چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

خواندن افکار مردم با تصاویر ام‌ آر‌ آی!

danesheroz1 شهریور ۱, ۱۳۹۲ ۰
خواندن افکار مردم با تصاویر ام‌ آر‌ آی!

دانش روز: از تصاویر MRI‌ در مطالعات شناختی برای تعیین مناطق فعال مغز در هنگام انجام فعالیت‌های خاص استفاده می‌شود، اما محققان هلندی یک گام فراتر نهاده و از داده‌های اسکن مغزی برای بازسازی افکار و تعیین حروفی که فرد در حال فکر کردن به آنها است، استفاده کردند

به گزارش دانش روز،  محققان هلندی با ترکیب تصاویر MRI‌ و الگوریتم خاص رایانه‌ یی، موفق به بازسازی و خواندن افکار مغزی انسان شدند.از تصاویر MRI‌ در مطالعات شناختی برای تعیین مناطق فعال مغز در هنگام انجام فعالیت‌های خاص استفاده می‌شود، اما محققان هلندی یک گام فراتر نهاده و از داده‌های اسکن مغزی برای بازسازی افکار و تعیین حروفی که فرد در حال فکر کردن به آنها است، استفاده کردند.

محققان دانشگاه «رادبود نایخمن» مدلی ریاضی رایانه‌یی را توسعه داده اند که از توانایی آنالیز تصاویر اسکن مغزی برای بازسازی افکار مغزی و کشف حروفی که فرد در حال فکر کردن به آنها است، برخوردار است.

محققان با آموزش مدل رایانه‌یی، امکان تشخیص نحوه واکنش حجم کوچکی از مناطق در تصاویر اسکن مغزی موسوم به Voxels را که به پیکسل های منفرد در چشم پاسخ می‌دهند، فراهم کردند.

با ترکیب تمامی اطلاعات در خصوص پیکسل‌های Voxels، امکان بازسازی تصاویری که فرد در حین انجام اسکن مغزی در حال مشاهده آنها بود، فراهم شد؛ همچنین تعیین کلماتی که کاربر در حال فکر کردن به آنها بود، با کمک این مدل رایانه‌ای امکانپذیر شد.

به گفته محققان، مدل رایانه‌یی ریاضی با قدرت آنالیز تصاویر MRI امکان بازسازی افکاری مغزی با دقت بسیار زیادی نسبت به قبل را فراهم کرده است.

نتایج این دستاورد در مجله Neuroimage منتشر شده است.

منبع:بولتن نیوز
جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۵
کد خبر : 53240
بازدیدها: 216

پاسخی بگذارید »