یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

دانشمندان بقایای قاره ای گمشده را در اقیانوس اطلس کشف کردند

atena92 اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۲ ۰

گروهی از دانشمندان برزیلی و ژاپنی در اعماق جنوب اقیانوس اطلس سنگهایی را یافته اند که ممکن است باقی مانده قاره ای گم شده باشد

به گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز، نمونه های کشف شده صخره ای گرانیتی است که معمولا فقط در قاره ها یافت می شود. نمونه های کشف شده مربوط به منطقه ای در کف اقیانوس در حدود هزار و پانصد کیلومتری جنوب شهر ریو دژانیرو بوده است.
به گفته زمین شناسان این نمونه ها احتمالا بیانگر حرکت لایه های زمین طی قرنها است و گرانیتها مربوط به دوران وجود یکی از قاره های عظیم ماقبل تاریخ به نام پانگئا بوده است. این قاره صد میلیون سال پیش از جدا شدن قاره های آفریقا و آمریکای جنوبی پدید آمده بود.
روبرتو ونتورا زمین شناس می گوید :« هنگامی که این نمونه های گرانیت روی عرشه کشتی آمد، و پس از مطالعات سنگ شناسی ژئوشیمی و زمین شناسی بر روی این مواد بسیار شگفت زده شدیم و با خود گفتیم این سنگها اینجا چه می کنند. ما اصلا انتظار کشف چنین نمونه هایی را در این منطقه نداشتیم به ویژه نزدیک ریو گرانده که دارای آب های عمیق و با چگالی پوسته اقیانوسی طبیعی است. بنا براین به این نتیجه رسیدیم که این نمونه ها ممکن است بخشی از پوسته یک قاره باشد.
»
میلیونها سال پیش ابرقاره پانگئا شروع به تجزیه کرده است.
به کمک زیردریایی سه نفره ای که به بازوی قدرتمندی مجهز است، نمونه هایی جمع آوری شده است.
داستانهای مربوط به شهر افسانه ای آتلانتیس به این بخش از اقیانوس اطلس مربوط می شود. افلاطون فیسلوف یونانی داستان شهر آتلانتیس را که برای همیشه زیر دریاها مدفون شده است، دو هزار و ششصد سال پیش بیان کرده است.

شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۷:۰۹
کد خبر : 16509
بازدیدها: 124

پاسخی بگذارید »