چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

دربی یا داربی؟ / پشت پرده و تاریخچه شهرآوردهای بزرگ جهان و ایران + تصاویر

danesheroz بهمن ۵, ۱۳۹۱ ۰

شاید پیدا کردن کسی که اولین بار عبارت دربی یا داربی را به ادبیات رسانه های فوتبالی وارد کرد دشوار باشد، اما هر که بود خیلی زود موفق شد و واژه مد نظرش را جا انداخت تا جایی که معادل فارسی آن(شهرآورد) رونقی نگرفت و فقط در بخش های خبری عصا قورت داده تلویزیون استفاده شد و می شود

به گزارش دانش روز  به نقل از مشرق – به ده سال نمی رسد که دربی دربی می کنیم. بعضی هایمان هم می گوئیم داربی و انگار هنوز در این مقوله حساس(!) بین دوستان مطبوعاتی اختلاف نظر وجود دارد که بعید است همکاران رسانه ای تا ابد به اجماع برسند که بالاخره داربی است یا دربی!

هر کدام از اینها که درست باشد البته چیزی از اصل قضیه را تغییر نمی دهد. منظور نام گذاری این مسابقه است که تا همین چند سال پیش فقط می گفتیم استقلال- پرسپولیس یا بر عکس پرسپولیس – استقلال. اصلا کجای این بد بود که یکهو شد دربی؟اکنون وقتی با ابراهیم آشتیانی ،علی پروین ،علی جباری یا حسن روشن و … مصاحبه می کنیم در هر سوال حداقل یک بار از دربی می پرسیم اما خودمان هم می دانیم این واژه برای آنها و حتی شاید خودمان که بیشتر از دربی، استقلال – پرسپولیس دیده ایم بیگانه است؛ به نظر می رسد آنها و حتی سرخابی های دهه ۶۰ و ۷۰ هم نمی دانند از چه می پرسیم. برای آنها شاید همان استقلال – پرسپولیس قشنگ تر و آشنا تر باشد.

اصلا چه کسی بود که اول بار عبارت دربی یا داربی را به ادبیات رسانه های فوتبالی وارد کرد؟ شاید پیدا کردن این فرد دشوار باشد اما هر که بود خیلی زود موفق شد و واژه مد نظرش را جا انداخت تا جایی که معادل فارسی آن، که چندان هم زشت نیست(شهرآورد) رونقی نگرفت و فقط در بخش های خبری  عصا قورت داده تلویزیون استفاده شد و می شود.

البته حتما و حتما فرد یا افرادی که واژه دربی یا داربی را به ذهن و زبان و قلم ما وارد کردند بی گناهند و شاید باید برایشان کف زد که عبارت طولانی تر «استقلال – پرسپولیس» را با یک کلمه کوچک عوض کردند اما چرا این واژه فرنگی زیاد به شهرآوردمان نمی آید و همان استقلال – پرسپولیس قبلی برازنده جدال این دو رقیب سنتی است؟

جمعه ۶ بهمن هفتاد و ششمین نبرد دو تیم محبوب پایتخت برگزار می شود. شهرآورد بزرگ فوتبال ایران که می‌توان آن را معروف‌ترین دربی آسیا دانست، رقابتی ۴۴ ساله است که اتفاقات تلخ و شیرینی داشته. از درگیری و ناتمام ماندن تا گل‌های فراموش نشدنی و شعار “۶ تایی‌ها” یا نشان دادن عدد “۴”.

در گزارش تفصیلی زیر در ۳ بخش به معرفی دربی یا داربی یا شهرآورد پرداخته ایم؛

۱ – ریشه یابی و چگونگی پیدایش دربی یا داربی؟

۲ – معروفترین دربی های جهان

۳ – تاریخچه دربی بزرگ ایران بین استقلال و پرسپولیس

***بخش اول – دربی یا داربی؟

واژه «Derby» در تلفظ انگلیسی «داربی» (Dar-bee) و در لهجه آمریکایی «دربی»

دربی نیز مانند فوتبال خاستگاهی انگلیسی دارد ؛ (Der-bee)، نام شهری است در کشور انگلستان که در جنوب دو منطقه «داربی شایر» و «شایرکانتی» واقع شده است. اگر شما در فرهنگ لغات انگلیسی دنبال این کلمه بگردید، با این جواب رو به رو خواهید شد: «نام شهری در انگلیس، مسابقه اسب دوانی، نوعی کلاه نمدی لبه دار».

می بینید که آن تصوری که ما از معنی این کلمه در ورزش فوتبال داریم، در فرهنگ لغت پیدا نمی شود؛ هرچند سابقه تاریخی داربی، بی ارتباط با مسابقات اسب دوانی نیست! البته باید درنظر داشته باشید که تلفظ صحیح این واژه، داربی است.

* چگونگی پیدایش

ماجرا از این قرار است که در قرن ۱۸ میلادی، «ادوارد اسمیت استنلی» دوازدهمین دوک منطقه داربی، با یکی از دوستان نزدیکش برای برگزاری نوعی مسابقه اسب دوانی و چگونگی مراحل آن برنامه ریزی می کنند و قرار می شود این مسابقه جدید با اسبهای ۳ ساله نر! در پنج مرحله برگزار شود. اما دو طرف بر سر نامگذاری آن با یکدیگر شرط بندی می کنند و قرار می شود با پرتاب سکه، فرد برنده نام مسابقات را تعیین کند، که «اسمیت استنلی» دوک داربی، برنده این ماجرا شده و نام این مسابقه «داربی استیک» گذاشته می شود. (مسابقه ای که جزو مشهورترین های حال حاضر رشته سوارکاری است و جایزه آن مبلغی معادل یک میلیون و ۲۵۰هزار پوند انگلیس است!)

عده ای عقیده دارند که نام «داربی» از این ماجرا اخذ شده است. اما عده ای دیگر از مورخان فوتبالی، معتقدند «داربی» از نام یک بازی فوتبال کهن که در شهر کوچک «آشبورن» واقع در منطقه «داربی شایر» برگزار می شود، گرفته شده است.

این بازی از قرن ۱۲ میلادی تاکنون همه ساله در بین دو روز مذهبی خاص مسیحیان (Ash Wednesday وShrove Tuesday) از ساعت ۲ بعدازظهر الی ۱۰ شب در این شهر برگزار می شود که طی آن نیمی از مردم شهر به دو دسته تقسیم شده و در بین دو دروازه اصلی آشبورن، قرار گرفته و سعی می کنند توپی را که شبیه توپهای راگبی است، وارد دروازه تیم مقابل قرار دهند.

