دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

خشونت های خانگی علیه زنان

danesheroz1 دی ۱۲, ۱۳۹۲ ۰
خشونت های خانگی علیه زنان

دانش روز: بر اساس نتایج پژوهش های انجام شده خشونت کلامی و روانی رایج‌ ترین خشونت ها علیه زنان است. البته در تمام دنیا نیز این دو نوع خشونت رواج بیشتری دارد

به گزارش دانش روز، زنان به این دلیل که بزرگ‌ترین و اولین قربانیان هرگونه خشونت و افراطی‌گری هستند بی‌آنکه کوچک‌ترین نقش یا سهمی در ایجاد یا بروز آن داشته باشند، باید اتحاد خود علیه این اعمال را به نمایش بگذارند. صلح پایدار با موضوعاتی نظیر حقوق بشر، توسعه، امنیت و سیاست ارتباط ناگسستنی دارد، از این رو، دولت‌ها باید مشارکت کامل و هدفمند زنان در فرآیند برقراری صلح و امنیت بین‌المللی را تضمین کنند.

خشونت در سطح دعوا از کلامی آغاز می‌شود و به جسمی می‌انجامد. کسانی که خشونت جسمی را تجربه می‌کنند، پیش از آن مورد خشونت کلامی قرار گرفته‌اند؛ البته ممکن است خشونت جنسی حتی رایج‌تر از خشونت کلامی باشد ولی چون درباره آن تعریف مشخصی نداریم، با وجود قانون تمکین در ایران نمی‌توان گفت که درباره آن آماری وجود دارد.

خشونت علیه زنان عبارت از هر نوع عمل خشونت‌آمیز مبتنی بر جنسیت است که منجر به آسیب جسمی، جنسی و روانی به زنان شود. هنگامی که این عمل در محیط خانوادگی یا در حضور آشنایان انجام شود به آن خشونت خانگی گویند و اگر در قبال همسران صورت گیرد، همسرآزاری نامیده می‌شود. در تمام دنیا خشونت خانگی پنهان‌تر از خشونت‌هایی است که در خیابان اتفاق می‌افتد. بنابراین آمارگیری درباره آن دشوارتر است. لازم است زمان مدرسه افراد در زمینه خودداری از خشونت خانگی آموزش ببینند و اگر امکان دسترسی به این تعالیم در دوران کودکی وجود نداشت، با تخصیص بودجه و امکانات در بزرگسالی به آنان این آموزش‌ها ارائه شود.

نیاز و حقوق زنان به عدالت و امنیت همواره باید از سوی دولت‌ها در تمامی ‌اقدامات مرتبط با این موضوعات مدنظر قرار گیرد و صدای زنان همواره شنیده شود. بان کی‌ مون، دبیرکل ملل متحد نیز در این رابطه خاطرنشان می‌سازد: برای تحقق صلح پایدار، بازسازی اقتصادی و تحولات اجتماعی و سیاسی ضروری است.

پژوهش گر: مریم عمادزاده

منبع: مفاآنلاین

پنجشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۲ - ۲۳:۳۷
کد خبر : 84627
بازدیدها: 627

پاسخی بگذارید »