پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

دانشمندان ، چگونگی تاثیر ورزش بر کاهش خطر سرطان سینه را کشف کردند

atena92 اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۲ ۰

محققان علوم پزشکی در آمریکا اعلام کردند ورزش با تغییراتی که در سوخت و ساز هورمون ها ایجاد می کند ، خطر ابتلا به بیماری سرطان سینه را کاهش می دهد

دکتر مایندی کروزر و همکارانش در بخش تغذیه دانشگاه مینه سوتا در سنت پل اعلام کردند در واقع ورزش با کنترل متابولیزم هورمون استروژن در زنان ، به کاهش خطر ابتلا به سرطان مهلک سینه کمک می کند.
به گفته دکتر کروزر در واقع ورزش ، بر روند سوخت و ساز این هورمون تاثیر می گذارد و تولید متابولیت های خوب را افزایش می دهد که این متابولیت های خوب به نوبه خود به کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه کمک می کنند.
دکتر کروزر و همکارانش با بررسی سیصد و نود و یک زن ، چگونگی تاثیر ورزش را بر آنان مطالعه کردند.
به گزارش پایگاه خبری یورک الرت در اینترنت ، در مجموع ، از هر هشت زن در جهان یک نفر در طول عمر خود به سرطان سینه مبتلا می شود و از هر یک هزار زن بالاتر از چهل سال نیز سی نفر به این سرطان مبتلا می شوند ولی با انجام دادن ماموگرام می توان از بروز این خطر کاست.
به گفته محققان اگر زنانی که بین پنجاه تا هفتاد و پنج سال دارند به طور سالانه تحت ماموگرافی قرار بگیرند شمار مبتلایان به سرطان سینه از سی به بیست و سه نفر در هر هزار نفر کاهش می یابد.
سرطان سینه سالانه پانصد و نوزده هزار نفر را در جهان از پای در می آورد و بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی ، میزان زنده ماندن بعد از ابتلا به این سرطان از هشتاد درصد در امریکا ،‌ سوئد و ژاپن تا چهل درصد در کشورهای فقیر متغیر است.
همچنین زنان ساکن کشورهای صنعتی در مقایسه با سایرین، ریسک ابتلای بالاتری دارند که البته کشور ژاپن در این میان یک استثناء است.
در این بیماری، تکثیر بدخیم سلول های اپی تلیالی پوشاننده مجاری روی می دهد.
مانند تمام بدخیمی های اپی تلیالی، میزان بروز سرطان سینه نیز با افزایش سن تدریجاً بالا می رود.

چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۸
کد خبر : 15756
بازدیدها: 158

پاسخی بگذارید »