اما نظریه سومی نیز وجود دارد که می گوید خاستگاه داربی، شهر بندری لیورپول است. همانطور که می دانید بندر لیورپول یکی از شهرهای مهم فوتبالی کشور انگلستان به شمار می رود که در آن دو باشگاه قدیمی و رقیب «اورتون» و «لیورپول» قرار گرفته اند.

حکایت این نظریه نیز خواندنی است. اورتون به عنوان اولین باشگاه فوتبالی این شهر در سال ۱۸۷۸ تأسیس می شود و برای مسابقات خود استادیوم «آنفیلد» را اجاره می کند. ۱۴ سال بعد یعنی در ۱۸۹۲ باشگاه لیورپول دیده به جهان می گشاید و درست در همان هنگام، «جان هولدینگ» مالک استادیوم آنفیلد که تا آن هنگام، این استادیوم را به آبی های مرسی ساید (اورتون) به مبلغ ماهیانه ۱۰۰پوند اجاره داده بود، مبلغ اجاره نامه را بالا می برد (۲۵۰پوند) که چون اورتونی ها قدرت پرداخت این پول را نداشتند، مجبور به عوض کردن زمین اختصاصی خود می شوند و راه «گودیسون پارک» را درپیش می گیرند، تا از آن به بعد، سرخهای مرسی ساید (لیورپول) در آنفیلد بازی کنند. این مسأله باعث می شود تا هواداران اورتون، لیورپول را دشمن درجه یک خود فرض کنند (چون لیورپول از توان مالی بیشتری برخوردار بود و آنفیلد را تصاحب کرد)

نکته اصلی این ماجرا در این قضیه نهفته که ۲ ورزشگاه «گودیسون پارک» و «آنفیلد» در دو طرف «استنلی پارک» واقع شده، پارکی که به یاد «ادوارد اسمیت استنلی» دوازدهمین دوک داربی نامگذاری شده است و به خاطر همین مسأله، دیدارهای این دو تیم به «داربی» شهرت یافت.

* چند مدل داربی داریم؟

دکتر حمیدرضا صدر درباره پیدایش داربی می گوید: حقیقت آن است که اگر از مردم انگلستان در این باره جویا شوید، آنها نیز نمی توانند پاسخ درستی را به شما بدهند، زیرا بسیاری از کلمات هستند که ممکن است در زندگی روزمره آن را به کار ببرید درصورتی که اگر شخصی از شما بپرسد این واژه از کجا به وجود آمده، جوابی برای آن فرد نداشته باشید، مانند اصطلاح «ماست مالی کردن» در فرهنگ خودمان.

این کارشناس ورزشی که سالها در جزیره مه آلود زندگی کرده ادامه می دهد: آنچه مسلم است، بسیاری از انگلیسی ها پیدایش داربی را مربوط به پیدایش مسابقات اسب دوانی در منطقه «داربی شایر» که توسط «ارل آو داربی» (همان ادوارد اسمیت استنلی دوازدهمین دوک داربی) به وجود آمد، می دانند.

سردبیر بخش فوتبال خارجی روزنامه دنیای فوتبال در مورد تنوع داربی ها نیز اظهار می کند: آنچه که در معنای کلی داربی باید گفته شود، «برگزاری مسابقه بین دو تیم رقیب». حال می خواهد آن دو تیم در یک شهر باشند، یا در دو منطقه مختلف از یک کشور.

وی ادامه می دهد: داربی ها از لحاظ محتوا شکلهای گوناگونی دارند. گاه مسایل مذهبی در این امر دخیل هستند مثل داربی شهر گلاسکو اسکاتلند که جزو مشهورترین های جهان در این زمینه است. (هواداران سلتیک کاتولیک و هواداران رنجرز پروتستان هستند!) یا گاه مسایل تاریخی و قومی باعث به وجود آمدن آن می شود مانند ال کلاسیکوی اسپانیا. (ماجرای ژنرال فرانکو و تنفر مردم کاتالان از پایتخت نشینان)

بعضی اوقات کری هایی که بین یک طبقه خاص از اجتماع به وقوع می پیوندد باعث حساسیت یک بازی می شود، مانند طبقه کارگران آلمان در منطقه رودخانه «روئر» و داربی مشهور بین بوروسیا دورتموند و شالکه صفر چهار که به داربی «رودخانه» نیز شهرت دارد.

یا فاصله طبقاتی که بین مردم وجود دارد باعث تماشایی شدن یک بازی می شود مانند داربی شهر میلان که هواداران آث از طبقه کارگر هستند و هواداران اینتر از طبقه اشراف به شمار می روند.

*** بخش دوم – مشهورترین داربی های جهان

سایت www.footballderbies.com به عنوان مرجعی معتبر؛ مشهورترین داربی های جهان را معرفی کرده که ما در این جا به معرفی ۵ داربی مشهور جهان در سطح های گوناگون آن می پردازیم. البته بد نیست بدانید که داربی سرخ آبی های تهران به عنوان بیست و ششمین داربی مهم جهان از سوی این سایت معرفی شده که بالاتر از داربی  تیمهای همشهری در شهرهایی همچون منچستر یا بارسلوناست.

داربی های مشهور بین تیمهای همشهری:

*فنرباغچه – گالاتاسرای

*بوکاجونیورز – رویورپلاته

*سلتیک گلاسکو – گلاسکو رنجرز

*المپیاکوس – پاناتینایکوس

*ستاره سرخ بلگراد – پارتیزان بلگراد

* لاتزیو – رم

* میلان – اینتر

* لیورپول – اورتون

داربی های مشهور بین تیمهای یک منطقه:

*ساندرلند – نیوکاسل

*سنت اتین – المپیک لیون

*بوروسیا دورتموند – شالکه صفر چهار

*لیورپول – منچستریونایتد

*کاردیف سیتی – سوانا سیتی

داربی های مشهور بین تیمهای رقیب:

