دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

داستان کرایه‌ها و ۳۰ غرفه فروش البرز کارت برای جمعیت میلیونی کرج/ ناراضی هستی، دربست بگیر تا اتاق رئیس

sheida92 اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۲ ۰
داستان کرایه‌ها و ۳۰ غرفه فروش البرز کارت برای جمعیت میلیونی کرج/ ناراضی هستی، دربست بگیر تا اتاق رئیس

کرج- خبرگزاری مهر: شهروندان کرجی در حالی از وضعیت اتوبوسرانی و تاکسیرانی شهر انتقاد دارند که مسئولان شهری می گویند همه چیز آرام و خوب است و بهترین خدمات را در این حوزه انجام داده‌ اند، ااما گذری بر خیابان های شهر و گفتگو با شهروندان حاکی از گلایه هایی از جنس تخلف و عدم اعمال دستورالعمل هاست

اینجا کرج است. شهری که روزی از مناطق پایتخت بود، ولی امروز به عنوان مرکز استان البرز در انتظار طلایی شدن قرار دارد. هر چند این محله ییلاقی سالهاست دستخوش مهاجرت روستائیان و شهرهای اطراف و کارگران کارخانه ها بزرگراه تهران – کرج شده است، ولی به گفته شهروندان کرجی وضعیت حمل و نقل به وضعیت استاندارد نرسیده است.

اکثریت ساکنین کرج بویژه شهرنشینان جنوب شهر از وضعیت اتوبوسرانی در این کلانشهر گلایه‌ دارند و انگشت انتقادشان به سوی مسئولان شهری نشانه رفته است.

گروهی از شهروندان در گفتگو با مهر می گویند: از شرایط کمی و کیفی وسایل مسافربری ناراضی هستیم. هم ناوگان اتوبوسرانی کم است و هم شرایط داخل اتوبوس ها در شأن مسافران نیست. از تهویه های خراب گرفته تا صندلی های سفت و سخت و عدم مناسب سازی برای تردد معلولان و نزدیکی ایستگاه ها به یکدیگر.

مردم می گویند: حجم مسافر گاه آنقدر زیاد می شود که مانند کمپوت انسان باید فشرده و در محیطی گرم و گاه آلوده منتظر توقف اتوبوس در ایستگاه بعدی باشیم. به عنوان نمونه در مسیرهای حصارک و فاز۴ مهرشهر تعداد اتوبوس‌ها بسیار کم است و این مشکلات را می توانید هر روز شاهد باشید.

حالا جدا از درد و دل شهروندان رانندگان تاکسی هم برای خودشان اما و اگرهایی داشتند. صحبت تاکسی‌سواران هم این است که کرایه تاکسی ها هنوز پول خرده دارد و جنگ بین مسافر و راننده در شبانه روز موجب اعصاب خرد کنی راننده خسته و مسافر عجول دارد، اما همین رانندگان تاکسی هم مورد انتقاد شهروندان کرجی هستند. به عنوان نمونه در برخی مسیرها از جمله گلستان عظیمیه بعضی تاکسیداران طبق دستورالعمل سازمان تاکسیرانی کرج پیش نمی روند و خودسرانه مبلغی اضافی بر نرخ مصوب از مسافر دریافت می کنند.

مقصر خودروها هستند!

حالا نوبت به توضیح مدیران و مسئولان می رسد. هر چند برای پاسخگویی همیشه توجیهی وجود دارد، ولی به هر حال پاسخ مسئولان را هم باید شنید.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهر کرج در گفتگو با خبرنگار مهر در این خصوص گفت : تا بدین لحظه سازمان اتوبوسرانی تمام تلاش های خود را در زمینه آسایش رفاه حال شهروندان کرجی کرده و همچنان به این تلاش ها ادامه می دهد، اما زمانیکه بدلیل ازدیاد خودرو، ترافیک شدید یا تصادفی در فلان خیابان رخ داده است، کاری از دست ما برنخواهد آمد و به همین علت سازمان هر تعداد اتوبوسی که اضافه کند، به چشم مردم نمی آید.

بی آر تی در کرج… مگر می‌شود

مهرداد کیانی در پاسخ به این سوال که آیا می توان خطوط بی آر تی را به خیابان‌های کرج اضافه کرد؟، اظهار داشت: چطور می توان همانند پایتخت خطوط تندرو راه‌اندازی کرد؟ در خیابان هایی که فاقد عرض ۸ متر هستند، این اقدام امکان پذیر نیست.

