دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بررسی موضوع افزایش مصرف سیگار در میان دختران در گفت‌وگو با رئیس دانشکده پلیس زن:

دختران به سمت سیگار می‌روند چون گمان می‌کنند پرستیژ اجتماعی برایشان می‌آورد

danesheroz خرداد ۱۰, ۱۳۹۲ ۰

دانش روز ،این طرز فکر که دختران سیگاری از طبقه بالای اجتماعی هستند، دختران سیگاری را بیشتر به این کار تشویق می‌کند.

بر اساس آمار، ۴۳ درصد دختران در ایران جزو مصرف کنندگان سیگار هستند، طبق این آمار متوسط سن شروع سیگار در میان دختران به زیر ۲۰ سال رسیده و میزان مصرف در بین دختران سیگاری نیز افزایش چشمگیری داشته است، به طوری که در پارک ها، خیابان ها، رستوران ها و… سیگار کشیدن دختران و زنان عادی شده است.

دکتر فریبا شایگان، جامعه شناس و رئیس دانشکده پلیس زن در گفت‌وگو با راه دانشجو درباره عادی شدن سیگار کشیدن دختران و زنان اظهار داشت: در حال حاضر سیگار کشیدن زنان در جامعه متداول شده است، اما نمی توان گفت این مسئله در جامعه زیاد شده است. با توجه به اینکه این مسئله عملی نابهنجار بوده و با فرهنگ و ارزش های جامعه ما هماهنگ نیست، بنابراین چون برای ما عملی ناخوشایند و ناپسند به شمار می آید، حتی موارد کم آن هم برای جامعه ما زیاد است.

وی در ادامه افزود: متاسفانه سیگار کشیدن دختران و زنان در جامعه عادی شده و آن هم به این دلیل که کنترل های غیر رسمی بر هنجارهای موجود در جامعه تضعیف شده است. ما یک کنترل رسمی داریم که توسط قانون و مجریان قانون و دستگاه های رسمی صورت می گیرد و یک کنترل غیر رسمی که بسیار کارآمدتر و موثرتر است و آن هم نگاه جامعه به ناهنجاری هاست. عموم جامعه با نگاه های تحقیرآمیز یا تمسخرآمیز و یا نگاه هایی که حکایت از نارضایتی از وضعیت موجود دارد، می توانند رفتارهای نابهنجار افراد را در جامعه به طور غیررسمی کنترل کنند. بنابراین با این نگاه ها حتی می توان به دختران و زنان سیگاری که در سطح جامعه و جلوی چشم دیگران سیگار می کشند، آنها را متوجه عمل نابهنجارشان کرد.

این جامعه شناس خاطرنشان کرد: از دیدگاه جامعه شناختی چنین رفتاری از سوی مردم جامعه باعث می شود، هنجارشکنان به خودشان اجازه عمل و رفتار نابهنجار را ندهند. از آنجایی که مردم همواره در جامعه حضور دارند، اگر این نوع کنترل وجود داشته باشد در واقع هر  جایی که افراد می خواهند ناهنجاری بکنند، احساس فشار و سختی به آنها اجازه نخواهد داد. مراکز قانونی و مراجع قانونی همه جا حضور ندارند لذا این بخش کنترل اجتماعی در جامعه ما ضعیف شده است.

دکتر شایگان با بیان اینکه این نحوه از کنترل غیررسمی اجتماعی در اسلام به امر به معروف و نهی از منکر اطلاق شده است، اظهار داشت: از دیگاه جامعه شناختی همین امر نقش پررنگتری برای کنترل اجتماعی دارد. متاسفانه زمانی که افراد احساس می کنند تکلیفی در قبال ناهنجارهای جامعه ندارند و امر به معروف برایشان عواقبی دارد، دیگر آن کنترل های غیر رسمی اجتماعی وجود نخواهد داشت. بنابراین افرادی که هنجارهای اجتماعی را زیر پا می گذارند به راحتی به خود اجازه می دهند رفتارهای خود را در ملاء عام انجام دهند، سیگار کشیدن دختران و زنان هم از آن دسته ناهنجاری های اجتماعی است.

وی با اشاره به اینکه نقش تهاجمات فرهنگی در این امر بی تاثیر نیست، تصریح کرد: گاهی زنان علاقه دارند که رفتارهای مردانه از خودشان بروز دهند و این مسئله در روی آوردن زنان به انواع مواد مخدر نشانگر همسان پنداری زنان با مردان است. آمار سازمان های رسمی از گرایش بانوان به انواع مواد مخدر به ویژه موادخدر صنعتی و سیگار هم در این راستا است. در واقع  برخی از این زنان به دنبال نوعی همسان پنداری با مردان هستند و اینکه احساس می کنند چیزی از آنها کم ندارند و فشارهای تهاجم فرهنگی در بروز و ظهور این مسایل بی تاثیر نیست.