*بارسلونا – رئال مادرید

* اینتر میلان – یوونتوس

*هایدوک اشپیلت – دینامو زاگرب

*آژاکس – فاینورد روتردام

*پاریسن ژرمن – المپیک مارسی

*ترابوزان اسپور – فنرباغچه

**************************************************

پشت پرده دربی‌های بزرگ جهان:بوسه اسکاتلندی
دربی شهر گلاسکو میان رنجرز و سلتیک همچنان تحت تاثیر نزاع مذهبی میان پروتستان‌ها و کاتولیک‌های اسکاتلندی قرار دارد. رنجرز در سال ۱۸۷۳ تاسیس شده و یکی از قوانین اولیه آن این بود: بازیکن کاتولیک در رنجرز جایی ندارد اما در سال ۱۸۸۸ سر و کله مهاجران کاتولیک با تاسیس باشگاه سلتیک پیدا شد. دو اقدام به قتل، دو حمله با ساطور، یک حمله با تبر، ۹ چاقوکشی و ۳۵ کتک کاری جمعی تنها نمونه‌هایی از اتفاقاتی است که در طول تاریخ دربی گلاسکو رخ داده است.حتی در جریان جنگ جهانی دوم احساسات میهن پرستانه هم اجازه نداد تا طرفداران رنجرز و گلاسکو از خجالت هم در نیایند. در سال ۲۰۱۳ همچنان دربی گلاسکو تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار می‌شود. این دربی پربیننده‌ترین برنامه تلویزیونی در اسکاتلند است و اگر ترس از خرابی چمن ورزشگاه آیبراکس زمین اختصاصی رنجرز نبود هنوز هم خاکستر اجساد هواداران مرحوم این تیم در فضای ورزشگاه پخش می‌شد.

سلتیکی‌های کاتولیک با عکس پاپ و شعارهای آنچنانی در مورد ملکه انگلستان اعصاب رنجرزها را خراب می‌کنند و در مقابل پروتستان‌های وفادار هم بی‌اصالتی حریف را به رخ می‌کشند. ضربات هولناک با سر به صورت هواداران تیم مقابل میان رنجرزها و سلتیکی‌ها رایج است. ضرباتی که به “بوسه اسکاتلندی” شهرت دارد.

دربی دلا کاپیتاله
در ایتالیا دربی‌های بزرگی وجود دارد، دربی میلانی‌ها، تورینی‌ها یا سیسیلی‌ها اما هیچکدام به اندازه دربی شهر رم میان لاتزیو و آ اس رم زیر سایه تنفر انجام نمی‌شود. زرد و قرمزها (Giallorossi) یا گرگ‌های رمی سالیان سال است که نماینده طبقات کارگر و فرودست شناخته می‌شوند و لاتزیو نماینده طبقه متوسط رو به بالای ایتالیا، ضمن آنکه هواداران بیانکوچلستی همواره انگ فاشیست بودن را همراه دارند.

حمایت موسولینی دیکتاتور ایتالیا در جنگ جهانی دوم به اضافه شعارهای نژادپرستانه گاه و بیگاه طرفداران لاتزیو و اینکه این تیم تا سال ۲۰۰۱ که فابیو لیورانی را جذب کرد بازیکن سیاه پوست نداشته از جمله مستندات رمی‌ها برای این ادعاست. بی‌تردید بسیاری هنوز بازی ۵ می ۲۰۰۲ و رقابت هفته پایانی بر سر قهرمانی کالچو را به یاد دارند.

بازی که هواداران لاتزیو با تمام وجود اینتر از شهر میلان را تشویق کردند و از بازیکنان خود خواستند تا بازی را به حریف واگذار کنند تا رم قهرمان نشود. با این حال هواداران لاتزیو با گرفتن مواضع آزادیخواهانه مانند حمایت از مردم غزه و فلسطین در بازی‌های این تیم اذهان عمومی را نسبت به خود مثبت‌تر کرده‌اند.

دربی ایتالیانو و مادونینا
دربی ایتالیانو نامی است که بر دیدارهای یوونتوس و اینتر گذاشته شده و اهمیت دیدار میان بینانکونری‌ها و نرآتزوری‌ها را نشان می‌دهد و دلیلی است بر آنکه دربی می‌تواند فراتر از دیدار دو تیم همشهری باشد. البته دربی میلان میان آث میلان و اینتر خودش فلسفه دیگری دارد. باشگاه میلان در سال ۱۸۹۹ تاسیس شد اما در ۱۹۰۸ اختلاف در این تیم سبب جدایی برخی بازیکنان از جمله بیشتر نفرات خارجی این تیم و زمینه ساز تاسیس باشگاه اینترناسیوناله شد. در میلان هم اینتر به اقشار بالادستی جامعه تمایل پیدا کرد و قشر متوسط رو به پایین طرفداران میلان بودند. البته حمایت ثروتمندان از اینتر سبب شد تا میلانی‌ها هم به مرور زمان خود را به نهادهای قدرت پیوند دهند.

خاطره انگیزترین رویارویی‌های آتزوری و نرآتزوری مربوط به دهه ۹۰ میلادی و  دوران نسل طلایی هلندی‌های میلان شامل فان باستن، گولیت، رایکارد و کومن در مقابل نخبگان فوتبال آلمانی یعنی ماتئوس، برمه و کلینزمن در اینتر باز می‌گردد. حتی دو تیم برای نشان دادن اختلاف نظرشان به یک ورزشگاه دو نام متفاوت دادند، ورزشگاهی که برای میلانی‌ها، سن سیرو و برای اینتری‌ها، جوزپه مه‌آتزا است.

دربی تورین با وجود برخی هواداران متعصب تورینی که حتی تورینو را اصیل‌تر از یوونتوس می‌دانند و دربی سیسیل بین پالرمو و کاتانیا با معادلات خاص این جزیره از جمله دیدارهایی است که با وجود شهرت کمتر، حساسیت ویژه‌ای دارند. هم رده با هولیگان‌های خرابکار در فوتبال انگلستان، در فوتبال ایتالیا نیز اولتراها با استعداد آتش افروزی و استفاده از وسایل دودزا دربی‌های ایتالیایی را تهدید می‌کنند.

سوپرکلاسیکو
دربی بوئینس آیرس پایتخت آرژانتین میان بوکاجونیروز و ریورپلاته حساس‌ترین رویداد در مسابقات فوتبال این کشور است. طرفداران بوکا با اندکی اختلاف از طرفداران پلاته بیشتر هستند. در سال ۲۰۱۲ ریورپلاته در دسته پایین‌تر بود و سوپرکلاسیکو به فراموشی سپرده شد اما در سال ۲۰۱۳ با بازگشت پلاته این دربی هم از سر گرفته می‌شود. طرفدران ریورپلاته چندی پیش برای آنکه گینسی شوند پرچمی ۸ کیلومتری را با حضور ۸۰ هزار هوادار در خیابان‌های بوئینس آیرس به حرکت درآوردند.