وی با رد ادعایی مبنی بر اینکه در مسیر فاز۴ مهرشهر تعداد کمی اتوبوس موجود است، تصریح کرد: در حال حاضر ۲۰ دستگاه اتوبوس در خط فاز۴ مهرشهر مسافر جابجا می کند.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهر کرج و حومه تاکید کرد: وظیفه سازمان جابجا کردن مردم و حصول اطمینان به آنان است و بحثی که اهمیت بسیاری دارد، بحث خطوط شبانه شهر است که امیدواریم این خطوط افزایش یابد.

کیانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه البرز کارت استان چه مسیری را طی کرده است؟ گفت: هم اکنون حدود ۳۰ نقطه از شهر ایستگاه‌های مکانیزه اتوبوسرانی فعال شده اند که مردم می‌توانند با مراجعه به آن ایستگاه ها البرز کارت استان را خریداری کنند.

به گفته مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهر کرج و حومه نرخ خرید البرز کارت استان از ایستگاه‌های مکانیزه اتوبوسرانی ۵۰۰۰ هزار تومانی(۲۰۰۰ هزار تومان خرید کارت و ۳۰۰۰ هزار تومان اعتبار) و ۷۰۰۰ هزار تومانی(۲۰۰۰ هزار تومان خرید کارت و ۵۰۰۰ هزار تومان اعتبار) است.

وی در ادامه افزود: آن دسته از شهروندانی که پیش از این البرز کارت را تهیه کرده اند، می توانند از ۳۰ درصد تخفیف به منظور شارژ کارتشان بهره مند شوند، اما دسته دیگر که فاقد البرز کارت استان هستند، باید ۳۰ درصد شارژ را بپردازند.

توسعه البرز کارت استان

کیانی در پایان اظهارات خود به برنامه های آتی سازمان اشاره کرد و گفت: قصد داریم با کمک شورای شهر کرج بودجه‌ای را به تهیه کارت منزلت برای سالمندان و حتی کارتی برای استفاده دانش‌آموز، دانشجو و… اختصاص دهیم، همچنین بنا داریم شرایطی را فراهم کنیم که شهروندان کرجی بتوانند از همین کارت ها برای رفتن به سینما و مراکز فرهنگی و تفریحی استفاده کنند و البته سیستم GPS را در آینده به منظور نظارت هوشمند اتوبوس ها در نظر داریم.

همچنین مدیرعامل سازمان تاکسیرانی کرج در پاسخ به نارضایتی شهروندانی از رُند نشدن کرایه تاکسی، به خبرنگار مهر گفت: هر ساله نرخ کرایه تاکسی طبق اقدامات کارشناسی شده و رعایت استانداردها و مولفه‌های ویژه از سوی فرمانداری و شورای اسلامی شهر توسط اعضای این شورا مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت نیز به عنوان یک مصوبه تصویب شده ضمانت اجرایی پیدا می کند که در دستور کار تاکسیرانی قرار می گیرد.

پرویز اسکندری ادامه داد: نرخ مصوب امسال ۲۵ تا ۳۰ درصد اعلام شده است و تاکسیرانی نمی‌تواند برای رُند شدن نرخ اعلام شده، کاری کند. برای مثال نمی توانیم برای رُند شدن کرایه ۶۵۰ تومانی را ۷۰۰ تومان محاسبه کنیم زیرا نرخ تعیین شده با هماهنگی، کار کارشناسی و قانونی فرمانداری و شورای شهر صورت گرفته است.

وی همچنین در خصوص گله برخی مسافران تاکسی در برخی مسیرها همچون مسیر گلستان عظیمیه، اذعان داشت: از مسافران خواهش می کنم زمانیکه شاهد بالا بردن خودسرانه نرخ مصوب کرایه توسط تاکسی داران آن مسیر هستند، به سازمان تاکسیرانی یا حتی نیروی انتظامی گزارش دهند.

هشدار به راننده متخلف و خواهش از مسافر

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی کرج ضمن هشدار به رانندگان متخلف گفت: اگر مسافری از راننده شاکی باشد، قطعا راننده به واحد بازرسی احضار می شود. البته تخلفات سنگین وارد کمیته انضباطی شده و بعد از تکمیل مدارک، پرونده به دادگاه ارجاع می شود.

وی در ادامه به موضوع اکیپ هایی برای کنترل کرایه تاکسی اشاره کرد و یادآور شد: به منظور کنترل در نرخ کرایه تاکسی و نارضایتی مسافران از تاکسیداران، سازمان نیروهای نامحسوسی را در انتهای خطوط مستقر کرده تا به عنوان مسافر از مردم نظرسنجی کنند تا از نزدیک در جریان کامل قرار گیرند.

اسکندری تاکید کرد: مسیر ما قانونی است و ما تلاش می کنیم همواره نرخ ها و تعرفه ها در چارچوب قانون تعریف شود.

…………..

شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۳:۲۹
کد خبر : 14690
بازدیدها: 367

پاسخی بگذارید »