جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

دانشجوی ایرانی، برنده جایزه فیزیک بنیادی «سرن» شد

danesheroz1 بهمن ۱۲, ۱۳۹۲ ۰
دانشجوی ایرانی، برنده جایزه فیزیک بنیادی «سرن» شد

دانش روز: دانشجوی ایرانی برنده جایزه فیزیک بنیادی آشکارساز CMS شتابگر بزرگ هادرونی مرکز تحقیقات هسته‌یی اروپا (سرن) شد.

به گزارش دانش روز،جایزه فیزیک بنیادی آزمایشگر CMS که از سال ۲۰۱۳ اعطا می‌شود شامل یک بورس تحقیقاتی و تعدادی جایزه تحت عنوان شناسائی استعدادهای برتر موثر در آینده آشکارساز سی ام اس است که بورس تحقیقاتی امسال به محققی از موسسه ملی شیمی فیزیک و بیوفیزیک استونی و جوایز «شناسایی استعدادهای برتر فیزیک بنیادی سی ام اس»(Special Recognition Awards CMS Fundamental Physics Scholars) به رضا گلدوزیان، دانشجوی پژوهشگاه دانش های بنیادی و محققانی از دانشگاه‌های میلان ایتالیا، پرینستون و مریلند آمریکا، موسسه فیزیک هلسینکی فنلاند و موسسه CINVESTAV مکزیک اعطا شده است.

رضا گلدوزیان، دانشجوی دکتری فیزیک ذرات تجربی پژوهشکده ذرات و شتابگرهای پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و برنده جایزه برجستگان فیزیک بنیادی (FPS) مرکز تحقیقات هسته‌یی اروپا (سرن) در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: این جایزه برای حمایت از فعالیت محققان جوان فیزیک ذرات تجربی در تحقیقات آشکارساز CMS شتابگر بزرگ هادرونی (LHC) مرکز تحقیقات هسته‌یی اروپا (سرن) که بزرگترین شتابگر ذرات دنیاست اعطا می‌شود.

وی درباره نحوه انتخاب برندگان جایزه برجستگان فیزیک بنیادی CMS گفت: در فراخوان جایزه از تمام محققان جوان از دانشجویان تحصیلات تکمیلی تا محققان پسادکتری که در ارتباط با تحقیقات آشکارساز CMS فعالیت تجربی کرده بودند خواسته شده بود رزومه و گزارشی از فعالیت‌های خود ارائه کنند و در ادامه از عده‌ای از برگزیدگان برای انجام مصاحبه درخصوص فعالیت‌های صورت گرفته و پروپوزال دعوت شد که در پایان برندگان جایزه انتخاب شدند. .هیات داوران این جایزه نیز شامل ۲۰ نفرازفیزیک پیشگان برجسته سرن است.

گلدوزیان درخصوص همکاری‌های خود در تحقیقات CMS سرن گفت: از دو سال پیش در چارچوب تحقیقات رساله دکتری خود که بخشی از آن به توسعه شبیه‌سازی در آشکارساز CMS و بخشی از آن به آنالیز داده‌های جمع آوری شده توسط این آشکارساز در سال ۲۰۱۲ در راستای کشف فیزیک جدید در حوازه کوارک تاپ اختصاص دارد در تحقیقات CMS مشارکت دارم.

وی خاطرنشان کرد: در آشکارساز CMS برخورد دهنده بزرگ هادرونی (LHC) مرکز تحقیقات هسته‌یی اروپا بالغ بر سه هزار و ۸۰۰ نفر کار می‌کنند که دو هزار نفر آنها فیزیکدان هستند. ایران از سال ۲۰۰۰ به CMS پیوسته و حدود ۱۴، ۱۵ محقق ایرانی در این بخش همکاری دارند که در مشاهده شواهد قطعی بر وجود ذره بوزون هیگز در آشکارساز CMS هم نقش داشته‌اند.

گلدوزیان خاطرنشان کرد: مرکز تحقیقات هسته‌یی اروپا در سال ۱۹۵۳ با همکاری ۱۲ کشور اروپایی تشکیل شده و در حال حاضر ۲۰ عضو اصلی از اروپا و تعدادی عضو ناظر وهمکار دارد. در مجموع حدود ۱۰ هزار نفر دربخش‌های مختلف مرکز فعالیت دارند.

منبع: ایسنا

شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۲ - ۲۰:۰۲
کد خبر : 91048
بازدیدها: 235

پاسخی بگذارید »