ال کلاسیکو
به گزارش مشرق، مادریدی‌ها به آن ال کلاسیکو و کاتالان‌ها ال‌کلاسیک می‌گویند و البته با نام ال دربی اسپانول، ال دربی و ال سوپرکلاسیکو هم شناخته می‌شود. دیدار رئال مادرید و بارسلونا پر بیننده‌ترین رویداد فوتبالی جهان است که در اسپانیا فراتر از یک جدال فوتبالی شناخته می‌شود اما ریشه اختلاف میان اهالی کاتالونیا و کاستیا به اعماق تاریخ اسپانیا باز می‌گردد و از دوره قرون وسطی تا زمان جنگ داخلی اسپانیا به نوبت اهالی این دو ایالت یکدیگر را به خیانت متهم می‌کنند.

در دوران حکومت اسلامی بر اسپانیا اهالی برشلونه یا بارسلون بیش از مادریدی‌ها مورد توجه بودند. کاتالان‌ها در سال ۱۹۳۱ به سقوط سلطنت و تشکیل جمهوری در اسپانیا کمک کردند اما حاصل این جمهوری کودتای ژنرال فرانکو بود و کاتالان‌ها تمامی ستم‌های بعدی فرانکو بر مردم بارسلون را به پای مادریدی‌ها نوشته‌اند و حتی بازیکنان مبارز و دست چپی اسپانیایی برای مبارزه با دیکتاتور اسپانیا به تیم بارسلونا ملحق می‌شدند. باشگاهی که همچنان نماد حکومت پادشاهی در اسپانیاست.

در دهه ۱۹۵۰ میلادی نیز رقابت دو باشگاه بر سر دی استفانو بازیکنی که بعدها اسطوره مادریدی‌ها شد، بر دشمنی فوتبالی دو باشگاه اضافه کرد. برای همین است که رفتن بازیکن به خصوص از کاتالونیا به کاستیا گناهی نابخشودنی به حساب می‌آید. اکنون در سال ۲۰۱۳ ایالت کاتالونیا اقتصاد خود را برتر از اسپانیا بحران‌زده می‌داند و موفقیت فوتبالی لاماسیا آنقدر تاثیرگذار بوده است که آنها به دنبال جدایی سیاسی از کشور اسپانیا و یا پیوستن به فرانسه هستند، اتفاقی که شاید حیات بزرگترین و پر بیننده‌ترین دربی فوتبالی را پایان بخشد.

دربی مادرید میان رئال و اتلتیکو، دربی کاتالونیا میان بارسلونا و اسپانیول و دربی اوسکال میان اتلتیک بیلبائو و رئال سوسیداد دیدار همشهری‌ها و هم ایالتی‌هایی است که در فوتبال اسپانیا ارزش و اعتبار خود را دارد.

دربی انگلیسی

بی تردید انگلستان به عنوان مهد معرفی دربی فوتبال، دربی جذاب هم کم ندارد. دربی شمال لندن میان آرسنال و تاتنهام بدون توجه به جایگاه یا موقعیت دو تیم در جدول همواره برای هواداران آنها حساس بوده است. باشگاه فوتبال آرسنال با نام باشگاه دیال اسکوئر در سال ۱۸۸۶ توسط کارگران کارخانه اسلحه‌سازی سلطنتی در منطقه وول‌ویچ در جنوب شرقی لندن شروع به کار کرد و در مدت کوتاهی پس از آن به آرسنال سلطنتی تغییر نام داد. باشگاه تاتنهام هاتسپر که با نام اسپرز شناخته می‌شود هم در سال ۱۸۸۲ تشکیل شد.

نخستین دربی میان آرسنال و تاتنهام نیز در ۴ دسامبر ۱۹۰۹ برگزار شد. با قدرت گرفتن تیم چلسی این تیم هم در دربی لندن برای خود جایی باز کرده و البته وقتی سخن از تیم‌های لندنی و دربی این شهر است نباید فولام را فراموش کرد. اما دربی مرسی ساید میان لیورپول و اورتون برخلاف دربی لندن بیشتر مواقع دوستانه بوده و حتی بازیکنان مشهوری چون یان راش، استیو مک منمن و مایکل اوون که طرفدار اورتون بودند، لباس لیورپول را به تن کردند و آلن هارپر، دیو واتسون و پیتر رید از جمله علاقه‌مندان به اورتون بودند که لباس قرمز رقیب را پوشیدند. دربی منچستریونایتد و منچسترسیتی نیز با وجود آنکه از سال ۱۸۸۱ و با برتری ۳ بر صفر یونایتدها آغاز شد اما در سایه رشد سال‌های اخیر سیتی مدتی است که مهیج‌تر از گذشته شده است. هر چند که در دهه ۱۹۹۰ میلادی دیدارهای منچستریونایتد و بلکبرن حکم دربی جزیره را داشت. تمامی دربی‌های انگلیسی تحت تاثیر خطر حضور هولیگان‌ها برگزار می‌شود.

دربی پرتغالی
تیم پورتو، نماد شهر شمالی پورتو است و بنفیکا، تیم بزرگی از لیسبون. این دو باشگاه نه تنها در عرصه فوتبال، بلکه در رشته‌های بسکتبال و هاکی هم با یکدیگر رقابت‌های حساسی برگزار می‌کنند. این دیدار را جنگ بین شمالی‌ها و جنوبی‌های پرتغال قلمداد می‌کنند. در سال‌های اخیر اسپورتینگ لیسبون نیز وارد این رقابت شده است.

