پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

دانش آموزان معترض در شیلی خواستار تحصیلات رایگان

danesheroz اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۲ ۰
دانش آموزان معترض در شیلی خواستار تحصیلات رایگان

دهها هزار دانش آموز با برگزاری تظاهرات در شهرهای مهم شیلی خواستار سیستم آموزشی و تحصیلی در این کشور رایگان شده اند.

مقامات امنیتی شیلی گفتند ۳۷ هزار دانش آموز روز چهارشنبه (۱۸ اردیبهشت) با برگزاری تظاهراتی در شهر سانتیاگو پایتخت این کشور خواستار پایان آموزش غیر انتفاعی شدند.

اگرچه سازمان دهندگان این تظاهرات گفتند که بیش از ۸۰ هزار دانش آموز در تظاهرات شهر سانتیاگو شرکت داشتند.

در این تظاهرات که تا حد زیادی به صورت مسالمت آمیز برگزار شد؛ معترضان با حمل پرچم هایی، شعارهایی در راستای داشتن تحصیلات رایگان و پایان یافتن آموزش غیر انتفاعی در شیلی سر می‌دادند.

گزارش های منتشره حاکی از آن است که نیروهای پلیس و معترضان در برخی از مناطق پایتخت با یکدیگر درگیر شدند و نیروهای پلیس با استفاده از شلیک گاز اشک آور و خودروهای آبپاش تلاش کردند تا معترضان را متفرق کنند.

همچنین اعتراضات مشابهی در شهرهای والپارایزو، کنسپسیون، تماکو و والدیویا شیلی برگزار شد.

این دومین تظاهرات گسترده دانش آموزان از ابتدای امسال تاکنون به شمار می‌آید.

مقامات شیلی در تاریخ یازدهم آوریل برآورد کردند که در اعتراضات ابتدایی امسال حدود ۱۵۰ هزار دانش آموز با برگزاری تظاهرات در سراسر کشور خواستار بهبود سیستم آموزشی و تحصیلی شدند.

معترضان می‌گویند سیستم آموزشی و تحصیلی در شیلی کاملا غیر منصفانه است، در حالی که دانش آموزان طبقه متوسط به بهترین مدارس و سیستم آموزشی در این کشور منطقه امریکای لاتین دسترسی دارند، افراد با قدرت مالی کمتر، باید در مدارسی دولتی و بدون بودجه تحصیل کنند.

موج اعتراضات دانش آموزی در شیلی از سال ۲۰۱۱ آغاز شده است و این کشور در سال ۲۰۱۲ نیز شاهد برگزاری چندین تظاهرات گسترده دانش آموزی علیه سیستم آموزشی و تحصیلی بود.

شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۰:۰۱
کد خبر : 16399
بازدیدها: 138

پاسخی بگذارید »