سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

درازشدن بینی پینوکیو حقیقت دارد

danesheroz آذر ۲۷, ۱۳۹۱ ۰

دانشمندان ثابت کرده اند که هنگام دروغگویی بینی انسان واکنش های فیزیولوژیکی نشان می دهد، مانند پینوکیو که بینی اش چند سانتیمتر دراز می شد.  به نقل از تورنتو استار، محققان دانشگاه گرانادا اسپانیا از شیوه ترموگرافیک ( گرما سنجی) برای مطالعه تغییرات حرارت نقاط متفاوت بدن هنگام فعالیت های مختلف استفاده کردند. در روش [&hellip

دانشمندان ثابت کرده اند که هنگام دروغگویی بینی انسان واکنش های فیزیولوژیکی نشان می دهد، مانند پینوکیو که بینی اش چند سانتیمتر دراز می شد.
 به نقل از تورنتو استار، محققان دانشگاه گرانادا اسپانیا از شیوه ترموگرافیک ( گرما سنجی) برای مطالعه تغییرات حرارت نقاط متفاوت بدن هنگام فعالیت های مختلف استفاده کردند.

در روش ترموگرافیک از دستگاه های ویژه ای برای عکسبرداری از حرارت متصاعد شده از هر سوژه مورد مطالعه استفاده می شود.

هنگام دروغ گفتن کدام قسمت بدن انسان گرم می شود؟ ظاهرا افسانه پینوکیو چندان از واقعیت دور نیست.

براساس تحقیق دانشگاه گرانادا هنگامی که دروغ می گوییم بینی ما اندکی گرمتر می شود همچنین عضلات اوربیتال در گوشه داخلی چشم.

احتمالا این پدیده ناشی از سرعت جریان خون است اما به فعالیت اینسولار مغز نیز ارتباط دارد. اینسولار جزیی از سیستم تشویقی مغز بوده و فقط  هنگام احساسات واقعی واکنش نشان می دهد.

در عین حال، در ردیابی و تنظیم حرارت بدن نیز نقش دارد. در واقع، نوعی نشانگر از وضعیت بدن است که سوژه را از احساسات واقعی اش آگاه می سازد.

حتی اگر تصور کنید که دروغ شما پذیرفته شده است اما کورتکس ایسولار مغز همواره واقعیت را می داند و می تواند حتی نشانه هایی ظاهری را با تغییر حرارت برخی از نقاط صورت از جمله بینی بروز دهد.

با اینکه نتیجه این تحقیق قابل توجه است اما کمتر احتمال دارد که بتوانیم برای  تشخیص دروغ یا حقیقت گویی شخصی بینی او را دست بزنیم. مترجم: بهرام افتخاری.

منبع: جام جم
دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۱ - ۱۴:۴۷
کد خبر : 1157
بازدیدها: 196

پاسخی بگذارید »