دربی قاهره
دیدار دو تیم بزرگ شهر قاهره یعنی الاهلی و الزمالک یکی از جنجالی‌ترین دربی‌ها نه تنها در مصر بلکه در قاره آفریقاست. باشگاه الاهلی در سال ۱۹۰۷ تاسیس شد و از جمله نخستین مراکزی بود که جریان مبارزه با استعمار انگلستان در آن شکل گرفت و حتی پیراهن سرخ این باشگاه نماد پرچم استقلال طلبان مصری در مبارزه با استعمار است. در مقابل باشگاه الزمالک که در سال ۱۹۱۱ تاسیس شده، از ابتدا تحت کنترل حکومت بریتانیایی و نفوذ نظامیان و اشراف بود. حتی با تشکیل پادشاهی دست نشانده ملک فاروق این باشگاه به نام او تغییر پیدا کرد. به همین دلیل تا زمان انقلاب مردم مصر در سال ۲۰۱۱ الزمالک مورد نفرت آزادیخواهان بود.

هر چند در کنار باشگاه پرطرفدار الاهلی، الزمالک هم دیگر تیم پر هوادار قاهره بوده اما همین تضادهای سیاسی همواره دربی‌های این دو تیم را پرحاشیه و همراه با درگیری کرده است. تنها در زمان انقلاب مردم مصر بود که هواداران الزمالک که لقب چماقداران مبارک را گرفته بودند به انقلابیون پیوستند و اولتراهای فوتبالی دو رقیب، این بار در نقش حامیان انقلاب متحد شدند. هرچند که در میدان فوتبال همچنان الزمالک و الاهلی دربی داغ مصر را برگزار می‌کنند.

دربی استانبول
به گزارش مشرق، تماشاگران ترک با کسی شوخی ندارند این را هواداران انگلیسی به خصوص لیدزی‌ها که یک هواداراشان توسط طرفداران گالا کشته شد، به خوبی می‌دانند. قدرت فوتبال ترکیه با حضور بشیکتاش، فنرباغچه و گالاتاسرای در استانبول محصور شده اما تنها در روز بازی فنرباغچه و گالاتاسرای است که استانبول پرالتهاب‌ترین روز خود را می‌گذارند. با آنکه آتاتورک خود طرفدار فنرباغچه بوده اما گالاتاسرای نماینده ترکیه مدرن و  بخش اروپایی استانبول است و بخش آسیایی این شهر در سمت شرقی تنگه بسفر، طرفداران تمام عیار فنرباغچه هستند. با وجود موفقیت‌های بیشتری گالا در فوتبال اروپا اما فنرباغچه از نظر تعداد طرفدار اکثریت بیشتری در ترکیه دارد. در روز نبرد زرد و آبی‌ها و زرد و قرمزهای استانبول، ترکیه فوتبالی ترین روز خود را می‌گذارند.

دربی ژرمنی
در جنوب آلمان دربی مونیخی بایرن و مونیخ ۱۸۶۰ همواره مورد توجه است اما دیدار بایرن مونیخ و نورنبرگ هم به عنوان دربی باواریا ویژگی خاص خود را دارد. مونیخی‌ها در مجموع خود را تافته جدا بافته فوتبال آلمان می‌دانند. با این حال دربی چالش برانگیز آلمانی‌ها دربی روهر میان شالکه و دورتموند است. ریشه کینه و اختلاف به زمانی بازمی‌گردد که دورتموند نماینده مردم ناراضی منطقه روهر و شالکه تیم وابسته به امپراتوری پروس به حساب می‌آمدند و هنوز در سال  ۲۰۱۳ اختلافات به جا مانده در طول تاریخ دربی‌های این دو همشهری را ملتهب می‌کند.

دربی کلاسیکو دوس میلوئس بین دو تیم مطرح شهر ریودوژانیرو، یعنی واسکو دو گاما و فلامینگو در ورزشگاه ۱۸۰ هزار نفری ماکارنا مطرح‌ترین دربی فوتبال برزیل و مادر دربی‌ها بین پاناتینایکوس و المپیاکوس هم شهرآورد مطرح آتنی‌ها در فوتبال یونان هستند که در زمره دربی‌های بزرگ جهان قرار دارند.

سرانجام یکی از مطرح ترین دربی‌های جهان و آسیا شهرآورد تهران میان استقلال و پرسپولیس است که هفتادوششمین آن ساعت ۱۵:۰۰ روز جمعه در ورزشگاه آزادی تهران برگزار می‌شود.

دیگر دربی‌های مطرح در کشورهای مختلف بدین شرح است:
* استرالیا: سیدنی – ملبورن ویکتوری

* اتریش: آستریا وین – راپیدوین

* بلژیک: آنتورپ – ژرمینال بیرشوت

* بوسنی و هرزگوین: سارایوو – زلیه زنیکار

* بلغارستان: لفسکی صوفیه – زسکا صوفیه

* شیلی: یونیورسیداد دو شیلی – یونیورسیداد کاتولیکا

* چین: شاندونگ – دالیان

* کلمبیا: میلوناریوس -ایندیپندنته سانتا فه

* کرواسی: دینامو زاگرب – هایدوک اشپیلت

* جمهوری چک: اسپارتا پراگ – اسلاویا پراگ

* قبرس: امونیا – آپوئل

*دانمارک: کپنهاگن – بروندبی

* فنلاند: اف سی اینتر – تی پی اس

* فرانسه: پاری‌سن‌ژرمن – مارسی

* مجارستان: فرانس واروژ – ام تی کی

* هندوستان: ایست بنگال – موهون باگان

* ایرلند جنوبی: بوهمیان – شامراک روورز

* ژاپن: جف یونایتد- کاشیوا ریسول

* لیبی: الاهلی بن غازی – الاهلی تریپولی

* مکزیک: کلاب آمه‌ریکا – گوادالاخارا

* مراکش: رجاء – ویداد

* هلند: آژاکس – فاینورد

* نروژ: مولده اف کی – روزنبرگ

*پاراگوئه: الیمپیا – سرو پورتنو

******************************************************************************

***بخش سوم – تاریخچه دربی های پایتخت
دربی بزرگ فوتبال ایران که می‌توان آنرا معروف‌ترین دربی آسیا دانست، رقابتی ۴۴ ساله است که اتفاقات تلخ و شیرینی داشته. از درگیری و ناتمام ماندن تا گل‌های فراموش نشدنی و شعار “شش تایی‌ها” یا نشان دادن عدد “چهار”.

