پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مواد بیش از 1500 نفر را به کام مرگ کشاند:

دانش آموزان معتاد شناسایی می‌شوند

danesheroz1 آذر ۱۳, ۱۳۹۲ ۰
دانش آموزان معتاد شناسایی می‌شوند

دانش روز: معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی گفت: بر اساس گزارش بدست آمده از پزشکی قانونی طی ۷ ماهه گذشته در سال ۹۲ یک هزار و ۶۲۷ نفر بر اثر سوء مصرف مواد مخدر فوت کردند که هزار و ۵۱۱ نفر را مردان و ۱۱۶ نفر را زنان تشکیل می دهند

 به گزارش دانش روز، دین پرست در نشست خبری امروز خود در تشریح گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه با اشاره به کاهش مرگ و میر‌های ناشی از سوء مصرف مواد مخدر بیان داشت: بر اساس گزارش بدست آمده از پزشکی قانونی طی ۷ ماهه گذشته در سال ۹۲ یک هزار و ۶۲۷ نفر بر اثر سوء مصرف مواد مخدر فوت کردند که هزار و ۵۱۱ نفر را مردان و ۱۱۶ نفر را زنان تشکیل می دهند این آمار در مقایسه با سال ۹۱ هزار و ۷۵۱ نفر بوده است حاکی از کاهش ۷ درصدی فوت معتادان دارد.

 وی در ادامه تصریح کرد: استانهای تهران و اصفهان بیشترین و هر‌مزگان و خراسان جنویی کمترین آمار مرگ و میر های ناشی از مواد مخدر را دارند.

 وی در ادامه با اشاره به تامین اعتبار بیمه پایه برای بستری و درمان معتادان اظهار داشت: طبق قانون دولت موظف است که درمان هزینه معتادان بی بضاعت را تقبل کند.

 ۲۲.۵ میلیارد تومان بودجه ای است که برای این برنامه پیش بینی شده و امید است تا چند روز آتی نهایی شود.

 دین پرست با اشاره به اینکه درمان اجباری معتادان از اولویت های جدی و در دستور کار ستاد بوده است افزود: طی ۶ ماهه نخست امسال ۹ هزار و ۳۵۱ نفر در ۱۸ استان کشور تحت درمان گرفته است که ۳ هزار و ۶۲ نفر مربوط به استان تهران بوده است.

 وی در خصوص اشتغال و توانمند سازی معتادان پس از درمان اظهار داشت: ۲۵ هزار نفر از بهبود یافتگان از محل بودجه اشتغال مشغول به کار خواهند شد که سهم بهزیستی ۱۵ هزار نفر و کمیته امداد امام خمینی ۱۰ هزار نفر است. از ابتدای سال بیش از ۱۳ هزار نفر تحت آموزشهای فنی و حرفه ای برای اشتغال خود کفا‌یی قرار گرفتند.

 دین‌پرست با اشاره به طرح شیوع شناسی اعتیاد که در سال ۹۰ اجرایی شد گفت: طبق این طرح ۵۳ درصد معتادان شاغل، ۶۳ درصد متأهل و ۷۵ درصد تحصیلات دیپلم‌ به بالا دارند و این سه مؤلفه از عوامل کنترل اعتیاد است در حالی که در کشور ما بیشترین اعتیاد در این سه گروه مشاهده شده است

دین‌پرست از بازنگری و اصلاح سند جامع کنترل و پیشگیری از اعتیاد خبر داد و گفت: در بخش فرهنگی ۷ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که به همین منظور برنامه‌هایی را برای کنترل اعتیاد در مدارس خواهیم داشت تا مدرسه عاری از خطر برای مقطع متوسطه را اجرایی کنیم.

وی گفت: آموزش و پرورش نیز که اجازه داده است با  باز شدن درهای مدارس  که تاکنون اجازه ورود نمبود  ؛ بتوان طرح طرح مصون‌سازی دانش‌اموزان در معرض خطر را نیز در قالب مداخله آموزشی، اجتماعی و فرهنگی خواهیم داشت.

دین‌پرست گفت: در گذشته نمی‌توانستیم دانش‌آموزان در حال خطر را تحت پوشش قرار دهیم بسیاری از دانش‌ آموزان والدین معتاد دارند و در زندان به سر می‌برند به همین دلیل به دنبال اجرای طرح جلوگیری از اخراج دانش‌اموزان معتاد نیز هستیم.

ین‌پرست با اشاره به سند جامع پیشگیری اولیه از اعتیاد به عنوان بالاترین سند اجرایی کشور، بیان داشت : این سند با هدف بررسی موانع و مشکلات موجود در روند تحقق برنامه‌ها، روند اجرایی پروژه‌های مصوب توسط دستگاه‌ها، رفع خلاءها و نواقص سند و پیش‌بینی ساز و کارهای لازم برای پایش و ارزیابی میزان اثربخشی فعالیت‌ها در قالب کارگروهی با حضور نمایندگان دستگاه‌های فرهنگی و پیشگیری در حال بحث، بررسی و اصلاح است.

وی در ادامه تصریح کرد : بر اساس سند جامع پیشگیری از اعتیاد، استانداری‌ها موظفند ۱۰ درصد از اعتبارات فرهنگی استان را  به اجرای این طرح در استان خود اختصاص دهند که بخشنامه آن آبان ماه امسال از سوی قائم مقام وزیر در امور اجتماعی و فرهنگی و دبیر شورای اجتماعی کشور به استانداران ابلاغ شده است.

دین پرست در ادامه  با اشاره به اختصاص ۲۰ میلیارد تومان به حوزه فرهنگی و و پیشگیری ۱۵ دستگاه مرتبط  افزود : برخلاف سال گذشته که به تعداد اندکی از دستگاه‌ها اعتبار اختصاص یافت، در سال جاری هشت دستگاه دیگر نیز به این دستگاه‌ها اضافه شده و شامل وزارتخانه‌های بهداشت و درمان، علوم و تحقیقات، آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان‌های بهزیستی، زندان‌ها، تبلیغات اسلامی، جمعیت هلال‌احمر، دانشگاه پیام‌نور، دانشگاه آزاد، نیروی مقاومت بسیج، کمیته امداد و بنیاد شهید و امور ایثارگران است.

پلمپ ۹۴۸ مرکز ترک اعتیاد غیر مجاز

وی همچنین در مورد مراکز ترک اعتیاد غیرمجاز بیان داشت : ۱۱۵۸ مرکز غیرمجاز را شناسایی کرده‌ایم که ۹۴۸ مرکز تعطیل شده یا زمینه اخذ قانونی آنها فراهم شده است.

دین پرست در ادامه تصریح کرد: سال آینده سالی خواهد بود که بی‌پروا آمار اعتیاد را در مراکز آموزشی اعلام کنیم چرا که پس از سالها دو ماه است که وزارت آموزش و پرورش اجازه اجرای طرح شیوع‌شناسی اعتیاد را داده است.

وی در پایانیاد آور شد : جمع‌آوری معتادان در دسترس‌ترین و آسان‌ترین اقدام در مبارزه با مواد مخدر است  است اما سیاست ستاد مبارزه با مواد مخدر توسعه مراکز درمان داوطلبانه‌ است. باید مراکز درمان را افزایش دهیم اما قرار نیست مراکز ماده ۱۶ یعنی اردوگاهها افزایش یابد. در عین حال در چرخه قاچاق نیز مشکل اصلی داریم.

منبع: باشگاه خبرنگاران

چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۲ - ۱۵:۳۸
کد خبر : 77768
بازدیدها: 347

پاسخی بگذارید »