پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

دانشمندان قدیمی‌ترین دی ان ای دنیا را شناسایی کردند

danesheroz2 تیر ۸, ۱۳۹۲ ۰
دانشمندان قدیمی‌ترین دی ان ای دنیا را شناسایی کردند

دانش روز: دانشمندان از یک استخوان فسیل شده کوچک یخ زده در یوکان کانادا کد ژنتیکی یک اسب باستانی ۷۰۰ هزار ساله را رمزگشایی کردند

به گزارش دانش روز، دانشمندان با استفاده از تکنیکهای جدید و محاسبات رایانه ای دی ان ای تکه فسیل ۱۲ سانتیمتری را که قسمت اعظم آن با باکتریهای مدرن پوشیده شده بود را شناسایی کرده و تصویر ژنتیکی مطلوبی از یک اسب باستانی به دست آورند.

این اسب ۷۰۰ هزار ساله حدوداً ۱۰ برابر قدیمی تر از هر حیوان دیگری است که تا امروز ژنوم آن شناسایی شده است.

محققان نتایج تحقیقات خود را در مجله نیچر منتشر کرده و آن را طی یک همایش علمی در شهر هلسینکی، پایخت فنلاند به بحث گذاشتند.

این تحقیقات بینش بهتری نسبت به تکامل یکی از پستاندارانی فراهم می کند که بیشترین مطالعات روی آن انجام شده است و شاید احتمالهای جدیدی را برای تعیین نقشه ژنتیکی تمام حیوانات باستانی پیش روی محققان قرار بدهد.

قدیمی ترین فسیلهایی که تاکنون از نظر ژنتیکی بررسی شده بودند اقوام باستانی نئاندرتالهایی بودند که قدمت آنها به ۷۵ هزار سال پیش باز گشته و در غاری در سیبری پیدا شده بودند.

براساس اظهارات محققان، این اسب باستان اندازه اسبهای عربی امروز بوده است و ژنهای آن مشابه گونه های امروزی که دارای ماهیچه های بزرگ و مناسب مسابقه بود، نیست.

تکنیکهای جدید نقشه برداری ژنتیکی که دانشمندان استفاده کردند و تمام انواع تغییرات تکنیکی را در بردارد نه تنها برای فسیلهای مناطق یخ زده چون یوکان کانادا و سیبری روسیه به کار می رود بلکه می توان آن را برای شرایط جوی متعادل تری به کار برد که در نهایت می تواند این امکان را برای دانشمندان فراهم کند تا نقشه ژنوم حیوانات یک میلیون سال پیش را مشخص کنند.

منبع:خبرگزاری  مهر

شنبه ۸ تیر ۱۳۹۲ - ۱۵:۵۴
کد خبر : 33262
بازدیدها: 139

پاسخی بگذارید »