از نخستین دربی پایتخت که شانزدهم فروردین‌ سال ۴۷ با تساوی بدون گل به پایان رسید تا به امروز در مجموع ۷۵ نبرد تاریخی بین سرخابی‌های پایتخت برگزار شده که استقلالى‌ها ۲۴ مرتبه و پرسپولیسی‌ها ۱۸ مرتبه پیروز شده‌اند و در ۳۳ بازى دیگر دو تیم به نتیجه تساوى رضایت داده‌اند. در این دیدارها هر دو تیم ۷۰ مرتبه دروازه یکدیگر را هم باز کرده‌اند.
البته ۴ گل پرسپولیس و ۲ گل استقلال از روی ضربات پنالتی پایان مسابقه به ثمر رسیده است و ۳ پیروزی ۳ بر صفر(با رای فدراسیون فوتبال) برای استقلالی‌ها ثبت شده که این گل‌های زده و خورده در آمار نیامده است.

نتایج کامل ۷۶ دربی گذشته پایتخت به شرح زیر است:

۱- شانزدهم فروردین سال ۱۳۴۷
* پرسپولیس صفر – استقلال صفر

۲- بیستم دی سال ۱۳۴۷
* پرسپولیس صفر – استقلال صفر

۳- سیزدهم مرداد سال ۱۳۴۸
* پرسپولیس یک – استقلال ۳
گل‌ها: احمد منشی زاده (۸)، علی جباری (۴۴) و کارو حق وردیان (۸۸) برای استقلال و کاظم گنجاپور (۷۲) برای پرسپولیس

۴- هفدهم بهمن سال ۱۳۴۸
* پرسپولیس صفر – استقلال ۳
(اولین بازی ناتمام دو تیم که نتیجه آن با رای فدراسیون فوتبال سه بر صفر به سود استقلال اعلام شد)
– این بازی با برتری یک بر صفر استقلال در جریان بود که با اعتراض بازیکنان پرسپولیس نیمه تمام ماند. تک گل استقلال را نیز غلامحسین مظلومی در دقیقه ۹ به ثمر رسانده بود.

۵-  سوم مهر سال ۱۳۴۹
* پرسپولیس ۲ – استقلال ۳
گل‌ها: جواد قراب (۷۳)، کارو حق وردیان (۸۷) وعباس مژدهی (۸۸) برای استقلال و علی پروین (۷) و حسین کلانی (۲۳) برای پرسپولیس

۶- بیست و هفتم دی سال ۱۳۴۹
* استقلال ۳ – پرسپولیس صفر
(دومین بازی ناتمام دو تیم که نتیجه آن با رای فدراسیون فوتبال سه بر صفر به سود استقلال اعلام شد)
– این بازی تا دقیقه ۷۵ یک بر یک مساوی در جریان بود ، تا اینکه بازیکنان تیم  پرسپولیس به دلیل اعتراض به  نحوه قضاوت داور زمین را ترک کردند. براساس رای صادره از سوی فدراسیون فوتبال تیم استقلال با نتیجه ۳ برصفر برنده بازی شد. پیش از قطع مسابقه حسن کلانی (۲) برای پرسپولیس گلزنی کرده بود و تک گل استقلال را نیز عباس مژدهی در دقیقه ۷۵ به ثمر رسانده بود.

۷- بیست و هشتم خرداد سال ۱۳۵۰
* پرسپولیس یک – استقلال یک
گل‌ها: غلامحسین مظلومی (۳۰) برای استقلال و صفر ایرانپاک (۹۰) برای پرسپولیس

۸- پانزدهم بهمن سال ۱۳۵۰
* پرسپولیس ۴ – استقلال یک
گل‌ها: حسین کلانی (۴۳ و ۹۰)، صفر ایرانپاک (۵۶) و محمود خوردبین (۷۵) برای پرسپولیس و علی جباری (۷۳) برای استقلال

۹- سوم فروردین سال ۱۳۵۱
* پرسپولیس ۲- استقلال صفر
گل‌ها: صفر ایرانپاک (۵۰) و حسین کلانی (۸۹)

۱۰- یازدهم اسفند سال ۱۳۵۱
* استقلال ۲ – پرسپولیس صفر
گل‌ها: علی جباری (۴۰ و ۸۷)

۱۱- بیست و پنجم خرداد سال ۱۳۵۱
* استقلال یک – پرسپولیس صفر
گل: رضا عادلخانی (۳)

۱۲- شانزدهم شهریور سال ۱۳۵۲
* پرسپولیس ۶ – استقلال صفر
گل‌ها: همایون بهزادی (۵۰ و ۸۶ و ۹۰)، ایرج سلیمانی (۴۵ و ۵۶) و حسین کلانی (۳۲)

۱۳- هجدهم آذر سال ۱۳۵۲
* پرسپولیس یک – استقلال یک
گل‌ها: همایون بهزادی (۴۶) برای پرسپولیس و علی جباری (۷۰) برای استقلال

۱۴- چهارم خرداد سال ۱۳۵۳
* استقلال یک – پرسپولیس صفر
گل: حسن روشن (۸۸)

۱۵ – بیست و هفتم آذر سال ۱۳۵۳
* پرسپولیس ۲ – استقلال یک
گل‌ها: صفر ایرانپاک (۵۰) و اسماعیل حاج رحیمی پور (۷۰) برای پرسپولیس و غلامحسین مظلومی (۶۰) برای استقلال

۱۶- پانزدهم اردیبهشت سال ۱۳۵۴
* استقلال ۳ – پرسپولیس یک
گل‌ها: غلامحسین مظلومی (۱۱ و ۶۲) و مسعود مژدهی (۴۷) برای استقلال و صفر ایرانپاک (۵۳) برای پرسپولیس

۱۷- بیست و پنجم مهر سال ۱۳۵۴
* پرسپولیس ۲ – استقلال صفر
گل‌ها: جهانگیر فتاحی (۲۲) و اسماعیل حاج رحیمی پور (۳۸)

۱۸- بیست و هفتم اسفند سال ۱۳۵۴
* پرسپولیس یک – استقلال یک
گل‌ها: مسعود مژدهی (۲۰) برای استقلال و محمود خوردبین (۸۵) برای پرسپولیس

۱۹- دوم مهر سال ۱۳۵۵
* پرسپولیس یک – استقلال یک
گل‌ها: هادی نراقی (۲۶) برای استقلال و علی پروین (۴۰) برای پرسپولیس

۲۰- هجدهم اردیبهشت سال ۱۳۵۶
* استقلال ۳ – پرسپولیس صفر
گل‌ها: محرم عاشوری (۴۵)، حسن روشن (۸۳) و سعید مراغه چیان (۸۸)

