سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

خنک سازی نوشابه در ۴۵ ثانیه

danesheroz1 مهر ۱۲, ۱۳۹۲ ۰
خنک سازی نوشابه در ۴۵ ثانیه

دانش روز: پژوهشگران به منظورکاهش مصرف انرژی، گجتی ابداع کرده اند که می تواند نوشابه های گرم را طی چند ثانیه خنک کند

به گزارش دانش روز،  این گجت که Rapidcool نام دارد می تواند در کمتر از ۴۵ ثانیه نوشابه های هم دمای محیط را به دمای چهار درجه سانتی گراد برساند.

این محصول که توسط یک شرکت انگلیسی طراحی شده ، ۷۶۰ هزار پوند از اتحادیه اروپا بودجه تحقیقاتی دریافت کرده است. این سرمایه گذاری بر پایه توانایی این محصول برای کاهش چشمگیر مصرف انرژی در سوپرمارکت ها و فروشگاه ها صورت گرفته است.

سرمایه گذاران این گجت امیدوارند این دستگاه به خریداران امکان دهد تا قوطی نوشابه را از قفسه فروشگاه برداشته آن را به سرعت با رپیدکول خنک کرده و بنوشند.

در این گجت از فناوری به ثبت رسیده V-Tex استفاده شده است که نوشابه را با سرعت خاصی می چرخاند. بر اساس اعلام این شرکت، این فناوری موجب خنک شدن نوشابه های گازدار می شود اما وقتی که در آن باز شود محتویات آن به بیرون نمی جوشد.

در سراسر اروپا، یخچال و فریزرهای تجاری سالانه حدود ۸۵ تریلیون وات ساعت برق مصرف می کنند که معادل انرژی مورد نیاز برای تامین برق ۲۰ میلیون واحد مسکونی است.

هدف از ساخت رپیدکول صرفه جویی بیش از ۸۰ درصدی انرژی در مقایسه با برخی از یخچال های روباز استاندارد و صرفه جویی ۴۵ درصدی در مقایسه با یخچال های دربسته شیشه ای است.

پیش از این نیز تلاش هایی برای خنک سازی سریع نوشابه صورت گرفته بود. اما مشکل همیشه، زمان خنک سازی موثر، بود. اگر خنک سازی خیلی سریع باشد از این رو لایه های بیرونی مایع پیش از خنک شدن مایع درونی یخ می زد.

سازندگان این دستگاه تخمین می زنند که متوسط صرفه جویی سالانه در هزینه های برق می تواند معادل ۷۰۰ پوند برای هر یخچال باشد.

منبع:مهر

جمعه ۱۲ مهر ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۲
کد خبر : 64503
بازدیدها: 182

پاسخی بگذارید »