یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

داریوش صفوت امروز در کرج به آغوش خاک سپرده شد

danesheroz فروردین ۳۰, ۱۳۹۲ ۰
داریوش صفوت امروز در کرج به آغوش خاک سپرده شد

استاد بزرگ موسیقی و از تربیت کنندگان بزرگان موسیقی ایران پیش از ظهر امروز در کرج در آغوش خاک آرام گرفت.

صبح امروز جمعه طی مراسمی پیکر استاد “داریوش صفوت” در بی بی سکینه کرج تشییع و خاکسپاری شد.

استاد بزرگ داریوش صفوت متولد سال ۱۳۰۷، اهل شیراز و  از بزرگان موسیقی ایران بود که موسیقدانان برجسته و بنامی همچون استادان جلال ذوالفنون و پرویز مشکاتیان تحت آموزش وی اسرار نت ها و آوای موسیقی را آموخته بودند.

مرحوم صفوت خود از شاگران استاد ابوالحسن صبا بود و تا آخرین لحظه حیات وی، هنرهای موسیقایی را در محضر ایشان آموخت.

این هنرمند در طول حیات، مدتی نیز تدریس مطالعات موسیقی شرقی را در انستیتو موزیکولوژی سوربن فرانسه تجربه کرد و به موازات آن، در رشته‌ حقوق بین‌الملل مدرک دکترا کسب کرد.

در سالهایی که موسیقی ایران ردیف دستگاهی اش را از دست داده بود، قطعات پاپ و مردم پسند رسانه‌های دیداری و شنیداری را اشغال کرده بودند و موسیقی ردیف دستگاهی ایران در حال از دست دادن آخرین استادانِ کهنسال خود بود، در چنین شرایطی، استاد صفوت با راه اندازی و سرپرستی مرکز حفظ و اشاعه موسیقی، جان تازه‌ای به این هنر دمید. بیشتر نامداران و چهره‌های سر‌شناس امروز موسیقی ایرانی به نوعی وامدار موجی هستند که ۴۵ سال پیش از سوی استاد صفوت شکل گرفت.

استاد داریوش صفوت شبانگاه دوشنبه ۲۶ فروردین پس از چند سال بیماری در سن ۸۵ سالگی درگذشت، وی طی  نیم قرن گذشته نقش اساسی در موسیقی ایرانی داشته است.

فردا شنبه ۳۱ فروردین ماه نیز از ساعت ۱۶ الی۱۷:۳۰  بزرگداشت این مرحوم در مسجد جامع شهرک غرب با حضور هنرمندان پیشکسوت و برجسته ایران برگزار خواهد شد.

جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۶:۰۲
کد خبر : 12326
بازدیدها: 152

پاسخی بگذارید »