۲۱- هجدهم آذر سال ۱۳۵۶
* پرسپولیس ۲ – استقلال یک
گل‌ها: صفر ایرانپاک (۱۵ و ۳۴) برای پرسپولیس و حسن روشن (۸۵) برای استقلال

۲۲- بیست و پنجم آبان سال ۱۳۵۸
* استقلال یک – پرسپولیس صفر
گل: غلامرضا فتح آبادی (۴۲)

۲۳- سیزدهم تیر سال ۱۳۵۹
* پرسپولیس صفر – استقلال صفر

۲۴ – شانزدهم مهر سال ۱۳۶۰
* پرسپولیس صفر – استقلال صفر

۲۵- هفدهم دی سال ۱۳۶۱
* پرسپولیس یک – استقلال یک
گل‌ها: غلامرضا فتح آبادی (۱۰) برای پرسپولیس و بهتاش فریبا (۸۷) برای استقلال

۲۶- پانزدهم مهر سال ۱۳۶۲
* استقلال یک – پرسپولیس صفر
گل: پرویز مظلومی (۵۹)

۲۷- بیست و پنجم خرداد سال ۱۳۶۵
* پرسپولیس ۳ – استقلال صفر
گل‌ها: شاهرخ بیانی (۱۲و ۵۲) و ناصر محمدخانی (۶۲)

۲۸- هفتم فروردین سال ۱۳۶۶
* پرسپولیس صفر – استقلال صفر

۲۹- هجدهم شهریور سال ۱۳۶۷
* پرسپولیس یک – استقلال یک
گل‌ها: فرشاد پیوس (۴۶) برای پرسپولیس و جعفر مختاری فر (۶۰) برای استقلال

۳۰- نوزدهم اسفند سال ۱۳۶۷
* پرسپولیس صفر(۴) – استقلال صفر(۲)
(این دیدار در رقابت‌های جام حذفی برگزار شد که پرسپولیس در ضربات پنالتی حریف خود را از پیش رو برداشت)

۳۱- هفدهم آذر سال ۱۳۶۸
* پرسپولیس یک – استقلال صفر
گل: رضا عابدیان (۱۸)

۳۲- چهارم خرداد سال ۱۳۶۹
* استقلال ۲ – پرسپولیس یک
گل‌ها: عباس سرخاب (۴۶) و عبدالصمد مرفاوی (۷۲) برای استقلال و نادر میر احمدیان (۱۲) برای پرسپولیس

۳۳- بیست و هشتم دی سال ۱۳۶۹
* پرسپولیس یک – استقلال یک
گل‌ها: شاهرخ بیانی (۶۲) برای استقلال و فرشاد پیوس (۷۵) برای پرسپولیس

 

 

۳۴- چهارم بهمن سال ۱۳۷۰
* پرسپولیس صفر – استقلال صفر

۳۵- پانزدهم اسفند سال ۱۳۷۰
* استقلال ۲ – پرسپولیس صفر
گل‌ها: عبدالصمد مرفاوی (۸) و صادق ورمزیار (۱۵)

۳۶- هشتم خرداد سال ۱۳۷۱
* استقلال یک – پرسپولیس صفر
گل: عبدالصمد مرفاوی (۴۸)

۳۷ – یازدهم دی سال ۱۳۷۱
* پرسپولیس صفر – استقلال صفر

۳۸ – پانزدهم دی سال ۱۳۷۳
* استقلال ۳- پرسپولیس صفر
(سومین بازی ناتمام دو تیم که نتیجه آن با رای فدراسیون فوتبال سه بر صفر به سود استقلال اعلام شد)
– این بازی تا دقیقه ۸۸ دو بر دو مساوی دنبال می شد اما به دلیل درگیری کاپیتان‌های دو تیم و هجوم تماشاگران منتسب به تیم پرسپولیس به داخل زمین نیمه تمام ماند. پس ازیک روز کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال رای به پیروزی سه بر صفر تیم استقلال داد. تا پیش از قطع مسابقه برای پرسپولیس فرشاد پیوس (۲۱ – پنالتی) و بهزاد داداش زاده (۵۶) گلزنی کرده بودند و گلهای تیم استقلال توسط صادق ورمزیار (۷۹ – پنالتی) و ادموند اختر (۸۷) به ثمر رسیده بود.

۳۹- هفتم بهمن سال ۱۳۷۳
* پرسپولیس صفر – استقلال صفر

۴۰- ششم مرداد سال ۱۳۷۴
* استقلال ۳ – پرسپولیس یک
گل‌ها: ادموند اختر (۷)، صادق ورمزیار (۱۶) و محمد تقوی (۳۶) برای استقلال و مرتضی کرمانی مقام (۴۹) برای پرسپولیس

۴۱- هشتم دی سال ۱۳۷۴
* پرسپولیس صفر – استقلال صفر

۴۲- بیست و هفتم مهر سال ۱۳۷۵
* پرسپولیس یک – استقلال صفر
گل: ادموند بزیک (۸۷)

۴۳- بیستم تیر سال ۱۳۷۶
* پرسپولیس ۳ – استقلال صفر
گل‌ها: ادموند بزیک (۳۰)، مهدی مهدوی کیا (۷۰) و بهنام طاهرزاده (۸۷)

 

 

 

۴۴- بیست و دوم آبان سال ۱۳۷۷
* پرسپولیس یک – استقلال صفر
گل‌: مهدی هاشمی نسب (۴۵)

۴۵- دوم فروردین سال ۱۳۷۸
* پرسپولیس یک – استقلال یک
گل ها: مهدی هاشمی نسب (۳) برای پرسپولیس و فرد ملکیان (۴۳) برای استقلال

۴۶- بیستم تیر سال ۱۳۷۸
* پرسپولیس ۲ – استقلال یک
گل‌ها: مهدی هاشمی نسب (۱۲) و افشین پیروانی (۸۵) برای پرسپولیس و سهراب بختیاری زاده (۵۰) برای استقلال

۴۷- دوم مهر سال ۱۳۷۸
* پرسپولیس صفر – استقلال صفر

۴۸- هشتم اسفند سال ۱۳۷۸
* پرسپولیس ۲ – استقلال صفر
گل‌ها: مهدی هاشمی نسب (۸) و پایان رافت (۸۰)