رئیس دانشکده پلیس زن اظهار داشت:  زمانی که یک خرده فرهنگ در جامعه حاکم می شود، در همه ابعاد جامعه تاثیر می گذارد. برخی از دختران در سنین نوجوانی به رفتار و اعمالی روی می آورند که می خواهند خود را بزرگ نشان دهند. برای مثال نوع پوشش، آرایش، استفاده از مواد مخدر صنعتی، سیگار کشیدن و… در میان دختران نوجوان همه حکایت از بزرگ بینی آنها دارد. بنابراین خرده فرهنگ هایی که از یک جامعه به جامعه دیگر ورود پیدا می کند بر تمام ابعاد جامعه و شخصیت افراد و بعضا هویت آنها نفوذ می کند و آنها را تحت تاثیر خود قرار می دهد. این رفتارهای نابهنجار در جامعه ما اندک هستند اما چون در فرهنگ کشورمان ناپسند و ناخوشایند شمرده می شوند، بیشتر به چشم می آیند. بنابراین نمی توانیم این رفتارهای نابهنجار که این روزها در میان دختران و زنان جامعه ما شکل گرفته را به تمام جامعه تعمیم داد، بلکه این موارد بیشتر در شهر تهران به دلیل اینکه پایتخت بوده و دارای ویژگی های خاص بوده بیشتر و سریعتر تحت تاثیر خرده فرهنگ ها و عناصر فرهنگی نوظهور در جامعه قرار می گیرند.

دکتر شایگان درباره اینکه آیا مانند طرح امنیت اخلاقی برای مبارزه با بدحجابی برای زنان سیگاری در جامعه کنترل اجتماعی ویژه صورت می گیرد، گفت: بعید می دانم در جایی مصرف سیگار برای زنان را ممنوع کرده باشند تا مجریان قانون به استناد این قانون بخواهند جلوی آن را بگیرند. چه بسا که برای برخورد با بدحجابی نیز موارد قانونی را کافی نمی بینیم و حتی بعضا هم موثر نیستند. بنابراین در امر فرهنگ سازی نقش سایر سازمان های متولی امر فرهنگ باید پررنگ ظاهر شوند. در حال حاضر ۲۷ ارگان مسوول امور فرهنگی در کشور فعال هستند، اما در برخوردهای قانونی خیلی ضعیف عمل می کنند. حتی اگر قانونی هم برای برخورد با زنان سیگاری در جامعه وجود داشته باشد، همیشه که پلیس و یا نیروهای مجری قانون در جامعه حضور ندارند لذا فردی که از جلوی چشم پلیس دور شد کار خود را انجام می دهد اما اگر نظارت اجتماعی و کنترل غیر رسمی باشد و اگر خانمی را هنگام کشیدن سیگار می بینیم با کنترل های غیر رسمی از طریق نگاه کردن به او شخصیت ناهنجار را او را زیر سوال می بریم و آن فرد دیگر چنین کاری را نمی کند و یا حداقل در ملاء عام انجام نمی دهد.

این جامعه شناس بیان داشت: بعضا مردم گمان می کنند که دختران سیگاری چون از طبقه بالای اجتماعی بوده، مجاز به انجام این کار هستند و این طرز فکر، در حقیقت دختران سیگاری را بیشتر به این کار تشویق می کند. شاید فکر می کنند که این فرد سیگاری از یک طبقه بالای اجتماعی و یا پرستیژ اجتماعی برخوردار است. کشیدن سیگارهای لوکس یا به طور کلی پرستیژ سیگار کشیدن در طبقات بالای اجتماعی است و چون یک خرده فرهنگی وارد می شود که در طبقات اجتماعی می خواهند خودشان را برتر و خاص تر از طبقات دیگر نشان دهند،به طوری که همیشه متفاوت از دیگران عمل می کنند و زمانی که یک کاری را انجام دادند و دیدند که این کار به طبقات دیگر تسری پیدا کرد و آنها هم این کار را انجام  می دهند، به این فکر می افتند که نوع آن را تغییر دهند. اگر سیگار می کشند و دیدند که این نوع رفتار آنها رواج پیدا کرده نوع سیگارشان و یا نحوه کشیدن آن را هم تغییر می دهند. سیگار کشیدن، بدحجابی، نوع پوشش، نوع آرایش، حیوان گردی از جمله رفتارهایی است که این اقشار جامعه از خود نشان می دهند تا از دیگران متمایز باشند.

وی با بیان اینکه جوانان همواره به دنبال تنوع و مُدهای جدید هستند، اظهار داشت: در جامعه ایرانی و اسلامی از شخصیت و نقش زن در جامعه تعریف متفاوتی شده است، تا زمانی که همه اقشار جامعه برای مبارزه با ناهنجاری ها و نابه سامانی های اجتماعی خودشان را مسوول ندانند نمی توان با معضلات و پدیده های اجتماعی مبارزه کرد، بطوری که ورود رسانه های بیگانه به کشور نیز در تسری دادن به تهاجمات فرهنگی بیشتر می شود.

دکتر شایگان گفت: اگرچه است ممکن است در کشورهای خارجی سیگار کشیدن زنان به عنوان ضد ارزش نباشد اما برای خانم ها زشت و ناپسند شمرده می شود، بنابراین برای آگاه سازی اقشار جامعه و به ویژه زنان در الگو برداری از فرهنگ های بیگانه بایستی الگوهای جایگزین و متناسب با فرهنگ کشورمان را ایجاد کنیم. در واقع باید ارزش های جایگزین را به آنها ارایه دهیم.

جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۹:۲۲
کد خبر : 22921
بازدیدها: 292

پاسخی بگذارید »