و این در حالی است که محمد اللهیاری فومنی مدیر اداره کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون امور نمایشگاهی نمایشگاه کتاب تهران از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی و تنها به ذکر این نکته اکتفا کرده که: ما به طور مداوم در حال رصد فضای نمایشگاه به منظور ایجاد فضایی آرام برای مخاطبان هستیم.

یک روز بعد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقتی در نمایشگاه درباره این کتاب‌های مرتبط با سریال‌های ماهواره‌ای، مورد پرسش خبرنگاران قرار گرفت، گفت: ما گروهی برای نظارت داریم. اگر کتابی مجوز چاپ نداشته که برخورد می‌شود و اگر مجوز داشته ماجرا متفاوت می‌شود؛ این به معنی آن است که کوتاهی شده و باید مورد بررسی قرار گیرد.

سیدمحمد حسینی همچنین تاکید کرد: من هم به دوستان تذکر می‌دهم که درباره توزیع این آثار بررسی لازم را داشته باشند.

اما ساعاتی از انتشار اظهارات وزیر ارشاد نگذشته بود که مدیر کمیته نظارت و ارزشیابی محتوایی بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، نظرات دیگری را مطرح کرد. مجید حمیدزاده در جمع خبرنگاران گفت: گاهی سریال و فیلمی ممکن است دارای مختصات یا هنرنمایی‌هایی باشد که در کتابش منتقل نشده باشد. بنابراین ما با این هنرنمایی‌ها و اینکه فیلم دارای چه مختصاتی است، کاری نداریم و چنین چیزی را باید سازمان سینمایی رسیدگی کند، اما اینکه به عنوان نوشته به صورت کتاب آمده است، باید اشاره کنیم که این کتاب (حریم سلطان) کارهای مربوط به نشرش انجام شده است. «عشق ممنوع» هم همینطور است.

حمیدزاده افزود: این کتاب‌ها چه قبل و چه بعد از پخش سریال‌ها منتشر شده باشند، نباید فیلم و کتاب را با هم مخلوط کرد. ممکن است آن چه در کتاب هست، در فیلم نباشد. بعضی موارد هست که در نوشته نمود زیادی ندارد، ولی در تصویر دارد. در حوزه کتاب، طبق ضوابط ارزیابی کتاب‌ها، مشکلی نداشته و به این دو مجوز اعطا شده است.

این مقام مسئول در نمایشگاه کتاب تهران گفت: هم «عشق ممنوع» هم «حریم سلطان» در حوزه سینما دارای مشکلاتی است که معاونت سینمایی باید اظهار نظر کند، اما چاپ این کتاب‌ها با رعایت تمام ضوابط انتشار کتاب صورت گرفته و حداقل‌های ممیزی هم درباره آن‌ها لحاظ شده، مجوز گرفته و می‌تواند چاپ و پخش شود و از نظر من عرضه آن بلامانع است.

وی همچنین تاکید کرد: در مورد این دو کتاب برخوردی با ناشر نخواهد شد و می‌توانند در نمایشگاه عرضه شوند.

گفتنی است، در دوره‌های قبلی نمایشگاه کتاب تهران نیز بوده‌اند آثاری که دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند اما اجازه عرضه در این مکان عمومی به آنها داده نشده و لاجرم از نمایشگاه جمع‌آوری شده‌اند.

از سوی دیگر می‌توان گفت تعداد نظرات مسئولان درباره اینکه این تعداد آثار در نمایشگاه عرضه بشوند یا نشوند، تقریباً به تعداد خود آنها (مسئولان) است و لاجرم این قبیل اتفاقات در یک فضای غیرشفاف رخ داده است.

یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۵
کد خبر : 14917
بازدیدها: 215

پاسخی بگذارید »