سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

دانش‌ آموز ۱۳ساله، رکورد دار کوچکترین دانشمند سازنده رآکتور هسته‌ ای

danesheroz1 اسفند ۱۷, ۱۳۹۲ ۰
دانش‌ آموز ۱۳ساله، رکورد دار کوچکترین دانشمند سازنده رآکتور هسته‌ ای

دانش روز: دانش‌ آموز ۱۳ ساله اهل لنکشایر انگلیس با ساخت یک رآکتور هسته‌ ای کوچک در آزمایشگاه مدرسه، موفق به انجام فرآیند همجوشی هسته‌ ای شد

به  گزارش دانش روز، پیش از این «تیلور ویلسون»، دانش‌آموز ۱۴ ساله آمریکایی در سال ۲۰۰۸ موفق به انجام همجوشی هسته‌یی شده بود، اما «جیمی اداوردز» این رکورد را به نام خود ثبت کرد.

این دانش‌آموز ۱۳ ساله انگلیسی تحقیقات خود را از ماه اکتبر (مهر ماه) آغاز کرده و موفق به تکمیل فرآیندی موسوم به inertial electrostatic confinement شد.

«جیمی» با استفاده از اطلاعات و راهنمایی‌های موجود در وب‌سایت منبع باز فیزیکدانان آماتور، تلاش کرد تا همجوشی هسته‌یی را در محیط آزمایشگاه تولید کند.

درخواست بودجه از آزمایشگاه‌های مختلف هسته‌یی و دانشگاه‌ها رد شد، اما مسوولان مدرسه با اختصاص بودجه دو هزار پوندی به پروژه این دانش‌آموز ۱۳ ساله موافقت کردند.

برخی از تجهیزات مورد نیاز برای ساخت رآکتور هسته‌یی از لیتوانی، آمریکا و مناطق مختلف انگلیس سفارش داده شدند و با کمک این رآکتور، دو اتم هیدروژن با یکدیگر برخورد داده شدند.

رکورد این دانش‌آموز در تولید همجوشی هسته‌یی باید توسط کنسرسیوم تحقیقات Open Source Fusor تأیید شود.

در فرآیند همجوشی هسته‌یی، هسته‌های سبک مانند هیدروژن، دوتریوم و تریتیوم با یکدیگر همجوشی داده شده و هسته‌های سنگین‌تر و مقداری انرژی تولید می‌شود.

منبع: ایسنا
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۱:۳۵
کد خبر : 97306
بازدیدها: 485

پاسخی بگذارید »