۴۹- نهم دی سال ۱۳۷۹
* پرسپولیس ۲ – استقلال ۲
گل‌ها: بهروز رهبری فر (۵۷) و علی کریمی (۸۹) برای پرسپولیس و محمد نوازی (۶۷) و مهدی هاشمی نسب (۸۶) برای استقلال

 

 

 

۵۰- پنجم اسفند سال ۱۳۷۹
* استقلال یک – پرسپولیس صفر
گل: علیرضا اکبرپور (۷۲)

۵۱ – بیست و هشتم اسفند سال ۱۳۸۰
* پرسپولیس یک – استقلال یک
گل‌ها: رضا جباری (۲۵) برای پرسپولیس و محمد نوازی (۳۸) برای استقلال

۵۲- نوزدهم اردیبهشت سال ۱۳۸۱
* پرسپولیس صفر – استقلال صفر

۵۳ – بیستم دی سال ۱۳۸۱
* پرسپولیس یک – استقلال یک
گل‌ها: علی سامره (۱) برای استقلال و علی انصاریان (۷۰) برای پرسپولیس

۵۴- بیست و سوم خرداد سال ۱۳۸۲
* پرسپولیس ۲ – استقلال یک
گل‌ها: یحیی گل محمدی (۱۱) و بهنام ابوالقاسم پور (۵۰) برای پرسپولیس و علیرضا اکبرپور (۶۳) برای استقلال

۵۵- بیست و پنجم مهر سال ۱۳۸۲
* استقلال ۲ – پرسپولیس یک
گل‌ها: علی سامره (۸) و محمود فکری (۵۷) برای استقلال و عیسی ترائوره (۷۰) برای پرسپولیس

۵۶- سیزدهم بهمن سال ۱۳۸۲
* پرسپولیس یک – استقلال یک
گل‌ها: داوود سید عباسی (۳) برای استقلال و حامد کاویانپور (۲۰) برای پرسپولیس

۵۷- اول آبان سال ۱۳۸۳
* پرسپولیس صفر – استقلال صفر

۵۸- هفتم اسفند سال ۱۳۸۳
* استقلال ۳ – پرسپولیس ۲
گل‌ها: غلامرضا عنایتی (۶۸)، محمود فکری (۸۳) و پیروز قربانی (۹۰) برای استقلال و سهراب انتظاری (۷۷) و شیث رضایی (۸۴) برای پرسپولیس

۵۹- چهاردهم آبان سال ۱۳۸۴
* استقلال یک – پرسپولیس صفر
گل: غلامرضا عنایتی (۵۶)

۶۰- نوزدهم اسفند سال ۱۳۸۴
* پرسپولیس صفر – استقلال صفر

۶۱- دوازدهم آبان سال ۱۳۸۵
* پرسپولیس ۲ – استقلال یک
گل‌ها: مهرزاد معدنچی (۲۳) و مهرداد اولادی (۷۰) برای پرسپولیس و امیرحسین صادقی (۱۷) برای استقلال

 

 

۶۲- دهم فروردین ۱۳۸۶
* پرسپولیس یک – استقلال یک
گل‌ها: علیرضا واحدى‌ نیکبخت‌ (۱۳) برای پرسپولیس و شیث رضایی (۴۲ – گل به خودی) برای استقلال

۶۳- بیست و دوم مهر ۱۳۸۶
* استقلال یک – پرسپولیس یک
گل‌ها: امیدرضا روانخواه (۵۸) برای استقلال و محسن خلیلی (۸۳) برای پرسپولیس

۶۴- پانزدهم فروردین ماه ۱۳۸۷
* پرسپولیس یک – استقلال یک
گل‌ها: محسن خلیلی (۲۸) برای پرسپولیس و امید رضا روانخواه (۴) برای استقلال

۶۵ – ۱۲ مهرماه ۱۳۸۷
* پرسپولیس یک – استقلال یک
گل‌ها: علی کریمی (۸۸) برای پرسپولیس و آرش برهانی (۴۶) برای استقلال

۶۶- بیست و پنجم بهمن ۱۳۸۷
* استقلال یک – پرسپولیس یک
گل‌ها: مجتبی جباری (۶۷) برای استقلال و مازیار زارع (۳+۹۰ – پنالتی) برای پرسپولیس

۶۷- دهم مهر ۱۳۸۸
* استقلال یک – پرسپولیس یک
گل‌‎ها: حسین کاظمی (۵۵) برای استقلال و عادل کلاه کج (۵۱) برای پرسپولیس

۶۸- چهاردهم بهمن ۱۳۸۸
* پرسپولیس ۲ – استقلال یک
گل‌ها: هادی نوروزی (۳۷) و کریم باقری (۸۷) برای پرسپولیس و فرهاد مجیدی (۱۶) برای استقلال

۶۹- جمعه ۲۳ مهر ۱۳۸۹
* استقلال یک – پرسپولیس صفر

 

گل‌: فرهاد مجیدی (۱+۹۰)

 

۷۰- جمعه ۱۰ فروردین ۱۳۹۰
* پرسپولیس صفر – استقلال یک
گل: آرش برهانی (۴۳)

۷۱- جمعه ۲۵ شهریور ۱۳۹۰
* پرسپولیس صفر – استقلال ۲
گل‌ها: فرهاد مجیدی(۱۵) و مجتبی جباری (۸۲)

۷۲- دوشنبه ۱۶ آبان‌ ۱۳۹۰
* استقلال ۲ – پرسپولیس ۲
گل‌‌ها: آرش برهانی (۳۳) و حنیف عمران‌زاده (۷۰) برای استقلال و هادی نوروزی (۷- پنالتی و ۴۷) برای پرسپولیس

 

۷۳- جمعه ۱۸ آذرماه ۱۳۹۰
* پرسپولیس صفر – استقلال ۳
گل‌‎ها: مجتبی جباری(۹۵ و ۹۸- پنالتی) و  اسماعیل شریفات(۱۰۷)

۷۴- پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۰
* استقلال ۲ – پرسپولیس ۳
گل‌ها: میلاد میداودی (۳۱) و فریدون زندی (۵۰) برای استقلال – ایمون زاید (۸۲، ۸۳ و ۱+۹۰) برای پرسپولیس

 

 

 

۷۵- جمعه ۳ شهریور ۱۳۹۱
* پرسپولیس صفر – استقلال صفر

پنجشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۲:۲۸
کد خبر : 4957
بازدیدها: 300

پاسخی بگذارید »